15 najlepszych gier dla dzieci w wieku 5-7 lat
Na naszym domowym pokładzie jest siedmiolatka i pięciolatek, dlatego dobieram gry tak, aby były wyzwaniem dla starszej siostry i żeby młodszy brat mógł dołączyć do zabawy. Poniżej lista 15 moim zdaniem najlepszych gier dla dzieci w tym wieku.
Monopoly
Gra Monopoly to kultowa gra planszowa z elementami strategii polegająca na kupowaniu miast i pobieraniu opłat od tych, którzy staną na naszym polu. Poza wersją standardową dostępna jest wersja junior oraz edycje gry dla wybranych miast, jak i dla całej Polski.
Nasz wybór: Gra Monopoly Polska jest piękna
Nasz wybór padł na wersję gry "Polska jest piękna" dzięki czemu przy okazji zabawy przypominamy sobie miejsca, które odwiedziliśmy przy okazji wakacyjnych wyjazdów i poznajemy nowe atrakcje turystyczne Polski.
Rummikub
Grę Rummikub osobiście darzę wyjątkowym sentymentem, ponieważ była to pierwsza gra, którą otrzymałam jako dziecko. Gra wymaga logicznego myślenia i sporo kombinowania. Zasady są dość łatwe do przyswojenia, a każda rozgrywka różni się od poprzedniej. Gra występuje w wersji standard i junior.
Nasz wybór: Gra Rummikub Standard
Zdecydowaliśmy się na wersję standard, ponieważ taką często można dostosować do młodszych graczy, np. 5 letniego młodszego brata, a w drugą stronę jest trudniej. Ponadto wersja standard zawiera kafelki z bardzo miłego i trwałego plastiku, dzięki czemu posłuży dłużej i przyjemność z rozgrywki będzie większa :)
Uno
Zasady gry w Uno kojarzą mi się z grą w makao, która obok tysiąca była moją ulubioną grą w karty. Tutaj zamiast zwykłej talii kart mamy dedykowane karty, które swoimi podpisami podpowiadają jakie działania muszą wykonać gracze. Celem gry jest pozbycie się wszystkich kart. Zaletą gier karcianych jest ich rozmiar, który umożliwia zabranie ich do pociągu, szkoły, czy na wyjazd.
Bingo
Grę bingo najprawdopodobniej kojarzymy z amerykańskich filmów, gdzie grupa starszych osób spotyka się celem zażycia nieco rozrywki. Jednak gra bingo dostarcza emocji nie tylko starszym. Jest to idealna gra do nauki liczb dla dzieci, a przy niewielkim dostosowaniu zasad może także posłużyć do nauki wykonywania różnych działań matematycznych w pamięci. Gra dostępna w wersji podróżnej oraz z kulą losującą.
Nasz wybór: Gra Bingo z kulą losującą
Nasz wybór padł na wersję z kulą losującą, którą dzieci wręcz uwielbiają. Gra sprawdza się u nas podczas odwiedzin kolegów i koleżanek dzieci, gdzie graczy jest więcej.
Scrabble
Scrabble to popularna, jak nie kultowa gra słowna dla dzieci (wersja junior) i dorosłych (wersja original). Zasady są dość łatwe do opanowania, przy ocenie zwycięstwa istotna jest punktacja.
Nasz wybór: Gra Scrabble Junior
W przypadku gry Scrabble w przeciwieństwie do gry Monopoly zdecydowaliśmy się na Scrabble w wersji junior i to był strzał w 10. Pierwszą planszę z krzyżówką wykorzystaliśmy do zaznajomienia się z literkami i zasadami. Przyjęliśmy zasadę, że gracz może przejść do drugiej planszy, jeśli wcześniej uda mu się choć raz ułożyć krzyżówkę. Młodsze rodzeństwo pomagało wyszukując i układając literki, które już są na planszy, a starsze dzieci układały brakujące litery do słów pasujących do obrazków.
Gdy rozpoczęliśmy rozgrywkę na drugiej planszy szybko doszliśmy do wniosku, że brakuje nam żetonów do liczenia punktów, więc żeby sobie ułatwić ich zliczanie podczas zabawy dorobiliśmy żetony w kolorze czerwonym za 3 pkt i zielonym za 1 pkt, a niebieskie liczymy po 2 pkt. Podczas zabawy pozwalamy sobie jeszcze na tworzenie słów, które prawdopodobnie nie znajdują się w słowniku języka polskiego, ale celem jest dobra zabawa i nauka przy okazji, a nie na odwrót.
Story Cubes - Kości opowieści
Kości opowieści pojawiły się na rynku wydawniczym gier kilka lat temu i od razu zyskały miano hitu. Nie była to czasowa moda, bo faktycznie gra jest rewelacyjna w swej prostocie. 9 kości z piktogramami, które pozwalają na stworzenie nieskończenie wiele historii. Zabawa idealna dla dzieci, które lubią, jak im się opowiada bajki, a rodzicom z czasem brakuje weny. Dzieci z kolei wbrew pozorom świetnie sobie radzą w samodzielnym wymyślaniu opowieści mniej lub bardziej spójnych :)
Dostępna jest wersja podstawowa kości opowieści, zestawy tematyczne oraz zestawy uzupełniające.
Nasz wybór: Story Cubes - Kości opowieści
W przypadku Story Cubes zdecydowaliśmy się na zestaw podstawowy. Kości tematyczne planuję wprowadzać poprzez rozszerzenia z dwoma kostkami.
W tym miejscu chciałabym jeszcze wspomnieć o dwóch alternatywach dla oryginalnych Story Cubes.
Kości Opowieści DIY
Na warunki domowe kostki do zabawy możecie zrobić sami z dowolnymi, wybranymi przez siebie piktogramami wykorzystując do tego zwykłe kostki do gry.
Do szkoły czy przedszkola można rozważyć zakup kostek z kieszonkami i kartkami, po których można wielokrotnie malować suchościeralnym mazakiem.
Gra karciana słowno-pamięciowa Fantazja francuskiej marki Janod może być ciekawą alternatywą dla Story Cubes. Tutaj celem jest wspólnie stworzyć jak najdłuższą opowieść. Ten aspekt gry może przypaść do gustu zwolennikom gier kooperatywnych, gdzie gracze mają jeden wspólny cel. W tej grze dodatkowo poza rozwijaniem kreatywności i słownictwa dzieci ćwiczą pamięć, ponieważ przy dokładaniu swoich "trzech groszy" do opowieści należy powtórzyć całą opowieść od początku.
Zgadnij kto to
Pozostając w obszarze gier, które rozwijają u dzieci słownictwo, ale również analityczne myślenie, warto rozważyć grę typu "zgadnij kto to". Gracze wybierają sobie postać, a celem pozostałych jest odgadnięcie kogo wybrali inni używając do tego pytań, na które można odpowiedzieć tak lub nie.
Nasz wybór: Gra Zgadnij Kto to Hasbro
Zdecydowała się na "Zgadnij kto to" od Hasbro głównie z jednego powodu. Karty z postaciami wkłada się w plastikowe ramki i właśnie to stwarza ogrom możliwości wykorzystania tej gry w nauce przez zabawę. W zależności od zainteresowań dziecka czy aktualnie realizowanego materiału w szkole można stworzyć karty z własnymi postaciami, np. królów Polski, prezydentów Stanów Zjednoczonych, słynnymi wynalazcami etc. i połączyć przyjemne z pożytecznym.
Mastermind - Gra Sekretny kod
Grę mastermind również możecie kojarzyć z lat dzieciństwa, ponieważ nie jest to gra nowa. Właśnie takie gry, które przetrwały próbę czasu i nadal cieszą się popularnością lubię najbardziej. W tej grze prowadzący ustala kod, a druga osoba próbuje go zgadnąć otrzymując od prowadzącego wskazówki odnośnie tego, który z elementów wskazanych przez zgadującego był trafiony, a który nie. Gra dostępna także w wersji podróżnej.
Nasz wybór: Drewniana gra mastermind - Sekretny kod Goki
Z moją słabością do klasycznych gier w drewnianej oprawie nie mogłam wybrać inaczej :)
Gra w statki
Gra w statki to obok masterminda druga gra klasyk, która w prosty sposób łączy zabawę z nauką logicznego myślenia. Dodatkowo tutaj dzieci podczas gry jakby przez osmozę poznają pojęcie współrzędnych. Do tej pory nie wiem, którą wersję tej gry wybrać. Może pomożecie? :)
Wśród klientów dużą popularnością cieszy się wersja podróżna tej gry od purple cow.
Dostępna są też duża wersje magnetyczna od Janod i drewniana od Egmont Toys.
Jakiś czas temu stworzyłam też uproszczoną wersję gry w statki do pobrania i wydrukowania.
Pytaki
Pytaki to moim zdaniem póki co najlepsza gra rodzinna na różnego rodzaju uroczystości, podczas których spotyka się kilka pokoleń. Jest to gra, która pozwala nam się lepiej poznać i zrozumieć. Raczej nie jest to gra do codziennej rozgrywki, ale warto ją mieć w domu na okoliczność spotkań rodzinnych z ciociami i babciami.
5 Sekund
5 Sekund od Trefla to gra typu quiz, w której liczy się czas odpowiedzi. Nie ukryje się, że dzieci w tej grze bardzo lubią specjalną klepsydrę, która ma charakterystyczny dźwięk i odlicza tytułowe 5 sekund. Fakt, że dzieci ją tak lubią można wykorzystać do powtarzania materiału szkolnego tworząc własne pytania. Gra występuje w dwóch wersjach: standard i junior.
Nasz wybór: Gra 5 Sekund Junior
Zdecydowaliśmy się na wersję junior głównie ze względu na to, że poza starszym graczem jest jeszcze młodszy, a kwestię pytań możemy rozwiązać tworząc własne. Na kartach z jednej strony jest łatwiejsze pytanie, a z drugiej trudniejsze. Za trudniejsze ruszamy się o 2 pola, za łatwiejsze o 1.
Kalambury
Ta gra wprowadza do domowych rozgrywek trochę ruchu, dzięki czemu jest odpowiednia dla bardziej aktywnych dzieci.
Nasz wybór: Gra rodzinna Mimiczne kalambury, Janod
Długo nosiłam się z myślą zakupu kalamburów dla dzieci, aż trafiłam na kalambury z "Kołem fortuny" marki Janod i od razu zaświeciły mi się oczy na myśl wykorzystania tego koła. I tak mamy super grę w kalambury z 5 kategoriami oraz koło, które wykorzystam do zabawy w klasyczne koło fortuny i zabawę w zgadywanie wyrazów. Co by nie mówić Janod nie jest najtańszą marką, ale jakościowo jest bardzo dobry, co sprawia, że gra może przechodzić z rąk do rąk i dalej cieszyć dzieciaki.
Szachy
Z dystansem i bez snobizmu szachy to na prawdę fantastyczna gra dla dzieci. Młodsze mogą z niej korzystać do gry w warcaby, a starsze szybko (szybciej niż rodzice ;) łapią zasady i mają ogromną przyjemność z wygranej.
Tu kolejny ukłon w stronę animatorów i nauczycieli, którzy mogą rozważyć zakup dla swoich podopiecznych szachów w wersji XL.
W domowych warunkach zdecydowanie sprawdzą się klasyczne drewniane szachy z warcabami.
Klasyczna gra planszowa dla dzieci - Grzybobranie
Na naszej liście nie mogło zabraknąć typowej gry planszowej. Chociaż grzybobranie to gra już dla początkujących graczy, to w naszym domu cieszy się niezmienną popularnością także wśród starszaków. Tutaj prawdopodobnie robotę robią urocze grzybki i koszyczki. Moje dzieciaki tak pokochały tę grę, że powstało już wiele własnoręcznie robionych wersji grzybobrania.
Dobble
Na koniec zostawiłam nasz hit wyjazdowy. Lekka, przyjemna gra na spostrzegawczość w różnych wariantach także w wersji wodoodpornej na plażę.
Gra Dobble występuje w wersji podstawowej, kids, z cyframi i kształtami oraz ze zwierzętami. U nas bawimy się wersją podstawową dla starszaka jest raczej przerywnikiem w bardziej zaawansowanych grach, dla młodszaka dalej stanowi wyzwanie.