Darmowa dostawa od 250,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Chusty animacyjne - rodzaje i zabawy

2020-04-01
Chusty animacyjne - rodzaje i zabawy

Chusta animacyjna jako element pedagogiki zabawy

Chusta animacyjna popularnie nazywana również Klanzą jest jednym z głównych narzędzi pedagogiki zabawy. Zabawy z chustą animacyjną spełniają główne postulaty pedagogiki zabawy:

 • Dobrowolność uczestnictwa w zabawie - Bardzo ważne jest, aby udział w zabawach z chustą animacyjną był dobrowolny. Jest to szczególnie ważne dla małych dzieci, osób z upośledzeniem oraz w trakcie zabaw budujących zaufanie.
 • Różnorodność środków wyrazu - Zabawy z chustą animacyjną oddziałują na różne zmysły. Dzieci podczas zabawy doświadczają różnych wrażeń słuchowych, wzrokowych, czy kinestetycznych. Co ciekawe dzieci chętnie eksperymentują z chustą i intuicyjnie wiedzą, co można z nią zrobić: falują, ciągną, chowają się pod spód, czy też wchodzą na chustę.
 • Nastawienie na emocje - Zabawy z chustą budzą w dzieciach pozytywne emocje, dzięki czemu łatwiej jest im się uczyć i zdobywać nowe umiejętności.
 • Nastawienie na współpracę - Chusta animacyjna ma kształt koła, co jest naturalnym odwołaniem do koła, jakie tworzą osoby trzymające się za ręce.
Chusty animacyjne - rodzaje i zabawy

Fenomen chusty animacyjnej tkwi w jej prostocie

Kształt

Jak już wspomniałam, chusta animacyjna ma kształt koła, co łatwo skojarzyć z kręgiem jaki tworzą osoby trzymające się za ręce. Osobiście widok osób siedzących dookoła chusty kojarzy mi się z kręgiem w harcerstwie, gdzie jest to symbol jedności, braterstwa i przyjaźni.

Dodatkowo taki kształt chusty sprawia, że wszyscy podczas zabawy są do siebie zwróceni twarzami, mogą utrzymywać kontakt wzrokowy i obserwować wzajemnie wybuchy radości z zabawy.

Kolorystyka

Kolorystyka chusty animacyjnej nawiązuje do kolorów tęczy. Układ kolorowych klinów przywołuje na myśl składowe światła białego. Ma to symboliczne znaczenie. Podobnie jak kolory, dzieci różnią się od siebie, są wyjątkowe i niepowtarzalne. Jednocześnie łączy je więź wspólnej, dobrej zabawy, tak jak kolory łączą się w światło.

Chusty występują w dwóch wariantach kolorystycznych:

 • Tęczowy - 12 klinów w 6 kolorach - fioletowym, niebieskim, zielonym, żółtym, pomarańczowym i czerwonym
 • 7 Barw - 14 klinów w 7 kolorach jak wyżej plus w kolorze różowym

Uchwyty

Ilość uchwytów to bardzo ważny czynnik przy wyborze chusty animacyjnej. Dopasowana ilość uchwytów pozwala na równe i aktywne zaangażowanie uczestników w zabawę. Zbyt mała ilość uchwytów znacząco obniża funkcjonalność chusty.

 • Najmniejsze chusty 1,2 m posiadają po 1 uchwycie na każdy z klinów.
 • Większość chust animacyjnych dostępnych w Pepito posiada po 2 uchwyty na każdym klinie. W przypadku chust 6 kolorowych będzie to więc 24 uchwyty, a w przypadku chust 7 kolorowych będzie to 28 uchwytów.
 • Profesjonalne chusty animacyjne o średnicy 3,5 m i 4,5 m posiadają dodatkowe uchwyty pomiędzy klinami.
 • Największa chusta 7 kolorowa o średnicy 7 m ma aż 42 uchwyty, ponieważ w przypadku tej chusty kolory występują po 3 razy.

Otwór wewnątrz

Otwór wewnątrz chusty animacyjnej daje dodatkowe możliwości zabaw. Może być "Oknem na świat", "kieszenią bilardową" lub "studnią". Otwór pomieści piłęczki o średnicy około 7-8 cm.

Materiał

Chusty animacyjne dostępne w Pepito wykonane są z dwóch materiałów:

 • Profesjonalne chusty wykonane są z miękkiego w dotyku, przypominającego płótno materiału, o wysokiej wytrzymałości na naprężenia.
 • Spadochrony animacyjne są tańszą alternatywą dla profesjonalnej chusty. Wykonane są z lekkiego materiału błyszczącego w świetle.

Profesjonalna chusta i spadochron animacyjny różnią się tylko materiałem, a więc pozostałe elementy jak kolorystyka, uchwyty, czy otwór w obu produktach pozostają takie same.

Średnica chusty animacyjnej

Chusty i spadochrony animacyjne występują w szerokim wyborze średnicy od małych 1-metrowych po ogromne 7-metrowe.

Jaką chustę animacyjną wybrać?

Przede wszystkim przy wyborze chusty animacyjnej należy się zastanowić, jak planujemy z niej korzystać. Inną chustę wybierzemy do użytku domowego dla dwójki dzieci, inną do zabawy w sali w przedszkolu czy szkole, a jeszcze inną wybierze animator dla dużej grupy osób do zabaw w plenerze.

Na użytek domowy polecam chusty profesjonalne 1,2 m lub spadochrony animacyjne 1,75 m.

Do szkoły czy przedszkola sprawdzą się profesjonalne chusty animacyjne od 2,5 m do 4,5 m.

Animatorzy powinni rozważyć zakup dwóch chust na różne okazje. Lżejszy, większy, np. 4 lub 5 metrowy spadochron animacyjny i profesjonalną chustę animacyjną o średnicy 2,5 do 4,5 m.

Kolorystyka chusty to kwestia bardzo indywidualna. Klasyczne chusty tęczowe to pewnik. Chusty 7 barw dają zawsze o jeden kolor do zabawy więcej :)

Jeśli masz wątpliwości, jaka chusta będzie dla Ciebie najlepsza, zawsze możesz do mnie napisać lub zadzwonić :)

Pomysły na zabawy z chustą

Zabawa na przywitanie (zabawa zaczerpnięta z harcerstwa)

Dzieci siadają dookoła chusty, krzyżują ręce i podają dłonie sąsiadom. Wybrana osoba puszcza uścisk tzw. iskierkę i czeka, aż iskierka do niej powróci. Podczas uścisku dłoni, dzieci mogą się przedstawić mówiąc "Iskierkę przekazuje ... ".

Zabawy z chustą i piłeczkami

Najbardziej popularna zabawa z chustą animacyjną to odgrywanie scenek pogodowych, a jeśli na chuście będą kolorowe piłeczki, to dodatkowo urozmaici zabawę. Dzieci trzymają chustę, a prowadzący opowiada o różnych stanach pogody. Gdy świeci słońce i dmucha lekki wietrzyk, dzieci delikatnie falują chustą, a gdy nadejdzie wichura i burze, dzieci mocno potrząsają chustą, aż wszystkie piłeczki z niej spadną.

Chusta i poznawanie kolorów

Chusta animacyjna w połączeniu z woreczkami gimnastycznymi w kolorach odpowiadających kolorom na chuście to świetne pomoce w nauce kolorów. Chowamy kolorowe woreczki w pomieszczeniu, gdzie odbywa się zabawa. Dzieci szukają ukrytych kolorów, a gdy je znajdą odkładają na właściwe miejsce na chuście.

Gdy wszystkie woreczki są znalezione musimy tak mocno potrząsnąć chustą, aby z niej spadły lub aby wpadły do otworu w chuście.

Następnie pod chustę do woreczków dołączają dzieci, które na ubraniu mają coś w w wybranym przez prowadzącego kolorze.

Innym pomysłem na poznawanie kolorów przy użyciu chusty animacyjnej są różne bajki, w których pojawiają się kolory.

Dzieci siedzą dookoła chusty. Gdy podczas opowiadania pojawi się kolor, przy którym siedzą muszą wykonać ustaloną wcześniej czynność.

Zabawa ćwicząca współpracę

Dzieci stoją dookoła chusty i trzymają ją naprężoną. Prowadzący puszcza piłeczkę na chustę ze słowami: "Puszczam piłkę w krąg. Niech wróci do mych rąk". Zadaniem dzieci jest takie manewrowanie chustą, aby piłeczka wróciła do animatora. Uwaga! Animator może zmieniać miejsce, w którym stai :)

Uwaga na zderzenie :)

Dzieci trzymają chustę i lekko nią falują. Prowadzący prosi, aby osoby, które mają urodziny w grudniu, mają zwierzątko w domu, lubią lody etc. przebiegły pod chustą na drugą stronę. Przy tej zabawie trzeba uważać na zderzenia pod chustą, które najczęściej zamiast guza wywołują dużą dawkę śmiechu.

Więcej pomysłów na zabawy z chustą znajdziesz w książce "Kolorowe zabawy z chustą animacyjną".

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 317 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-17
Wszystko super. Polecam
2023-08-13
Super obsługa ! Błyskawicznie wysłano ! Polecam
pixel