Darmowa dostawa od 250,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

15 najlepszych gier dla dzieci w wieku 5-7 lat

2020-03-14
15 najlepszych gier dla dzieci w wieku 5-7 lat

Na naszym domowym pokładzie jest siedmiolatka i pięciolatek, dlatego dobieram gry tak, aby były wyzwaniem dla starszej siostry i żeby młodszy brat mógł dołączyć do zabawy. Poniżej lista 15 moim zdaniem najlepszych gier dla dzieci w tym wieku.

Najlepsze gry dla dzieci

Monopoly

Gra Monopoly to kultowa gra planszowa z elementami strategii polegająca na kupowaniu miast i pobieraniu opłat od tych, którzy staną na naszym polu. Poza wersją standardową dostępna jest wersja junior oraz edycje gry dla wybranych miast, jak i dla całej Polski.

Nasz wybór: Gra Monopoly Polska jest piękna

Gra Monopoly Polska jest piękna

Nasz wybór padł na wersję gry "Polska jest piękna" dzięki czemu przy okazji zabawy przypominamy sobie miejsca, które odwiedziliśmy przy okazji wakacyjnych wyjazdów i poznajemy nowe atrakcje turystyczne Polski.

Rummikub

Gra Rummikub Standard

Grę Rummikub osobiście darzę wyjątkowym sentymentem, ponieważ była to pierwsza gra, którą otrzymałam jako dziecko. Gra wymaga logicznego myślenia i sporo kombinowania. Zasady są dość łatwe do przyswojenia, a każda rozgrywka różni się od poprzedniej. Gra występuje w wersji standard i junior.

Nasz wybór: Gra Rummikub Standard

Zdecydowaliśmy się na wersję standard, ponieważ taką często można dostosować do młodszych graczy, np. 5 letniego młodszego brata, a w drugą stronę jest trudniej. Ponadto wersja standard zawiera kafelki z bardzo miłego i trwałego plastiku, dzięki czemu posłuży dłużej i przyjemność z rozgrywki będzie większa :)

Uno

Zasady gry w Uno kojarzą mi się z grą w makao, która obok tysiąca była moją ulubioną grą w karty. Tutaj zamiast zwykłej talii kart mamy dedykowane karty, które swoimi podpisami podpowiadają jakie działania muszą wykonać gracze. Celem gry jest pozbycie się wszystkich kart. Zaletą gier karcianych jest ich rozmiar, który umożliwia zabranie ich do pociągu, szkoły, czy na wyjazd.

Uno Junior gra karciana

Bingo

Grę bingo najprawdopodobniej kojarzymy z amerykańskich filmów, gdzie grupa starszych osób spotyka się celem zażycia nieco rozrywki. Jednak gra bingo dostarcza emocji nie tylko starszym. Jest to idealna gra do nauki liczb dla dzieci, a przy niewielkim dostosowaniu zasad może także posłużyć do nauki wykonywania różnych działań matematycznych w pamięci. Gra dostępna w wersji podróżnej oraz z kulą losującą.

Nasz wybór: Gra Bingo z kulą losującą

Gra Bingo z kulą losujacą

Nasz wybór padł na wersję z kulą losującą, którą dzieci wręcz uwielbiają. Gra sprawdza się u nas podczas odwiedzin kolegów i koleżanek dzieci, gdzie graczy jest więcej.

Scrabble

Scrabble to popularna, jak nie kultowa gra słowna dla dzieci (wersja junior) i dorosłych (wersja original). Zasady są dość łatwe do opanowania, przy ocenie zwycięstwa istotna jest punktacja.

Nasz wybór: Gra Scrabble Junior

Gra słowna dla dzieci Scrabble JuniorW przypadku gry Scrabble w przeciwieństwie do gry Monopoly zdecydowaliśmy się na Scrabble w wersji junior i to był strzał w 10. Pierwszą planszę z krzyżówką wykorzystaliśmy do zaznajomienia się z literkami i zasadami. Przyjęliśmy zasadę, że gracz może przejść do drugiej planszy, jeśli wcześniej uda mu się choć raz ułożyć krzyżówkę. Młodsze rodzeństwo pomagało wyszukując i układając literki, które już są na planszy, a starsze dzieci układały brakujące litery do słów pasujących do obrazków.

Gdy rozpoczęliśmy rozgrywkę na drugiej planszy szybko doszliśmy do wniosku, że brakuje nam żetonów do liczenia punktów, więc żeby sobie ułatwić ich zliczanie podczas zabawy dorobiliśmy żetony w kolorze czerwonym za 3 pkt i zielonym za 1 pkt, a niebieskie liczymy po 2 pkt. Podczas zabawy pozwalamy sobie jeszcze na tworzenie słów, które prawdopodobnie nie znajdują się w słowniku języka polskiego, ale celem jest dobra zabawa i nauka przy okazji, a nie na odwrót.

Story Cubes - Kości opowieści

Kości opowieści pojawiły się na rynku wydawniczym gier kilka lat temu i od razu zyskały miano hitu. Nie była to czasowa moda, bo faktycznie gra jest rewelacyjna w swej prostocie. 9 kości z piktogramami, które pozwalają na stworzenie nieskończenie wiele historii. Zabawa idealna dla dzieci, które lubią, jak im się opowiada bajki, a rodzicom z czasem brakuje weny. Dzieci z kolei wbrew pozorom świetnie sobie radzą w samodzielnym wymyślaniu opowieści mniej lub bardziej spójnych :)

Dostępna jest wersja podstawowa kości opowieści, zestawy tematyczne oraz zestawy uzupełniające.

Nasz wybór: Story Cubes - Kości opowieści

Story Cubes - Kości opowieści

W przypadku Story Cubes zdecydowaliśmy się na zestaw podstawowy. Kości tematyczne planuję wprowadzać poprzez rozszerzenia z dwoma kostkami.

W tym miejscu chciałabym jeszcze wspomnieć o dwóch alternatywach dla oryginalnych Story Cubes.

Kości Opowieści DIY

Na warunki domowe kostki do zabawy możecie zrobić sami z dowolnymi, wybranymi przez siebie piktogramami wykorzystując do tego zwykłe kostki do gry.

Do szkoły czy przedszkola można rozważyć zakup kostek z kieszonkami i kartkami, po których można wielokrotnie malować suchościeralnym mazakiem.

Zestaw Kostka edukacyjna z kieszonkami 15 cm + karty suchościeralne + pisak

Gra karciana słowno-pamięciowa Fantazja francuskiej marki Janod może być ciekawą alternatywą dla Story Cubes. Tutaj celem jest wspólnie stworzyć jak najdłuższą opowieść. Ten aspekt gry może przypaść do gustu zwolennikom gier kooperatywnych, gdzie gracze mają jeden wspólny cel. W tej grze dodatkowo poza rozwijaniem kreatywności i słownictwa dzieci ćwiczą pamięć, ponieważ przy dokładaniu swoich "trzech groszy" do opowieści należy powtórzyć całą opowieść od początku.

Zgadnij kto to

Pozostając w obszarze gier, które rozwijają u dzieci słownictwo, ale również analityczne myślenie, warto rozważyć grę typu "zgadnij kto to". Gracze wybierają sobie postać, a celem pozostałych jest odgadnięcie kogo wybrali inni używając do tego pytań, na które można odpowiedzieć tak lub nie.

Nasz wybór: Gra Zgadnij Kto to Hasbro

Zdecydowała się na "Zgadnij kto to" od Hasbro głównie z jednego powodu. Karty z postaciami wkłada się w plastikowe ramki i właśnie to stwarza ogrom możliwości wykorzystania tej gry w nauce przez zabawę. W zależności od zainteresowań dziecka czy aktualnie realizowanego materiału w szkole można stworzyć karty z własnymi postaciami, np. królów Polski, prezydentów Stanów Zjednoczonych, słynnymi wynalazcami etc. i połączyć przyjemne z pożytecznym.

Mastermind - Gra Sekretny kod

Grę mastermind również możecie kojarzyć z lat dzieciństwa, ponieważ nie jest to gra nowa. Właśnie takie gry, które przetrwały próbę czasu i nadal cieszą się popularnością lubię najbardziej. W tej grze prowadzący ustala kod, a druga osoba próbuje go zgadnąć otrzymując od prowadzącego wskazówki odnośnie tego, który z elementów wskazanych przez zgadującego był trafiony, a który nie. Gra dostępna także w wersji podróżnej.

Nasz wybór: Drewniana gra mastermind - Sekretny kod Goki

Mastermind, gra logiczna, Goki 56708Z moją słabością do klasycznych gier w drewnianej oprawie nie mogłam wybrać inaczej :)

Gra w statki

Gra w statki to obok masterminda druga gra klasyk, która w prosty sposób łączy zabawę z nauką logicznego myślenia. Dodatkowo tutaj dzieci podczas gry jakby przez osmozę poznają pojęcie współrzędnych. Do tej pory nie wiem, którą wersję tej gry wybrać. Może pomożecie? :)

Wśród klientów dużą popularnością cieszy się wersja podróżna tej gry od purple cow.

Gra magnetyczna The Purple Cow - Statki

 

Dostępna są też duża wersje magnetyczna od Janod i drewniana od Egmont Toys.

Drewniana gra w statki | Egmont Toys®
Statki gra magnetyczna, Janod

Jakiś czas temu stworzyłam też uproszczoną wersję gry w statki do pobrania i wydrukowania.

 Gra w statki i inne pirackie zabawy dla dzieci

Pytaki

Pytaki gra rodzinna

Pytaki to moim zdaniem póki co najlepsza gra rodzinna na różnego rodzaju uroczystości, podczas których spotyka się kilka pokoleń. Jest to gra, która pozwala nam się lepiej poznać i zrozumieć. Raczej nie jest to gra do codziennej rozgrywki, ale warto ją mieć w domu na okoliczność spotkań rodzinnych z ciociami i babciami.

5 Sekund

5 Sekund od Trefla to gra typu quiz, w której liczy się czas odpowiedzi. Nie ukryje się, że dzieci w tej grze bardzo lubią specjalną klepsydrę, która ma charakterystyczny dźwięk i odlicza tytułowe 5 sekund. Fakt, że dzieci ją tak lubią można wykorzystać do powtarzania materiału szkolnego tworząc własne pytania. Gra występuje w dwóch wersjach: standard i junior.

Nasz wybór: Gra 5 Sekund Junior

Gra 5 Sekund Junior TreflZdecydowaliśmy się na wersję junior głównie ze względu na to, że poza starszym graczem jest jeszcze młodszy, a kwestię pytań możemy rozwiązać tworząc własne. Na kartach z jednej strony jest łatwiejsze pytanie, a z drugiej trudniejsze. Za trudniejsze ruszamy się o 2 pola, za łatwiejsze o 1.

Kalambury

Ta gra wprowadza do domowych rozgrywek trochę ruchu, dzięki czemu jest odpowiednia dla bardziej aktywnych dzieci.

Nasz wybór: Gra rodzinna Mimiczne kalambury, Janod

Gra rodzinna Mimiczne kalambury, Janod

Długo nosiłam się z myślą zakupu kalamburów dla dzieci, aż trafiłam na kalambury z "Kołem fortuny" marki Janod i od razu zaświeciły mi się oczy na myśl wykorzystania tego koła. I tak mamy super grę w kalambury z 5 kategoriami oraz koło, które wykorzystam do zabawy w klasyczne koło fortuny i zabawę w zgadywanie wyrazów. Co by nie mówić Janod nie jest najtańszą marką, ale jakościowo jest bardzo dobry, co sprawia, że gra może przechodzić z rąk do rąk i dalej cieszyć dzieciaki.

Szachy

Z dystansem i bez snobizmu szachy to na prawdę fantastyczna gra dla dzieci. Młodsze mogą z niej korzystać do gry w warcaby, a starsze szybko (szybciej niż rodzice ;) łapią zasady i mają ogromną przyjemność z wygranej.

Tu kolejny ukłon w stronę animatorów i nauczycieli, którzy mogą rozważyć zakup dla swoich podopiecznych szachów w wersji XL.

W domowych warunkach zdecydowanie sprawdzą się klasyczne drewniane szachy z warcabami.

Szachy i Warcaby - zestaw gier Bigjigs

Klasyczna gra planszowa dla dzieci - Grzybobranie

Na naszej liście nie mogło zabraknąć typowej gry planszowej. Chociaż grzybobranie to gra już dla początkujących graczy, to w naszym domu cieszy się niezmienną popularnością także wśród starszaków. Tutaj prawdopodobnie robotę robią urocze grzybki i koszyczki. Moje dzieciaki tak pokochały tę grę, że powstało już wiele własnoręcznie robionych wersji grzybobrania.

Gra Grzybobranie w Zielonym Gaju

Dobble

Na koniec zostawiłam nasz hit wyjazdowy. Lekka, przyjemna gra na spostrzegawczość w różnych wariantach także w wersji wodoodpornej na plażę.

Gra rodzinna DobbleGra Dobble występuje w wersji podstawowej, kids, z cyframi i kształtami oraz ze zwierzętami. U nas bawimy się wersją podstawową dla starszaka jest raczej przerywnikiem w bardziej zaawansowanych grach, dla młodszaka dalej stanowi wyzwanie.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane

Gra magnetyczna The Purple Cow - Bingo

Gra magnetyczna The Purple Cow - Bingo

35,01 zł brutto/1szt.350.10 pkt.
Gra magnetyczna The Purple Cow - Sekretny Kod

Gra magnetyczna The Purple Cow - Sekretny Kod

35,01 zł brutto/1szt.350.10 pkt.
Gra magnetyczna The Purple Cow - Statki

Gra magnetyczna The Purple Cow - Statki

35,01 zł brutto/1szt.350.10 pkt.
GOKI drewniana gra logiczna Master Logic

GOKI drewniana gra logiczna Master Logic

79,90 zł brutto/1opakowanie799 pkt.
Drewniane Szachy

Drewniane Szachy

57,90 zł brutto/1szt.579 pkt.
Drewniane szachy XL Buiten Speel

Drewniane szachy XL Buiten Speel

329,99 zł brutto/1szt.3299.90 pkt.
Gra Rummikub Standard

Gra Rummikub Standard

135,00 zł brutto/1szt.1350 pkt.
Gra 5 Sekund Junior

Gra 5 Sekund Junior

96,50 zł brutto/1szt.965 pkt.
Gra rodzinna Dobble

Gra rodzinna Dobble

59,95 zł brutto/1szt.599.50 pkt.
Gra Grzybobranie w Zielonym Gaju

Gra Grzybobranie w Zielonym Gaju

60,00 zł brutto/1szt.
Gra Grzybobranie

Gra Grzybobranie

64,99 zł brutto/1szt.
Gra słowno-pamięciowa Fantazja, JANOD

Gra słowno-pamięciowa Fantazja, JANOD

35,00 zł brutto/1szt.350 pkt.
Gra Dobble 1 2 3

Gra Dobble 1 2 3

58,80 zł brutto/1szt.588 pkt.
Gra 5 Sekund

Gra 5 Sekund

91,10 zł brutto/1szt.911 pkt.
Mattel Gra Scrabble Junior

Mattel Gra Scrabble Junior

105,00 zł brutto/1szt.1050 pkt.
Mattel Gra Scrabble Original

Mattel Gra Scrabble Original

125,00 zł brutto/1szt.1250 pkt.
Uno gra karciana

Uno gra karciana

39,90 zł brutto/1szt.399 pkt.
Uno Dos gra karciana

Uno Dos gra karciana

26,90 zł brutto/1szt.269 pkt.
MasterMind - Łamacz kodów - gra drewniana

MasterMind - Łamacz kodów - gra drewniana

39,90 zł brutto/1szt.399 pkt.
Gra Bingo dla dzieci

Gra Bingo dla dzieci

79,90 zł brutto/1szt.799 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 351 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-04
Jestem zadowolona zarówno z zakupu jak i z realizacji zamówienia. Nienaganny kontakt, eleganckie opakowanie, szybka dostawa i miłe zainteresowanie Sprzedawcy klientem - to mocne wyróżniki tego sklepu.
2024-03-10
Szybko i profesjonalnie
pixel