Kredki dla dzieci - charakterystyka
Kredki dla dzieci: Rodzaje
- kredki grafionowe (znane jako kredki Bambino)
Kredki wykonane z glinki kaolinowej. Bardzo często mylone z kredkami świecowymi, w przeciwieństwie do których nie są "tłuste" i "świecące". Występują również w oprawie drewnianej, a te z kolei można pomylić z kredkami ołówkowymi. Najbardziej popularnym producentem tych kredek jest firma St. Majewski (kredki Bambino), ale produkuje je również druga polska firma - Astra (Astrino). Firma St. Majewski kredki Bambino produkuje w Polsce od 1889 roku, a ich fabryka mieści się przy ulicy Ołówkowej, nazwanej na cześć firmy.
- kredki świecowe
Kredki wykonane z parafiny/wosku, przez co nazywane są również woskowymi. Mają jakby "tłustą" konsystencję. Nie są kruche. Są odporne na wodę. Dostępne dla dzieci już od pierwszego roku życia.
- kredki ołówkowe
Kredki wykonane z kolorowego węgla drzewnego, który znajduje się wewnątrz drewnianej oprawki.
- pastele
Wykonana z mieszanki kolorowego pigmentu, kredy i spoiwa (gumy, oleju). Dostępne rodzaje pasteli to m.in. olejne, suche, a od niedawna także wodne. Poszczególne rodzaje pasteli różnią się właściwościami. W procesie produkcji przed wyschnięciem pastele mają konsystencją ciasta, stąd ich nazwa (wł. pasta — ciasto). Kredki pastelowe a świecowe to zupełnie inne kredki, chociaż bywają mylone.
Kredki dla dzieci: Kształt
- kredki stożkowe
Kredki stożkowe są to kredki dla najmłodszych, które pomagają dziecku wyrobić prawidłowy uchwyt, a to w przyszłości owocuje łatwiejszą nauką pisania.
- kredki trójkątne w przekroju
Kredki trójkątne podobnie jak kredki stożkowe są to kredki ergonomiczne. Również pozwalają dziecku wypracować prawidłowy uchwyt kredki.
- kredki okrągłe w przekroju
Dotychczas bardzo popularny kształt dla większości rodzajów kredek.
- kredki heksagonalne w przekroju
Kredki heksagonalne w przekroju są to przede wszystkim kredki ołówkowe. Kredki ołówkowe o takim kształcie przeznaczone są dla dzieci powyżej 5 roku życia.
- kredki kwadratowe w przekroju
Kredki kwadratowe to przede wszystkim pastele.
Kredki dla dzieci: Grubość
- standard
- jumbo
Kredki jumbo dzięki swojemu rozmiarowi lepiej leżą w dłoni dziecka.
Techniki rysowania, jakie można zastosować przy użyciu kredek
- frotaż
Technika frotażu polega na kopiowaniu dowolnej faktury, np. liści, kamienia poprzez pocieranie kredkami kartki położonej na danej fakturze.
- sgraffito
Technika sgraffito polega na nakładaniu na siebie kolejnych, kolorowych warstw, a następnie zeskrobywanie fragmentów warstw wierzchnich. Razem z dzieckiem kartkę kolorujemy kredkami świecowymi lub pastelami olejnymi. Następnie obrazek pokrywamy ciemną farbą plakatową. Gdy farba wyschnie, można ją zdrapywać np. wykałaczką, tworząc obrazek, którego kontury są kolorowe.
Inne pomysły na zabawy z kredkami
- Obrazek ze skrawków po temperowaniu kredek
- Budowanie z kredek wieży
- Kredkowy wiadukt
- Sortowanie kredek po kolorze
- Układanie kredek według długości (pomiar kredek przy użyciu spinaczy)
- Układanie z kredek kształtów, liter, cyfr
- Samodzielne zrobienie kredek - recykling kredek
- Kredkowe bierki
- Kredkowy labirynt
- Wspólne wykonanie pojemnika na kredki
- Malowanie kredkami i pędzelkiem z wodą
- Malowanie pyłkiem z zatemperowanej kredki Bambino