Jak wybrać odpowiedni plecak szkolny?
Jak noszenie ciężkiego plecaka wpływa na postawę dziecka?
I co za tym idzie, jak wybrać dla dziecka odpowiedni plecak szkolny,
aby zminimalizować ten wpływ? Sprawdź:
Jak noszenie ciężkiego plecaka wpływa na postawę dziecka?
Szyja
Ciężki plecak sprawia, że dziecko pochyla ciało i głowę do przodu, i wyciąga szyję - trochę jak taki żółw, a górna część pleców staje się zaokrąglona. To powoduje ból szyi i ramion oraz utrudnia pracę mięśni i więzadeł w celu podtrzymania prawidłowej postawy ciała. Koło się zamyka.
Ramiona
Ramiona nie są przeznaczone do dźwigania ciężkich rzeczy. Kiedy na ramiona dziecka nakłada się duże obciążenie, stawy maja ograniczony zakres ruchu, a mięśnie napinają się, co także może prowadzić do odczuwania bólu a w dłuższej perspektywie czasu negatywnych zmian postawy.
Plecy
Zmiana postawy poprzez pochylenie się do przodu w celu wyrównania obciążenia w postaci plecaka może powodować ból w dolnej i środkowej części pleców oraz napięcie mięśni.
Biodra
Biodra również mogą stać się obolałe, jeśli dziecko pochyla się do przodu, aby zrównoważyć ciężar plecaka.
Kolana
Możliwy jest ból kolan z powodu zmiany chodu i postawy ciała.
Jak wybrać dla dziecka odpowiedni plecak szkolny?
Rozmiar
Plecak powinien na plecach leżeć blisko pleców dziecka. Wysokość plecaka powinna być mniej więcej równa długości pleców dziecka. Przy czym plecak powinien się kończyć okolu 5 cm nad talią.
Waga
Według Głównego Inspektora Sanitarnego ciężar plecaka szkolnego nie powinien przekraczać 10 - 15% wagi dziecka.
Szelki, pasy i usztywnienie
Szelki plecaka szkolnego powinny być dość szerokie - mówi się o około 4 cm szerokości. Szelki powinny posiadać regulację i być z relatywnie grubego przy czym oddychającego materiału - przepływ powietrza zapewniają m.in. materiały z wypukłościami.
Warto, aby plecak szkolny był wyposażony w pas piersiowy lub biodrowy, a nawet w oba. Te pasy nie muszą być aż tak grube jak główne szelki plecaka.
Tył plecaka powinien być usztywniony i profilowany, ale niezbyt ciężki.
Przy zakupie plecaka warto również sprawdzić, czy dno jest wzmocnione i wytrzymałe.
Komory
Szkolny plecak powinien posiadać kilka komór i przegródek, aby ułatwić równomierne rozłożenie książek i przyborów szkolnych w plecaku. Dzieciom przydają się też mniejsze, zamykane kieszonki na różne drobiazgi.
Materiał
Materiał, z którego wykonany jest plecak powinien być przede wszystkim lekki i oddychający. Warto również, aby był wodoodporny.
Jako właścicielka sklepu, staram się, aby w naszej ofercie były
właśnie takie plecaki szkolne, które spełniają powyższe zasady.
- Ania z Pepito.pl
Plecak szkolny - pomysły i wskazówki:
Zakup plecaka
Przed zakupem plecaka warto zrobić rozeznanie, wybrać kilka modeli, które odpowiadają naszym potrzebom i finansom, a następnie razem z dzieckiem dokonać ostatecznego wyboru.
Pakowania
Cięższe książki i przybory szkolne powinny być zapakowane na dnie plecaka lub bliżej pleców.
Jeśli wybieramy plecak z boczną kieszenią na bidon, to pamiętajmy, aby druga stronę plecaka także czymś wypełnić.
Warto każdego wieczora wypakować wszystko z plecaka i zapakować ponownie, żeby nie nosić przypadkiem zbędnych rzeczy sprzed tygodnia.
Noszenie plecaka
Prawdopodobnie nikomu już tego nie trzeba przypominać, ale nie mogę nie wspomnieć, że plecak powinien być noszony na obu ramionach, aby zapewnić równomierne rozłożenie ciężaru. To, o czym mniej się pamięta to dodatkowe pasy piersiowe lub biodrowe, z których warto korzystać, aby odciążyć ramiona dziecka.
Jeśli jest taka możliwość dziecko, może nosić do szkoły pusty bidon, a tam uzupełniać go wodą. Śniadaniówka powinna być lekka i szczelna. Można rozważyć śniadaniówki, które nosi się w ręku.
Bezpieczeństwo
Rok szkolny w dużej mierze przypada na okres roku, kiedy dość wcześnie robi się ciemno. Warto, aby plecak miał odblaski, które zwiększą widoczność dziecka podczas drogi do i ze szkoły.
Źródła informacji:
- https://gis.gov.pl/oswiata/zalecenia-dotyczace-tornistrow-szkolnych/
- https://www.huffpost.com/entry/what-heavy-backpacks-are-doing-to-kids-bodies_n_5700485
Grafika z serwisu freepik.com
Opracowanie materiału i grafik własne.