Darmowa dostawa od 250,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak powstaje książka? - czyli przegląd książek o książkach

2020-04-22
Jak powstaje książka? - czyli przegląd książek o książkach

Dzieci maja styczność z książkami już od pierwszych miesięcy życia. Poczałkowo są to miękkie, bezpieczne książeczki materiałowe. Chwile później dzieciaki już samodzielnie sięgają po książeczki kartonowe. Tematyka tych pierwszych książeczek jest bardzo okrojona. Dla najmłodszych najczęściej wybieramy książeczki przedstawiające kształty w kontrastowych kolorach. Dla Maluszków, które zaczynają poznawać świat, wybieramy książeczki ze zdjęciami ludzi, przedmiotów i zwierząt z bliskiego otoczenia dziecka.

Zdjęcia w połączeniu z podpisem i lakonicznym tekstem to dla dziecka spora dawka informacji. Rodziców taka lektura plus jej nadmierna częstotliwość może szybko znużyć, ale satysfakcja, gdy nasz Maluch zaczyna pokazywać i nazywać przedmioty jest na wagę złota. Tym bardziej, że już za chwile wkroczymy wraz z dzieckiem do przepięknego i różnorodnego świata dziecięcej literatury.

Osobiście uwielbiam książki dla dzieci i wspólne czytanie. Wystarczy trochę poszperać, żeby znaleźć prawdziwe perełki - wartościowe książki, które zachwycają dzieci i dorosłych ilustracją, wzruszającym, mądrym, a czasami zabawnym lub pełnym ciekawych informacji tekstem.

Jedną z takich wartościowych, aczkolwiek zdaje się obecnie nieco niedocenionych pozycji jest książka Gwidona Miklaszewskiego "Bajeczka o książeczce", która w zabawny i jednocześnie zrozumiały dla dzieci sposób odpowiada na nasze tytułowe pytanie, czyli "Jak powstaje książka?".

Jak powstaje książka? - czyli przegląd książek o książkach

Zanim opowiem o samej książce słów kilka o autorze - Gwidonie Miklaszewskim, który jest dość barwną postacią.

Gwidon Miklaszewski - ilustrator i autor książek dla dzieci

Gwidon Miklaszewski urodził się w 1912 r. w Berlinie, bo tam jego ojciec był przedstawicielem znanej włoskiej firmy winiarskiej Cinzano. Imię Gwidon pochodzi z włoskiego Guido i otrzymał je dlatego, aby nie można było go zniemczyć.

Był jednym z najpopularniejszych polskich rysowników o charakterystycznej, rozpoznawalnej kresce. Efekt komizmu uzyskiwał za pomocą prostych środków polegających na tym, że puenta rysunku zwykle schowana była w tekście.

Nawet w czasie wojny nie tylko nie zrezygnował z rysowania, ale też napisał oraz wydał dwie książeczki dla dzieci z myślą o własnym synku Andrzeju. W 1943 r. wyszła "Jak skrzaty dla Andrzeja hulajnogę robiły" i była ulubioną książką wielu pokoleń dzieci.

W 1944 r. została wydana "Bajeczka o książeczce", zaczynająca się od słów: "Taki mały śmieszny skrzacik, co ma czterech małych braci, rankiem się obudził wcześnie, patrzy, bracia jeszcze we śnie. Cicho siadł, bułkę zjadł i nie mówiąc nic nikomu, wyszedł cichuteńko z domu w świat...".

Trzecia książka dla dzieci Gwidona Miklaszewskiego to "Skrzaci dom" wydana w 1945 r.

Po wojnie mieszkał w Katowicach z zona i trojka dzieci. Pracował dla dziennika Express Wieczorny”, gdzie przez kilkadziesiąt lat, od 1948, publikował cykl rysunkowy „Nasza Syrenka” (osiem tysięcy rysunków).

Gwidon Miklaszewski
Źródło ilustracji: https://desa.pl/pl/galleries/4/object/8965/gwidon-miklaszewski-gdzie-jest-moj-express-ilustracja-satyryczna-lata-80-xx-w

Gwidon Miklaszewski był bardzo towarzyski i nieco niesforny. Córki wspominają, że gdy były małe, ojciec obiecał im wyprawę statkiem "Wodna panna" przez Zalew Wiślany. Bardzo się na to cieszyły. Kupił bilety i umówił się z nimi i z żoną w porcie. Czekały, ale nie przychodził, aż ku ich rozpaczy statek odpłynął bez nich. Co się stało? Gwidon tłumaczył, że spotkał znajomych, a ci zaciągnęli go na kawę, rozmowa była ciekawa i zapomniał o nich. Były oburzone. Do czasu gdy okazało się, że "Wodna panna" miała wypadek, wszyscy pasażerowie wpadli do wody. Gwidon chodził wtedy w glorii tego, który uratował rodzinę przed nieszczęściem.

W 1960 stworzył uprawę graficzna do filmu animowanego dla dzieci "Piotruś i zwierciadło", który przedstawia zabawne przygody Piotrusia i jego mamy nad morzem.

W 1985 roku został wyróżniony Orderem Uśmiechu.

Źródła informacji o Gwidonie Miklaszewskim:

  • https://polskatimes.pl/rysunki-ktore-pozostaly-niesmiertelne-historia-gwidona-miklaszewskiego-galeria/ar/1021081
  • http://katowice.naszemiasto.pl/artykul/wyscie-som-miklaszewski,77145,art,t,id,tm.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Gwidon_Miklaszewski
  • http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=11101302

"Bajeczka o książeczce" Gwidona Miklaszewskiego, czyli książka o tym, jak powstaje książka

Książki dla dzieci autorstwa Gwidona Miklaszewskiego przez wiele lat nie były powszechnie dostępne. Na szczęście po wielu latach udało się je wznowić i teraz mogą cieszyć współczesne dzieci i rodziców.

Bajeczka o książeczce Gwidon Miklaszewski

W tym wspomniana już książka "Bajeczka o książeczce", która pokazuje dzieciom jak powstaje książka od chwili inspiracji poprzez tworzenie ilustracji, tekstu, skład książki, druk, aż po dostarczenie gotowych egzemplarzy do księgarni ku radości dzieci.

Bajeczka o książeczce Gwidon Miklaszewski

W książce dzielny skrzat, usłyszawszy przypadkiem skargę Ewy, że jej imię się w bajkach nie pojawia, postanawia zrobić dziewczynce niespodziankę. Wspólnie z braćmi wydaje książkę, a my, czytelnicy, możemy podejrzeć cały proces.

"Bajeczka o książeczce" to zabawne ilustracje i świetnie napisany rymowany tekst, który gładko się czyta mimo pewnych dość starodawnych zwrotów, które w moim odczuciu dodają mu uroku.

Potwory książkowe wyd. Bajkopis

Potwory książkowe wyd. Bajkopis

Kolejna wyjątkowa książka o tym, jak powstają książki i jakie potwory im zagrażają, to książka współczesna wydawnictwa Bajkopis. "Potwory książkowe" autorstwa Katarzyny Zych to bajka, która w lekki, humorystyczny sposób inspiruje do rozmowy o czytaniu i szanowaniu książek. Niewątpliwym atutem tej książki dla dzieci są przepiękne ilustracje.

Bajkopis. Stwórz własną książkę

Wydawnictwo Bajkopis dla małych fanów literatury przygotowało jeszcze jedną wyjątkową książkę nie-książkę. Pod kolorową obwolutą znajdziemy makietę do samodzielnego wykonania prawdziwej książki w twardej oprawie, a w niej 30 stron, które mogą wypełnić się dziecięcą wyobraźnią.

Bajkopis. Stwórz własną książkę

Alternatywą dla Bajkopisu może być segregator lub notatnik z czystymi kartkami i okładką z papier mache, którą łatwo dowolnie ozdobić farbami, kredkami lub techniką decoupage. Kolejna bazą dla dziecięcej książki może być pamiętnik z okładką nawiązującą do fabuły bajki, która w nim powstanie.

Jak zostać pisarzem wyd. Dwukropek

Jak zostać pisarzem wyd. Dwukropek

Dzieciom w wieku szkolnym możemy zaproponować książkę "Jak zostać pisarzem" wydawnictwa Dwukropek

Książka poprowadzi młodego pisarza od wymyślenia zwariowanych imion bohaterów, poprzez stworzenie doskonałej fabuły aż po ożywianie swoich postaci i stworzenie ekscytującej historii.

Jak zostać pisarzem wyd. Dwukropek

Mnóstwo porad, inspirujących pomysłów, przydatnych słów i wiele, wiele więcej!

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 334 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-10
Szybko i profesjonalnie
2023-12-20
Wszystko przebiegło sprawnie i bez zakłóceń.
pixel