Gry i zabawy podwórkowe dla dzieci
Lato to świetny czas na zabawy podwórkowe dla dzieci. Warto zachęcać najmłodszych do spędzania czasu na zewnątrz, jeśli pogoda jest odpowiednia. Aktywność tego rodzaju ma bardzo dobry wpływ na rozwój psychoruchowy dziecka, a także przyczynia się do wzmocnienia odporności. Jeśli nie masz pomysłu, jaka zabawa jest idealna dla dziecka i jego kolegów, sięgnij po sprawdzone pomysły na zabawy podwórkowe z dawnych lat :)
Skakanka
Skakanka to trochę zapomniany, a jednocześnie świetny element podwórkowych zabaw dzieci. Od wyobraźni posiadacza skakanki zależy jak będzie skakał ćwicząc przy tym koordynację i kondycję.
Te najbardziej znane sposoby przeskakiwania przez skakankę to:
- obunóż,
- lajkonikiem,
- na jednej nodze, prawej lub lewej
- krzyżakiem,
- do przodu lub do tyłu,
- zwyczajnie lub w układach figur.
Skakanki dają także możliwość zorganizowania konkursu na to, kto najdłużej wytrzyma skacząc nieprzerwanie, zastąpią w zabawie linę oraz mogą posłużyć do różnorodnych zabaw w grupach.
Do tej zabawy potrzebna jest długa skakanka (lina animacyjna) co najmniej 4 metrowa.
Dwie osoby stają naprzeciwko siebie w odległości i kręcą skakanką, a pozostali uczestnicy równocześnie przez nią skaczą. Najlepiej, aby do skakanki gracze wchodzili (wskakiwali) kolejno. Dziecko, które skusi (nie przeskoczy lub zawadzi o skakankę) zmienia się z osobą kręcącą skakankę.
Guma do skakania
Wariantów gry w gumę jest mnóstwo. Najbardziej popularne są - dyszki, dziesiątki… Chodzi o skakanie przez gumę – umieszczoną najpierw na poziomie kostek (z czasem guma jest podnoszona na poziom kolan a potem ud), bez skuchy (bez pomyłki). Dwóch graczy utrzymuje rozciągniętą gumę między swoimi nogami. Inne osoby skaczą po kolei do pierwszej skuchy, po czym następuje zmiana skaczącego. Ten, co skusił w następnej kolejce musi zacząć od poziomu, na którym skończył. Wygrywa ten, który pierwszy zaliczy ostatni poziom. Skaczemy od jedynek do dziesiątek. Każda liczba ma swój przypisany układ skoków.
Bańki mydlane duże i małe
Wszystkie dzieci kochają bańki mydlane. Puszczanie baniek to świetna zabawa, która pobudza fantazję i pomaga dzieciom w integracji z otoczeniem. Bańkami można bawić się na wiele sposób. Można urządzić wyścigi, w których wygrywa osoba, która doprowadzi swoją bańkę do mety jako pierwsza. Można też urządzić konkurs czasowy – tutaj zwycięzcą będzie dziecko, które samą siłą dmuchania najdłużej utrzyma swoją bańkę w powietrzu.
Latający dysk znany jako Frisbee
Gra we frisbee kojarzy nam się z letnim wypoczynkiem, relaksem i swobodnym rzucaniem plastikowego krążka, najczęściej w grupie dwóch lub więcej osób. Urozmaicanie pobytu na świeżym powietrzu to niewątpliwa zaleta tego sportu. Freestyle frisbee to dyscyplina polegająca na improwizowaniu z dyskiem. Osoby ją uprawiające wykonują z krążkiem przeróżne wariacje: łapią, kręcą, rotują, a ich popisy wyglądają bardzo widowiskowo. Jedną z najpopularniejszych ewolucji freestyle frisbee jest nail delay, polegające na kręceniu krążka na palcu tak, jak kręci się piłkę od koszykówki. Freestyle frisbee nie jest w Polsce tak popularne jak np. w USA, gdzie od lat 70. XX wieku jest dyscypliną sportową. Jej uprawianie nie wymaga siły, a raczej cierpliwości i dokładności.
Na uwagę zasługują silikonowe dyski do rzucania marki Scrunch, które dzięki temu, że są wykonane z silikonu są elastyczne i wytrzymałe- z pewnością nie połamią się w transporcie czy w trakcie zabawy.
Badminton
Do tej arcyciekawej gry “w paletki” wystarczą paletki, lotka i kawałek przestrzeni. Na moim podwórku jako siatka sprawdzała się tasiemka przeciągnięta pomiędzy drzewami. Graliśmy całymi dniami :)
Badminton to gra dla dwóch lub czterech osób. W zależności od wariantu gry zawodnicy mają do dyspozycji ograniczoną wielkość kortu. Gracze rozmieszczeni są na swoich polach po przeciwnych stronach boiska. Podczas serwu muszą stać po prawej stronie – jeśli mają zerową lub parzystą liczbę punktów. Gdy gracz serwujący posiada nieparzystą liczbę punktów, musi serwować z lewej strony boiska. Punkt zdobywany jest w sytuacji, w której przeciwnik nie odbije lotki bądź gdy popełni błąd. Za błąd uznawane jest wylądowanie lotki na polu oraz dotknięcie ziemi poza boiskiem.
Rzut na obręcz
Jedną z bardziej oczywistych gier podwórkowych jest rzut na obręcz.
Gracz bierze 5 obręczy, staje na wyznaczonej linii (w ustalonej odległości) i rzuca obręczami tak, aby wylądowały na palikach. Sumując liczbę punktów na trafionych palikach gracz uzyskuje wynik danej kolejki. Kolejkę wygrywa osoba, która jako pierwsza osiągnie 50 punktów. Zwycięzcą całej gry jest ten, kto wygra 10 rund. Grę można zakończyć wcześniej – wówczas o zwycięstwie decyduje zsumowana ilość punktów zdobytych w rozegranych rundach.
Więcej inspiracji na zabawy podwórkowe w rzucanie znajdziesz w kategorii: Zabawki do rzucania i ścigania.
Kreda chodnikowa
Cofnijmy się pamięcią do czasów własnego dzieciństwa i przypomnijmy sobie, jakie wspaniałe zastosowanie może mieć kreda. Nie trudno o znalezienie powierzchni zabetonowanej, wyłożonej kostką lub zalanej asfaltem nadającej się do tworzenia obrazków i nadawania kolorów szarości.
Jedną z najlepszych zabaw z kredą jest.. ślimak.
Rysujemy kredą dużego ślimaka według wzoru. Im większy, tym dłuższa zabawa. Skorupkę dzielimy na pola takiej wielkości, aby można było stanąć na nich dwoma nogami.
Dzieci kolejno skaczą po narysowanych polach do środka skorupki ślimaka (mety), nie zatrzymując się. Jeśli dziecko doskoczy do mety bez nadepnięcia na linie, nie przewracając się i bez przerwy, to w nagrodę oznacza jedno z pól ślimaka swoim znakiem (np. słoneczkiem, serduszkiem, kwiatuszkiem).
Rysowanie czy też pisanie kredą po chodniku to także dobry sposób na zabawę w podchody, a nawet pretekst do odimiennej nauki czytania w którą można zaangażować ruch i zabawę pisząc na chodniku różne warianty imienia dziecka i prosząc, aby stanęło na tym, które akurat wypowiadamy.
Zabawy podwórkowe z piłką
Piłki dla dzieci to nierozłączni towarzysze wielu podwórkowych gier i zabaw. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które dzieci prawdopodobnie znają z przedszkola lub szkoły
Dwa ognie
Dzielimy dzieci na dwie drużyny, a boisko na dwie części.Wybieramy “matki“, które stoją za linią przeciwnika. Zabawa polega na zbijaniu piłką zawodników przeciwnej drużyny. Zbijać mogą „matki” oraz osoby które złapią piłkę i jej nie upuszczą. Zawodnicy mogą uciekać przed zbijaniem tylko w obrębie wyznaczonego dla nich pola, a osoba trafiona schodzi z boiska. Wygrywają Ci, którzy pierwsi zbiją wszystkich zawodników drużyny przeciwnej.
Ziemniak
Uczestnicy gry ustawiają się w kółku i odbijają do siebie piłkę. Kto nie odbije wchodzi do środka koła i kuca – zostaje 'ziemniakiem'. Pozostali gracze dalej odbijają piłkę, mogą także celować w 'ziemniaki'. Jeśli 'ziemniak' zostanie trafiony odpada całkowicie z gry. Istnieją także dwie możliwości powrotu do koła: można złapać piłkę, odbijaną przez uczestników lub złapać ją, gdy celują w 'ziemniaki'. Jeśli graczowi uda się przejąć piłkę uwalnia wszystkie osoby, które były razem z nim w środku koła, a ich miejsce
Król skoczków
Należy rzucić piłkę o ścianę i przeskoczyć, gdy odbije się ona od podłoża. Z każdą kolejką należy odbić piłkę od ściany coraz wyżej. Komu się nie uda przeskoczyć odpada z gry. zajmuje osoba, która jako ostatnia odbijała piłkę.
Książki o zabawach podwórkowych z dawnych lat
Wielka księga gier i zabaw
Książka kataloguje najciekawsze gry i zabawy podwórkowe dla dzieci – tych młodszych i starszych – i jednocześnie pokazuje, jak można aktywnie spędzać czas bez nowinek technicznych. Ów poradnik jest doskonałą pomocą dla nauczycieli, organizatorów czy opiekunów obozów i kolonii wakacyjnych oraz prowadzących zajęcia świetlicowe. W jednym miejscu znajdziesz 130 zabaw podwórkowych naszych rodziców, które można z łatwością przeprowadzić w pomieszczeniach lub na świeżym powietrzu. Co ważne, przygotowanie tychże zabaw nie wymaga prawie wcale nakładu finansowego.
Gdy rodzice byli dziećmi. Gry i zabawy
Seria składająca się z 6 książek przeznaczona jest dla dzieci, ich rodziców... i rodziców rodziców! W każdej książce dzieci znajdą naklejki, elementy do wycięcia i złożenia, wiele ciekawostek, quizy, labirynty i krzyżówki. Ta niezwykła książka przeniesie cię w świat dzieciństwa twoich rodziców poznając zabawy podwórkowe z dawnych lat. Dowiesz się, jak wyglądało życie powszednie w tamtym czasie, w co ubierali się ludzie, co jedli, jak spędzali czas wolny, gdzie podróżowali i najważniejsze – w co uwielbiali się bawić.