Darmowa dostawa od 250,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Inspirowanie przez czytanie - Książki dla dzieci

2018-08-12
Inspirowanie przez czytanie - Książki dla dzieci

Książki dla dzieci - Pepito.pl

Książki warto czytać.

O ile dorośli są już na tyle świadomi i odpowiedzialni, że sami wybierają czy i co czytają, o tyle za dzieci odpowiadamy my – rodzice. Od nas zależy kiedy dziecko zacznie przygodę z literaturą. Bez względu na to czy to niemowle, zbuntowany dwulatek, ciekawski przedszkolak, czy mądraliński uczniak, warto zachęcać dzieci do czytania.

Oprócz samego zachęcania, ważny jest dobór takich tytułów, które będą odpowiednie do wieku, umiejętności, zdolności intelektualnych, oraz rozwoju dziecka. Dobre książki dla dzieci to takie, które ciekawią, bawią i inspirują. Książki mają moc, a my rodzice, musimy ją poznać i nauczyć się nią posługiwać.

Mądre książki dla dzieci – dlaczego są tak ważne

Książki edukacyjne dla dzieci, to bardzo ważny element wychowania i nauki dziecka. Wartościowe książki są w stanie wesprzeć rodzica w pokonywaniu trudnych tematów. To nie muszą być książki naukowe, podręczniki szkolne czy lektury. Chodzi o to, aby wybierać dla dzieci takie książki, które poza miłą i sympatyczną historią, niosą ze sobą jakiś przekaz, ponadczasowe wartości, lub wręcz przeciwnie, poruszają tematy aktualne, związane ze zmieniającym się światem. Po przeczytanej książce warto porozmawiać o niej z dzieckiem, omówić poruszony problem, przytoczyć inne przykłady z życia codziennego.

Ciekawym pomysłem na utrwalenie treści książki czy bajki z młodszymi dziećmi, jest wspólne przygotowanie pracy plastycznej na jej podstawie. Będzie to nie tylko świetna zabawa, ale również dobry sprawdzian, czy dziecko zrozumiało przeczytane treści. Książki mają ogromną wartość, przede wszystkim niematerialną. Rodzice od najmłodszych lat powinni wpajać dziecku szacunek do książek, na przykład poprzez naukę dbania o nie.

Książki dla najmłodszych – czyli jak czytają niemowlaki?

Pierwsze książeczki  z jakimi mają styczność niemowlaki, to zwykle książki obrazkowe. Praca z nimi polega głównie na pokazywaniu i nazywaniu znajdujących się na nich przedmiotów. Można też naśladować dźwięki lub odgłosy, związane z tym, co jest na obrazku. Między pierwszym a drugim rokiem życia, przychodzi czas na krótkie rymowane książeczki, które mają zaciekawić maluszka oraz zachęcić do dalszej przygody z literaturą. Rymowanki, wierszyki, oraz piosenki dla dzieci, to nieodzowny element zabawy oraz nauki kilkulatków. Rymowane wierszyki posiadają rytm i charakterystyczną strukturę, która zwraca uwagę dziecka. Słuchając wierszyków, dzieci ćwiczą koncentrację, a później  również pamięć, próbując odtworzyć przeczytany utwór. Wierszyki doskonale wspomagają rozwój i doskonalenie mowy. „Lokomotywa”, „Rzepka” czy „Leń”, to polecane książki dla dzieci, które powinny znaleźć się w biblioteczce każdego malucha. Możemy zaopatrzyć się w tom znanych wierszyków polskich poetów, ale ciekawym rozwiązaniem, jest zakup małych książeczek z pojedynczymi wierszykami. Każda zwrotka wiersza, okraszona jest odpowiednią ilustracją, która dodatkowo rozbudzi zainteresowanie dziecka.

Rzepa z ilustracjami Emilii Dziubak

"Rzepka" ilustracje Emilia Dziubak

Książki przedszkolaków się nie boją. Czyli na pytanie, dobra książka.

Dzieci w wieku przedszkolnym cechuje ogromna ciekawość świata, zjawisk, rzeczy, generalnie wszystkiego, co je otacza. Potrafią zadawać tysiące pytań -  „A co to” „a dlaczego” „jak to działa” „ do czego to służy” itp. W tym okresie pojawiają się już pierwsze fascynacje i „plany na przyszłość”. Przedszkolaki marzą o tym, żeby zostać strażakiem, piosenkarką, tancerką, policjantem czy lekarzem. Mimo, że w wieku kilku lat, nie ma się zbyt wielkiej wiedzy o świecie i przyszłej pracy, to właśnie wtedy może zrodzić się prawdziwa pasja, a przecież to ona, jest najlepszą siłą napędową człowieka.

Warto rozmawiać z dziećmi o różnych zawodach, warto podsuwać opcje, ale nie kategoryzować. Często popełniamy błąd, przypisując zawody do płci. Żyjemy jednak w czasach, w których płeć nie jest już wyznacznikiem roli życiowej. Kobiety są doskonałymi inżynierami, świetnie radzą sobie za kierownicą i mogą być nawet tajnymi agentkami. Mężczyźni z kolei, są wyśmienitymi kucharzami, bez problemu radzą sobie z dziećmi i mają doskonałe wyczucie stylu. Wydawnictwo Kinderkulka proponuje niezwykle oryginale i bardzo wartościowe i ciekawe książki dla dzieci, które poruszają  właśnie ten temat. „Ada Bambini Naukowczyni”, czy „Rózia Rewelka Inżynierka”, to przykładowe tytuły książek dla dzieci, które pod kołderką humoru, niosą ze sobą bardzo ważne przesłania. Walka z przeciwnościami, nie poddawanie się w dążeniu do celu, sięganie po marzenia, wytrwałość i determinacja, tego powinny uczyć się dzieci, aby w dorosłości potrafiły stawić czoła przeciwnościom, a z porażek wyciągać odpowiednie wnioski.

Autorzy książek dla dzieci, potrafią za pomocą zrozumiałych metafor, przemycić ważne, a czasami nawet trudne tematy i podać je w bardzo prosty i zrozumiały dla dzieci sposób. Warto kupować dobre książki, są one nie tylko dobrą zabawą, ale przede wszystkim inwestycją w wiedzę i rozwój dziecka.

"Rózia Rewelka inżynierka" wyd. Kinderkulka

"Rózia Rewelka inżynierka" wyd. Kinderkulka

Książki dla małych odkrywców, czyli co warto czytać starszakom?

Dzieci to takie niesamowite istoty, których apetyt na wiedzę wciąż rośnie. My dorośli powinniśmy się od nich uczyć tej niebywałej fascynacji światem, najdrobniejszymi szczegółami i radości z ich odkrywania. Naszym obowiązkiem, jako świadomych rodziców, jest umożliwianie dzieciom eksplorowania i poznawania świata. Pomogą nam w tym książki edukacyjne dla dzieci, które otworzą przed nimi nowe horyzonty i umożliwią jeszcze lepsze i bardziej efektywne uczenie się. I nie chodzi tu o podręczniki szkolne i wkuwanie regułek. Dobre książki dla dzieci to takie, które stymulują, dają impuls, a dziecko pod ich wpływem nabiera ochoty na więcej.

Doskonałym przykładem książek inspirujących i zachęcających do samodzielnego odkrywania świata jest seria „Zielnik” od wydawnictwa Arkady. Warzywa, owoce, kwiaty pól i łąk, czy rośliny uprawne, to przykładowe zeszyty z tej serii. Dzieci znajdą z w nich zrozumiałe, dostosowane do wieku opisy roślin, a także miejsce na przechowywanie własnych znalezisk. Dzieciaki uwielbiają wszelkiego rodzaju zbiory, kolekcje czy znaleziska, więc taka zabawa z pewnością przypadnie im do gustu, a przy okazji pobudzi ich wrażliwość na otaczającą je przyrodę.

Młodszy brat książki, czyli kilka słów o audiobookach

Audiobooki dla dzieci - pepito.pl

Audiobook - młodszy, nowoczesny, przyrodni brat książki, który ratuje życie i nerwy rodziców, podczas długich podróży samochodem. Definicja nieco niestandardowa, jednak dokładnie oddająca sedno sprawy. Audiobooki są doskonałą alternatywą, kiedy nie mamy możliwości czytać książki w wersji papierowej. Sprawdzają się zwłaszcza podczas dłuższych podróży samochodem. Ciekawe słuchowisko potrafi zająć dzieci na długo, dając tym samym chwile wytchnienia rodzicom. Warto wybierać audiobooki z lektorem, który potrafi głosem wprowadzić słuchaczy w niezwykły klimat opowieści.

OFERTA AUDIOBOOKÓW W PEPITO.PL

Powiedz mi co czytasz, a powiem Ci kim jesteś

To znane powiedzenie, które ktoś zapewne stworzył, mając na myśli dorosłych, doskonale możemy przenieść na grunt dziecięcy. Dorośli wybierają książki według swojego gustu, swoich upodobań i zainteresowań. Dzieciom wybierają książki dorośli, a ten wybór może mieć bardzo duży wpływ na kreowanie gustu dzieci, oraz ich spojrzenie na świat. Mądre książki dla dzieci, mają ogromną moc, z której czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy. Warto szukać ciekawych książek dla dzieci, odchodzących od schematów, które w sposób ciekawy i atrakcyjny przekazywać historię, ale również inspirować, uczyć i bawić.

Powiedz mi co czyta Twoje dziecko, a powiem Ci kim będzie...

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 339 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-15
Szybko, sprawnie bez kłopotów. Towar pierwsza klasa. Dziękuję i polecam.
2024-02-16
Bardzo dobry kontakt. Otrzymany towar dobrej jakości i dobrze wykonany. Jestesmy zadowoleni.
pixel