Darmowa dostawa od 250,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Nauka wycinania i nożyczki dla dzieci

2019-09-28
Nauka wycinania i nożyczki dla dzieci

Umiejętność sprawnego posługiwania się nożyczkami jest bardzo ważnym elementem rozwoju u dzieci sprawności motoryki małej, koordynacji ręka-oko oraz integracji bilateralnej tj. współpracy prawej i lewej ręki. To, co nam dorosłym wydaje się takie proste, wymaga od dziecka sporo wysiłku, aby ostatecznie opanować otwieranie i zamykanie nożyczek wraz z przesuwaniem ich do przodu przy jednoczesnym zaangażowaniu drugiej ręki, która trzyma i obraca papier. Zanim więc dziecko weźmie do ręki nożyczki i zacznie wycinać kwadraty, trzeba będzie spróbować czegoś o nieco niższym poziomie trudności.

Nauka wycinania

Rozrywanie papieru rękami

Nauka wycinania rozpoczyna się od rozrywania papieru rękami. Taką zabawę można zaproponować już 1/1,5 rocznemu dziecku. Zazwyczaj dzieci nie trzeba do niej specjalnie zachęcać, a uzyskane w ten sposób skrawki papieru mogą posłużyć do wyklejania obrazków czy też sortowania po kolorze/rozmiarze.

Rozcinanie papieru na pół

Kolejnym krokiem w nauce wycinania jest rozcinanie papieru na pół za pomocą jednego cięcia. Wystarczy przygotować dziecku długi niezbyt szeroki pasek papieru, który dziecko pojedynczymi cięciami może pociąć w poprzek na mniejsze kawałeczki. Z czasem można dodać proste, poprzeczne linie, po których dziecko ma ciąć. Można także ozdobić pasek naklejkami lub obrazkami, które dziecko ma kolejno odcinać. Na początek jednak lepiej dać dziecku swobodę rozcinania.

nauka wycinania - rozcinanie

Źródło: montessorialbum.com

Papier można także zastąpić wałeczkiem plasteliny czy też słomką. Pocięte słomki będą idealnym materiałem do wykonania naszyjnika dla mamy lub babci, dzięki czemu dziecko poćwiczy również nawlekanie.
Zabawę w rozcinanie można zrealizować z 2/3 letnim dzieckiem. Młodszym dzieciom do wycinania mogą posłużyć bezpieczne, nieostre nożyczki, które tną wyłącznie papier. Nieco starsze dzieci mogą wycinać metalowymi nożyczkami z zaokrąglonymi końcami.
Aby utrwalać prawidłowy sposób trzymania nożyczek, oczko nożyczek, w które należy włożyć kciuk, można okleić kolorowym papierem.

Wycinanie

Gdy rozcinanie dziecko ma już opanowane, warto zacząć trenować cięcie, które nie skutkuje rozcięciem papieru na pół. Tu również należy zacząć od prostszych wzorów, jak cięcie po narysowanej linii prostej, żeby następnie zwiększyć poziom trudności do cięcia wyznaczonych zygzaków, fal, kół, serc aż do kwadratów i prostokątów. W Internecie można znaleźć bardzo dużo szablonów do wycinania o różnej tematyce.

nauka wycinania - szablon

Źródło: makeoversandmotherhood.com

Ciekawym pomysłem na ćwiczenie wycinania jest również swobodne wycinanie kształtów z kartki pocztowej, którą następnie trzeba złożyć jak puzzle.

Nauka wycinania - nożyczki dla dzieci

Oczywiście najważniejsze w nauce wycinania są odpowiednie nożyczki dla dzieci. Nożyczki powinny być dopasowane do wieku dziecka. Dzieci młodsze, od 2 roku życia mogą używać bezpiecznych nożyczek z włókna szklanego, które tną tylko papier. Warto zwrócić uwagę, żeby takie nożyczki faktycznie cięły papier, ponieważ brak widocznych efektów w wycinaniu może zniechęcić dziecko do dalszych prób. Dla starszych dzieci przeznaczone są nożyczki metalowe z zaokrąglonymi końcami. Aby ułatwić dzieciom wycinanie niektóre nożyczki posiadają mechanizm, który otwiera nożyczki po ich zaciśnięciu. Mechanizm ten można w nożyczkach "wyłączyć". Niektóre nożyczki posiadają także profilowane otwory na palce. Przy wyborze takich nożyczek trzeba pamiętać, że dla dzieci prawo- i leworęcznych będą odpowiednio inne nożyczki. Dla urozmaicenia zabawy w wycinanie można także rozważyć zakup nożyczek, które wycinają różnego rodzaju szlaczki.

Pomocne w nauce wycinania mogą być nie tylko nożyczki, ale także szczypce, pipety, dziurkacze, spinacze do prania i inne przybory zwiększające sprawność ruchową dłoni.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 357 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-07
Dobry czas dostawy. Dobre zapakownie. Cena ok.
2024-06-12
Profesjonalne podejście do klienta . Wszystko załatwione zgodnie ze złożonym zamówieniem, jestem bardzo zadowolona. Firma godna polecenia.
pixel