Jakie wybrać zabawki manipulacyjne dla dziecka?
O rozwój sprawności motorycznej dziecka warto dbać już od pierwszych miesięcy życia. Począwszy od zachęcania kilkumiesięcznego niemowlaka do chwytania małych przedmiotów w rączki, poprzez stymulowania coraz starszego malucha do szlifowania zdobywanych umiejętności ruchowych, a także pobudzanie motoryki małej.
Mając na uwadze zabawki dla dzieci, które realnie wspierają zdolności manualne, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rozmaite drewniane zabawki manipulacyjne, dostosowane do wieku oraz etapu rozwoju dziecka. Z zabawek manipulacyjnych mogą korzystać już nawet 6-miesięczne niemowlaki, które potrafią samodzielnie siedzieć. Dla nich najlepsze będą bezpieczne, kolorowe pętle edukacyjne, z kolei nieco starsze dzieci 2,3, a nawet 4-letnie z pewnością zainteresują się ciekawymi kulodromami lub tablicami manipulacyjnymi.
Dlaczego warto wybrać zabawki manipulacyjne?
Jak już wspomniano, zabawki manipulacyjne wspierają rozwój i doskonalenie motoryki małej. Chwyt szczypcowy, precyzja ruchów, obracanie, przekręcanie, chwytanie małych przedmiotów, te wszystkie czynności przygotowują małą rączkę do nauki pisania, a także sprawnego posługiwania się na przykład sztućcami.
Ponadto, zabawki manipulacyjne to świetny trening koncentracji, skupiania uwagi na danym puncie, myślenia przyczynowo skutkowego, a także cierpliwości i uważności. Podczas zabawy dziecko poznaje zasadę działania zamków, zawiasów, uczy się rozróżniać i dopasowywać kształty, a także poznaje proste zasady fizyki.
Zabawki manipulacyjne dobieramy do wieku oraz etapu rozwoju, w taki sposób, aby pozwalały one na doskonalenie już zdobytych, a także uczenie się całkiem nowych umiejętności.
Jakie wybrać zabawki manipulacyjne dla dzieci między 1 a 2 rokiem życia?
Zabawki manipulacyjne najlepiej nadają się dla dzieci, które już stabilnie samodzielnie siedzą, nic wprawdzie nie stoi na przeszkodzie, aby maluch korzystał z zabawki, leżąc na brzuszku, jednakże siedzące dziecko będzie bawiło się bardziej świadomie, a tym samym więcej z niej skorzysta.
Pętle manipulacyjne
Dla dzieci między 1 a 2 rokiem życia świetnie sprawdzą się pętle edukacyjne – na przykład takie jak oferuje firma Janod, labirynty zręcznościowe od firmy Melissa & Dough, czy też pętle motoryczne od small foot. Zabawki manipulacyjne to świetny pomysł na prezent gwiazdkowy dla niemowlaka. Kolorowe, sympatyczne pętle motoryczne z pewnością wzbudzą zainteresowanie maluszka, dzięki nim będzie mógł on trenować zdolności motoryczne, a także poznawać nazwy zwierząt, kolorów i kształtów.
Kostki manipulacyjne
Dla nieco starszych dzieci możemy wybrać zabawki manipulacyjne umożliwiające rozpoznawanie oraz dopasowywanie kształtów. Świetnie się tutaj sprawdzą kostki aktywności firmy Scratch lub dużej kostki edukacyjne od renomowanej firmy Janod. Kostki edukacyjne to również doskonałe propozycje prezentów świątecznych lub urodzinowych.
Wielofunkcyjne kostki i tablice manipulacyjne zawierają między innymi sortery z klockami w różnych kształtach, młynki, pokrętła, zębate kółka, labirynty z koralikami czy też obracane obrazki do układania. Ta wielozadaniowa zabawka zagwarantuje dziecku mnóstwo dobrej i rozwijającej zabawy.
Jakie zabawki manipulacyjne dla dwulatka i trzylatka?
Dzieci 2 czy 3-letnie z reguły stawiają już pierwsze kroki w przedszkolu, są chłonne wiedzy i ciekawi je wszystko, co ich otacza. Mimo iż w tym wieku zdolności manualne są już coraz lepsze, dzieci zwykle potrafią już trzymać kredkę i coraz dokładniej kolorują obrazki, to jednak ciągły trening motoryki małej jest bardzo ważny, zwłaszcza na tym etapie.
Tablica manipulacyjna
Dla starszaków świetną propozycją będą wszelkie tablice manipulacyjne. Mnóstwo zamków do otworzenia, różnorodne mechanizmy, za którymi kryją się
atrakcyjne obrazki i wiele historii do opowiedzenia.
Bezapelacyjnie świetną propozycją jest domek dźwiękowy z kluczami od Melissa & Dough, który uczy nie tylko otwierania i zamykania zamków w drzwiach, ale oferuje również szerokie pole do zabawy, rozgrywania scenek sytuacyjnych i rozmowy z dzieckiem o zasadach bezpieczeństwa, otwieraniu drzwi nieznajomym itd.
Labirynt magnetyczny
Ciekawą propozycją są też labirynty magnetyczne, które wymagają od dziecka precyzji, cierpliwości, a przy tym trenują poprawny
chwyt kredki czy długopisu. Dodatkowo takie tablice w formie zabawy wprowadzaja dzieci w swiat matematyki i liczenia.
Tablica umiejętności
Wśród zabawek manipulacyjnych dla starszaków nie możemy pominąć świetnych tablic umiejętności, które zapoznają dzieci z praktycznymi umiejętnościami, takimi jak
zapinanie guzików, wiązanie sznurówek czy zapinanie paska. Maluch może własnoręcznie nieskończoną ilość razy trenować na tablicy wspomniane czynności, aż do skutku.
Kulodrom
Ostatnią propozycją zabawek manipulacyjnych dla starszych dzieci są kulodromy. Stojące lub zawieszane na ścianie, podane w atrakcyjnej formie, uczą maluchy zręczności manualnej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także myślenia przyczynowo-skutkowego. Przykładowo, kulodrom Click Clack od Plan Toys, umożliwia dziecku samodzielne zbudowanie toru do puszczani kulki, obserwacji jej ruchu, a także jest świetnym wstępem do rozmowy z dzieckiem o grawitacji, prędkości oraz siłach, jakie oddziałują na kulki. Z kolei kulodrom marki Oribel mozna przykleic do sciany, wiec bedzie takze elementem wystroju pokoju dziecka.