Instrumenty muzyczne dla dzieci
Instrumenty muzyczne dla dzieci od najmłodszych do nastolatków to połączenie świetnej zabawy, dużej dawki pozytywnych bodźców dla mózgu dziecka, rozwój motoryczny oraz możliwość wyrażania uczuć i emocji.
Co nam w mózgu gra?
Czy wiesz, że za każdym razem kiedy muzyk bierze do rąk instrument, w jego mózgu następuje swoista eksplozja fajerwerków. Może wprawdzie sprawiać wrażenie skupionego i zrelaksowanego, jednak na podstawie badań neurologów wiemy, że to tylko pozory. Gra na instrumencie muzycznym uaktywnia niemalże całą połać kory mózgowej, a także usprawnia pracę ciała modzelowatego czyli mostu między dwiema półkulami. Pozwala to na przepływ informacji w szybszym tempie bardziej zróżnicowanymi drogami.
Jak muzyka wpływa na mózg dziecka?
Główne obszary aktywne w tym procesie to: kora słuchowa, ruchowa, wzrokowa. Gra wymaga działań ruchowych, które kontrolowane są przez obie półkule mózgu. Łączy językową i matematyczną precyzję lewej oraz nowatorskie i kreatywne myślenie zlokalizowane w prawej. Dzięki temu muzycy potrafią podejść bardziej skutecznie i kreatywnie do rozwiązania problemu nie tylko naukowego, ale i społecznego. Dzięki rozwiniętym umiejętnościom wykonawczym zdolność planowania strategii i dbałości o szczegóły wpływa na sprawność w finalizowaniu powiązanych zadań.
Ta zdolność ma także kolosalny wpływ na pamięć. W skrócie - muzycy mają lepszą zdolność do magazynowania i wywoływania wspomnień.
Muzykowanie wspiera u dzieci:
- samodyscyplinę,
- kształtowanie i umacnianie więzi międzyludzkich,
- wczesnodziecięcy rozwój jakości komunikacji,
- zdolność mózgu do przyswajania większej ilości informacji,
- ukrwienie mózgu oraz pomoc w leczeniu jego urazów,
- redukcję stresu i leczenie depresji,
- funkcje wykonawcze mózgu,
- pobudzenie kreatywności, produkcję endorfin.
Instrumenty perkusyjne dla dzieci
Spośród wielu instrumentów perkusja jest ewenementem w kwestii rozwoju dziecka.
Gra na niej jest szczególnie istotna przy rozładowaniu emocji zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych.
Ma jednak ważniejszą właściwość, istotną w kształtowaniu zdolności przyswajania informacji. Począwszy od budowania w dziecku zdolności do koordynacji ruchowej za sprawą zsynchronizowanej pracy rąk i nóg, na ... liczeniu kończąc. Jeśli nie wiecie - perkusista określany jest często jako “serce” zespołu, wyznaczający tempo gry przy użyciu wyliczanych bez wytchnienia wartości rytmicznych. Kolejną zaletą jest synchronizowanie wizualizacji mózgu z pracą mięśni, co wpływa na poprawę motoryki dziecka.
Instrumenty dla dzieci, które leczą
Dzięki kształtowaniu umiejętności gry na instrumentach u dzieci z autyzmem lub niepełnosprawnościami możemy uzyskać niespodziewane wręcz efekty. Wspomniana wcześniej perkusja to kompletne narzędzie terapeutyczne.
Wspomaga w uwolnieniu się od traumy emocjonalnej. Redukuje lęk, zmęczenie, depresję i problemy behawioralne. To jednak nie jedyny instrument przydatny w muzykoterapii zarówno – aktywnej (ekspresyjnej) śpiewie, ruchu, grze na instrumentach, jak i receptywnej (odbiorczej) czyli słuchania muzyki. Instrumenty, zarówno mocne w brzmieniu - terkotki, bębenki, dzwonki chromatyczne, trójkąty, cajony, jak i te delikatne - grzechotki, shakery, janczary są do Waszej dyspozycji w naszym sklepie. Jeżeli szukacie instrumentu jako pomocy terapeutycznej, a nie znaleźliście go w naszej ofercie - powiedzcie nam o tym, a z pewnością uda się pomóc :)
Opracowanie tekstu
Adam Jęczmyk - absolwent PSM w Jeleniej Górze. Uczeń studia wokalnego przy Szkole Produkcji Muzycznej we Wrocławiu w klasie Natalii Lubrano. Wokalista i gitarzysta Spare Bricks - Pink Floyd tribute band. Wokalista współpracujący ze Zdrojowym Teatrem Animacji w Jeleniej Górze. Współtwórca ścieżki dźwiękowej do niemego filmu pt: „Szlakiem Hańby”. Certyfikowany instruktor wokalny CKUiP Vocalart. Szkolił swój wokal pod okiem m.in. Grażyny Łobaszewskiej, Elżbiety Zapendowskiej, Olgi Boczar czy Pauliny Przybysz. Aktywny muzyk sceniczny, zajmujący się także działalnością dydaktyczną z zakresu śpiewu oraz instrumentów (gitara, instrumenty klawiszowe).