Darmowa dostawa od 250,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Odpieluchowanie: Kiedy i jak zacząć? Co się może przydać?

2019-03-29
Odpieluchowanie: Kiedy i jak zacząć? Co się może przydać?

Odpieluchowanie to bardzo ważny etap w życiu każdego dziecka i rodzica. Są produkty, które pomogą Wam przejść ten etap sprawniej i mniej dotkliwie :) Zanim jednak o tym, słów kilka o samym odpieluchowaniu.

Odpieluchowanie - co sie moze przydac - nocnik, nakładka na sedes, podest

Kiedy zacząć odpieluchowanie?

Trening nocnika jest ważnym kamieniem milowym dla Twojego dziecka. Z biegiem lat rodzice próbowali wielu różnych technik, w tym trzymania dzieci nad toaletą od najmłodszych lat po posiłkach i zachęcania ich do siusiania, stosując ustalony harmonogram pobierania płynów i wizyt w toalecie lub próbując systemów kar i nagród. Obecnie najczęściej stosowaną metodą jest czekanie, aż dziecko zacznie wykazywać zainteresowanie tematem, a rodzic poczuje, że moment jest odpowiedni.

Nie ma „właściwego” czasu na nocnik. Rozsądny wiek rozpoczęcia treningu czystości wynosi od 18 miesięcy do 3 lat (średnia wieku to 28 miesięcy). Im młodsze dziecko, tym dłużej może trenować.

Niektóre oznaki, że Twoje dziecko może być gotowe na odpieluchowanie to:

  • pieluszka dziecka pozostaje sucha przez co najmniej dwie godziny;
  • dziecko ma regularne lub przewidywalne wypróżnienia;
  • maluch jest zainteresowany innymi idącymi do toalety i zadaje pytania na ten temat;
  • dziecko daje znać, kiedy zrobiło lub jest w trakcie robienia kupy lub siusiu do pieluszki, pokazując, że jest mokre lub odczuwa dyskomfort, gdy jego pielucha jest zabrudzona;
  • dziecko jest zainteresowane nocnikiem i samo na niego siada (​​dobrym pomysłem jest mieć nocnik w domu na trochę przed tym zanim zaczniemy odpieluchowanie);
  • maluch umie ściągnąć i podciągnąć majtki i spodenki;
  • dziecko rozumieć proste instrukcje, takie jak „znajdź swój nocnik” lub „umyć ręce”.

Najważniejszą rzeczą jest, żeby nie zmuszać dziecka do korzystania z nocnika. Jeśli maluch zacznie kojarzyć nocnik negatywnie, proces odpieluchowania zajmie znacznie więcej czasu niż jest to konieczne. Jeśli rozpoczniecie proces odpieluchowania i poczujesz, że to jednak nie jest dobry moment możecie przerwać trenować czystości i wrócić do niego za kilka tygodni. Unikaj rozpoczynania odpieluchowania w momencie dużych zmian w rodzinie, takich jak nowe dziecko lub przeprowadzka. Dobra pora roku na rozpoczęcie odpieluchowania jest oczywiście ciepła wiosna. Uzbrój się w cierpliwość. Załóż, ze w okresie odpieluchowania będziesz musiała poświęcić więcej czasu na pranie i sprzątanie ;) Przede wszystkim miej zaufanie do siebie i własnej zdolności oceniania właściwego czasu dla swojego dziecka. Nie czuj się pod presją innych ludzi. Spróbuj jednak upewnić się, że inni opiekunowie dziecka są zgodni z Twoim podejściem.

Co się może przydać podczas odpieluchowania?

Nocnik Pourty

Ubrania w okresie odpieluchowania powinny być łatwe do zdejmowania i zakładania - bez zatrzasków i guzików.

Warto zainwestować zarówno w nocnik, jak i podkładkę na sedes. Nocnik daje dziecku większe poczucie samodzielności. Można go ustawić w innych pomieszczeniach niż łazienka, żeby mieć pewność, ze w razie potrzeby, dziecko zdąży z niego skorzystać. Niektóre dzieci wola jednak przeskoczyć etap nocnika i od razu zacząć korzystać z toalety jak mama, tata, czy starsza siostra. Wówczas sprawdzi się nakładka. Najlepiej taka, która dziecko może nałożyć i zdjąć samo, a jednocześnie taka, która będzie stabilna.

Podczas odpieluchowania - szczególnie, kiedy praktykujecie je już od jakiegoś czasu, zdarza się sytuacje, ze będziecie na spacerze, a dziecku zachce się siusiu. Warto, żeby wtedy także skorzystało z toalety, ale ta nie zawsze jest dostępna. Wtedy bardzo przydatny okaże się niewielkich rozmiarów nocnik jednorazowy - Tron.

Jak zacząć odpieluchowanie?

Przygotuj się, decydując, w jaki sposób zamierzacie nazywać potrzeby i wyjaśnij to swojemu dziecku. Pokaż dziecku, jak korzystać z toalety. Dobrym pomysłem jest przeczytanie książeczek o treningu korzystania z nocnika i wybranie się na zakupy, aby wybrać nowa bieliznę.

Możesz zacząć sadzać dziecko na nocniku rutynowo przed kąpielą lub rano, aby zobaczyć, jak dziecko reaguje. Możesz spróbować pozwolić dziecku biegać bez pieluszki, aby pomóc mu zrozumieć, że pieluchy odchodzą, a jednocześnie, żeby poczuło się swobodnie. Kiedy Twoje dziecko jest gotowe, bądź odważna i zacznij je ubierać bez pieluszki.

Zachęcaj dziecko do siedzenia na nocniku co kilka godzin - nie za często, bo moze się znudzić i nigdy nie zmuszaj swojego dziecka do siedzenia, jeśli tego nie chce. Nie trzymaj dziecka zbyt długo na nocniku, może nie dłużej niż dwie lub trzy minuty i zachowaj spokój, jeśli dziecko wstaje i ucieka.

Trochę czasu po tym, jak Twoje dziecko wypije, zasugeruj, żeby spróbowało zrobić siusu. Czas na nocniku może być szczególnym czasem tylko dla Was dwojga. Mozecie przeczytać jakąś książeczkę. Pamiętaj, ze tzw. wpadki się zdarzają i są częścią procesu odpieluchowania, ale jeśli jest ich zbyt wiele lub nie widać postępów, możesz chcieć wrócić do pieluch i na chwilę zostawić trening czystości. Przy dużych trudnościach z odpieluchowaniem możecie spróbować zgłosić się do nefrologa.

Bardzo ważne jest, aby być cierpliwym i iść w tempie dziecka. Nauka korzystania z toalety może zająć trochę czasu i na pewno pojawia się jakieś frustracje. Pozwól dziecku wiedzieć, nad czym pracujecie, staraj się konsekwentnie realizować założenia treningu i zachowaj pozytywne nastawienie. Doceniaj dziecko za kolejne osiągnięcia tak, aby poczuło się samodzielne i wyjątkowe.

Opanowanie umiejętności podcierania po skorzystaniu z toalety może zająć trochę czasu i jest dość trudne dla małych dzieci. Przedstaw mu te czynność, gdy uznasz, ze dziecko jest na to gotowe.

Odpieluchowanie - tablica postępów dla dziecka do pobrania i wydrukowania

Aby zachęcić dziecko do opanowywania kolejnych umiejętności w toalecie, możecie skorzystać z przygotowanej przez Pourty - producenta nocników i podkładek tablicy postępów:

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019

Polecane

Zuzia korzysta z nocnika

Zuzia korzysta z nocnika

9,90 zł brutto/1szt.99 pkt.
Nocnik ze specjalnym odpływem Pourty - Szary

Nocnik ze specjalnym odpływem Pourty - Szary

69,00 zł brutto/1szt.690 pkt.
Majtki treningowe XKKO Organic - Białe

Majtki treningowe XKKO Organic - Białe

28,00 zł brutto/1szt.280 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 29,00 zł/1szt.Cena regularna 29,00 zł brutto/1szt.
Majtki treningowe XKKO Organic - Niebieskie

Majtki treningowe XKKO Organic - Niebieskie

28,00 zł brutto/1szt.280 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 29,00 zł/1szt.Cena regularna 29,00 zł brutto/1szt.
Close, Majtki treningowe szybkoschnące na noc, Parrot, Large

Close, Majtki treningowe szybkoschnące na noc, Parrot, Large

66,00 zł brutto/1szt.660 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 66,00 zł/1szt.Cena regularna 73,00 zł brutto/1szt.
Nocnik nad nocnikami. Dziewczynka

Nocnik nad nocnikami. Dziewczynka

17,50 zł brutto/1szt.175 pkt.
Nocnik nad nocnikami. Chłopiec

Nocnik nad nocnikami. Chłopiec

17,50 zł brutto/1szt.175 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 346 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-10
Szybko i profesjonalnie
2024-02-16
Bardzo dobry kontakt. Otrzymany towar dobrej jakości i dobrze wykonany. Jestesmy zadowoleni.
pixel