Literkowy witraż
Potrzebne będą:
- Różnokolorowa krepina vel bibuła,
- Tektura falista lub kolorowy blok techniczny,
- Nożyczki,
- Klej do papieru,
- Wydrukowane szablony literek,
- Klipy do papieru,
- Nożyk do papieru.
Za pomocą klipów przyczepiamy wydrukowany szablon literki do tektury falistej lub kartki z bloku technicznego. Jeśli wycinasz kształt w tekturze falistej, a literka, którą wycinasz nie jest symetryczna, musisz zwrócić uwagę na to, żeby po wycięciu kształtu literki jej właściwy układ był po falistej stronie tektury. Nożykiem (ewentualnie nożyczkami) wycinamy kształt literki. Nożyczkami wycinamy kawałek krepiny, który przykryje całą literkę. Ewentualnie można wyciąć mniejsze kawałki i zrobić witraż bardziej kolorowy. Smarujemy klejem kontur literki i przyklejamy krepinę. Gotowe literki przyklejamy na oknie, żeby efekt był zupełny.
W ten sposób można przygotować pojedyncze literki (np. wybraną samogłoskę jako zabawa w ramach nauki czytania metodą krakowską), sylaby (także pomocne w nauce czytania metodą krakowską) lub krótkie słowa. Decydując się na krótkie słowa warto wybrać te, które są dziecku bliskie, jak "MAMA", "TATA" czy imię dziecka, co z kolei może posłużyć jako zabawa w nauce czytania metodą dr I. Majchrzak. Dla dłuższych słów czy nawet zdań może nie starczyć dzieciom jak i rodzicom cierpliwości ;)
Za równo młodsze jak i starsze przedszkolaki będą przy tej pracy potrzebować pomocy rodziców. Młodsze dzieci samodzielnie mogą wycinać/wyrywać kawałki krepiny, wypychać kontur literki po nacięciu go nożykiem, posmarować klejem kontur literki oraz przykleić dzieło na oknie.