Postacie z bajek - zabawy dla dzieci
5 listopada to międzynarodowy dzień Postaci z Bajek. W związku z tym mam dla Was kilka propozycji zabaw właśnie z postaciami z bajek w rolach głównych. Pojawią się nasze ulubione postacie, jeden klasyk i ... Wasza ulubiona postać z bajki.
Pomelo - słoń o wyjątkowo długiej trąbie
Znacie ?Pomelo? Słonia o wyjątkowo długiej trąbie? Jeśli nie, to koniecznie musicie poznać. Jeśli znacie, to pewnie tak jak mnie, urzekł Was swoją błyskotliwością. Dzieci także go uwielbiają, bo to w końcu postać z bajki. Gdzieś na kartkach książki, Pomelo się zastanawia, co by było gdyby nie miał trąby. Myślę, że dzieciaki, by mu ją dorobiły. No to do dzieła!
Potrzebne będą:
- szablon słonia bez trąby?, który pochodzi ze strony http://zakreconamama.pl/,
- dowolne materiały do stworzenia trąby.
Bardzo głodna gąsienica
Bardzo głodna gąsienica ?to nasza druga ulubiona postać z bajki. Spotkanie z tym żarłocznym stworzonkiem to dla dziecka okazja, żeby poznać liczby od 1 do 5, dni tygodnia, fazy rozwoju motyla. Nietypowa forma książki może zachęcić do czytania nawet tych trochę bardziej opornych małych czytelników. Gorąco polecam nie tylko książkę, ale także zabawę w odgrywanie roli bardzo głodnej gąsienicy.
Potrzebne będą:
- kolorowe klocki 5 czerwonych (1 jabłko i 4 truskawki), 2 zielone (gruszki), 3 niebieskie (śliwki), 5 pomarańczowych (pomarańcze)
Maluszek na początku leży zwinięty w kłębuszek. Potem udaje, że zjada po kolei jabłko, gruszki, śliwki, truskawki i pomarańcze. Może je wykorzystać do zbudowania wierzy w odpowiedniej kolejności kolorów. Następnie Maluch udaje, że zjada jeszcze pozostałe przysmaki z książki i że boli go brzuszek. Zjada udawany liść, aby poczuć się lepiej i chowa się pod koc, do swojego kokonu, żeby za chwilę wyskoczyć spod niego jako motyl. Jeśli chcecie możecie z Maluchem zrobić skrzydła motyla na potrzeby ostatniej sceny. Ten teatrzyk warto odegrać przed drugim rodzicem, dziadkami (zamiast laurki z okazji zbliżającego się Ich święta) lub innymi bliskimi, dzięki czemu Maluch będzie ćwiczył wystąpienia publiczne, co nie szukając daleko może się przydać w przedszkolu podczas przedstawień. Takie przedstawienie to także dobry pretekst do rozmowy o tym, co zdrowe, a co nie i ze wszystko w
nadmiarze może zaszkodzić.
Trzy świnki
Trzy świnki to z jednej strony klasyka, a z drugiej nasza kolejna ulubiona bajka. Sama nie wiem, czy bardziej lubimy świnki, czy wilka. W końcu bez niego nie byłoby całej historii. A jeśli już o wilku mowa, to może Wasze Maluchy by mu trochę pomogły w zdmuchiwaniu domów świnek?
Potrzebne będą:
- kartka z narysowanym domkiem, na którą będziemy dmuchać,
- słomka,
- odrobina wody z farbą plakatową.
Tips&Tricks:
- Możecie skorzystać z naszego szablonu, ale równie dobrze możecie sami domek narysować.
- Dzieło można po dmuchnięciu zawiesić na lodówce, dla Malucha jest to wyróżnienie.
- Ćwiczenie z dmuchaniem trzeba wykonywać ostrożnie, żeby ni zakręciło się dziecku w głowie. Z drugiej strony ćwiczenia oddechu są dla dzieci bardzo ważne ze względu na kształtowanie mowy.
- Można próbować z dzieckiem zdmuchiwać rożne przedmioty, np. piórko, klocek, piłkę, kartkę papieru zgniecioną w kulkę, winogrono. W ten sposób możemy pokazać, że tak jak wilkowi trudniej było zdmuchnąć dom z drewna niż ten ze słomy, tak nam będzie trudniej zdmuchnąć cięższe przedmioty.
Wasza ulubiona postać z bajki
Jestem bardzo ciekawa, jaka jest Wasza ulubiona postać z bajki. Pewnie tak jak u nas, jest ich kilka. Do tej zabawy wybierzcie jedną. Znajdźcie wspólnie w sieci obrazek z daną postacią, który najbardziej się Wam podoba. Potnijcie na części, a następnie spróbujcie go ułożyć.
Potrzebne będą:
- obrazek z Waszą ulubioną postacią,
- nożyczki.
Tips&Tricks:
- Proponuję wybrać obrazek nie będący kolorowanką. Niektóre Maluchy mogą poczuć się urażone, że po tym jak się napracowały przy kolorowaniu, my chcemy ich obrazek pociąć.
- Podejrzewam, że macie puzzle z Waszymi ulubionymi postaciami z bajek, ale do tej zabawy stwórzcie nowe, własne puzzle, co pokaże Maluchom, że zabawki można także przygotować samemu.
- Na ile części pociąć obrazek? Generalnie, jeśli Maluch nie miał styczności z puzzlami, to z dzieckiem trzyletnim zaczynamy od układanki 3elementowej. Możecie i Wy zacząć od 3 elementów, a następnie zwiększać poziom trudności tnąc pojedyncze puzzle na dwa.
- Na koniec zabawy możecie schować elementy na później lub przykleić je do kartki ułożone.
Jeśli spodobały Ci się propozycje zabaw z postaciami z bajek, polub profil sklepu pepito.pl na Facebooku, gdzie zawsze informuję o nowych wpisach.