Darmowa dostawa od 250,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Polska - zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

2015-11-11
Polska - zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

11 listopada to wyjątkowy dzień w historii naszego kraju, jak i całej Europy czy wręcz świata. Tego dnia w 1918 roku zakończyła się I Wojna Światowa, a Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość.

3 maja to znacząca data w kalendarzu każdego Polaka, stanowiąca kluczowy moment w historii naszego narodu, jak i w kontekście europejskim. Tego dnia w 1791 roku uchwalona została Konstytucja 3 Maja, pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna ustawa zasadnicza. Konstytucja ta miała na celu wzmocnienie struktur państwowych i ugruntowanie zasad demokratycznych w Polsce po latach rozbicia i zależności od innych mocarstw.

Są to doskonałe okazje, by edukować nasze dzieci, nawet te najmłodsze, o znaczeniu świąt narodowych oraz o bogatej historii Polski. Poniżej znajdziesz kilka moich propozycji, jak można przekazać dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wiedzę o tych ważnych wydarzeniach, o polskich symbolach narodowych, ważnych miejscach na mapie Polski, polskich zwierzętach, strojach, potrawach i legendach.

Godło i flaga Polski 

Wspólne wykonanie flagi i/lub orła to połączenie dobrej zabawy, korzyści ze wspólnie spędzonego czasu, ćwiczenie motoryki małej oraz utrwalanie informacji o kraju, w którym żyjemy.

Do przygotowania flagi z dziećmi potrzebne będą:

  • patyczek np. od szaszłyka lub balona, 
  • kartka białego papieru z bloku rysunkowego, 
  • kartka z kolorowego bloku wycinankowego, 
  • klej. 

Młodsze dzieci mogą czerwoną część flagi wykonać po prostu przyklejając duży prostokąt na dół białej kartki. Przedszkolaki mogą ją wykonać poprzez wydzieranie kawałków czerwonego papieru wycinankowego.

Polska - flaga Polski


Do wykonania orła potrzebne będą:

  • szablon orła, który pochodzi z bloga http://zosiamosia.blogspot.com/, 
  • farby czerwona (tło) i żółta (korona) oraz przybory do malowania farbami lub kredki, flamastry, 
  • pióra białe (orzeł), 
  • klej uniwersalny do przyklejenia piór. 

Jeśli zdecydujecie się na wykonanie orła farbami i piórami, to trzeba mieć na względzie, że będzie to praca etapowa. Najpierw Maluch pomaluje czerwoną farbą tło, a żółtą koronę. Następnie obrazem trzeba odłożyć do wyschnięcia. Gdy farba wyschnie, nastąpi etap przyklejania piór.

W oczekiwaniu aż farba wyschnie możecie wspólnie z dzieckiem obejrzeć przygotowany pod kątem dzieci film o symbolach narodowych Polski.

Mapa / Flaga Polski

Ciekawym pomyslem na wykonanie flagi Polski z dziecmi jest tez wykorzystanie jako bazy konturu mapy i uzupelnienie dowolnymi materialami, oczywiscie w kolorach bialym i czerwonym. U nas padlo na wstazki, slomki i wloczke, ale moze to byc takze filc czy pianka kreatywna.

Polska flaga DIY

Przy okazji rozmowy o Polsce mozna sie takze pokusic o rozmowe o tym, co jest nasza "mala ojczyzna". Dla mnie jest to warszawski Ursynow. Probowalam za pomoca pudelek roznej wielkosci z ilustracjami symbolizujacymi Polske, Warszawe i nasz Ursynow, wytlumaczyc dzieciom roznice miedzy krajem, miastem a osiedlem.

Panstwo Miasto Dzielnica

Ważne miejsca na mapie Polski

Spróbujcie razem z dzieckiem znaleźć i zaznaczyć na mapie Polski ważne miejsca wspomniane w piosence. Możecie do tego wykorzystać przygotowane przeze mnie
obrazki (przygotowane do wydrukowania na papierze naklejkowym, ale równie dobrze można je wydrukować na zwykłej kartce i przykleić klejem do papieru).

Możecie oczywiście wskazać inne ważne miejsca, jak Poznań, Lublin, Szczecin.

Dodatkowo możecie porozmawiać o głównych polskich rzekach i na przykład Wisłę i Odrę wykleić kuleczkami z krepiny lub plasteliny.

Można również przygotować małe flagi Polski i naszych sąsiadów, używając do tego kolorowych papierów, wykałaczek i plasteliny. Przygotowane flagi można następnie ustawić w odpowiednich miejscach na mapie.

Mapę oraz obrazki dla miast i krajów sąsiednich możecie zalaminować. Przyklejając w odpowiednich miejscach na mapie i obrazkach ?rzep ?wspólnie stworzycie edukacyjną zabawkę, którą z czasem można poszerzać o kolejne elementy.

Polskie potrawy

Aby lepiej poznać polskie potrawy, proponuję, abyście razem z dzieckiem ułożyli w kolejności wystąpienia w piosence obrazki przedstawiające rosół, pierogi i bigos.
Przygotowane obrazki można także wykorzystać do budowania sekwencji dwu­elementowych (np. rosół, pierogi; rosół, pierogi...) i trzy­elementowych (np. rosół, pierogi, bigos; rosół, pierogi, bigos).

Sekwencję należy rozumieć jako ciąg powtarzających się znaków w tym przypadku obrazków potraw, które ułożone są według określonej reguły, a więc miejsce kolejnego znaku w sekwencji wynika z tej przyjętej arbitralnie reguły. Tak tworzone sekwencje odzwierciedlają porządek znaków językowych ? mówionych i pisanych, dlatego ćwiczenia układania sekwencji pomogą dzieciom w przyszłości w nauce czytania i pisania.

Polskie stroje ludowe

Z kolei aby lepiej poznać polskie stroje ludowe, można zacząć od kolorowanki połączonej z rozmową o polskim stroju ludowym z wybranego regionu: http://strojeludowe.net/ ?

Można także skorzystać z opisu elementów stroju ze strony http://polalech.pl/ (niech Was nie zniechęci wygląd strony) na przykład dla stroju łowickiego (region Mazowsza) opis znajdziecie tu: http://www.polalech.pl/lowicki­opis.htm

Czy to zwierzę mieszka w Polsce?

Nasz kraj, to także wspaniałe zwierzęta. Mam więc dla Was propozycję zabawy, w której Maluch określa, czy dane zwierzę mieszka w Polsce na wolności, czy nie, a żeby było ciekawiej, dodamy do tego trochę ruchu. 

Dajemy dziecku do jednej ręki kartkę czerwoną, a do drugiej zieloną. Ewentualnie przyklejamy naklejki w tych kolorach na stopy. Pytamy dziecko o różne zwierzęta. Jeśli zwierzę mieszka w Polsce dziecko podnosi rękę lub nogę z kartką/naklejką zieloną. Jeśli dane zwierzę można spotkać w Polsce tylko w zoo lub cyrku, lub wcale, to dziecko podnosi rękę lub nogę z naklejką/kartką czerwoną.

Potrzebne będą:

  • zielona i czerwona kartka lub naklejka. 

Polskie legendy

Na koniec zachęcam Was także do wspólnego czytania legend, np. Legendy o Lechu, Czechu i Rusie i początkach państwa polskiego, legendy o warszawskiej syrence, czy też o krakowskim smoku oraz wielu innych ze strony http://www.bajkowyzakatek.eu/.

Słuchowisko o historii Polski

Moze Was takze zainteresowac bardzo dobrze i ciekawie zrealizowane sluchowisko dla dzieci o historii Polski - http://historiadladzieci.pl/bajki.html.

Książki o historii Polski

Starszym dzieciom (powyżej klasy 4 szkoły podstawowej) polecam książki z serii Ale historia ora z serii Zdarzyło się w Polsce.

Opis 3 maja znajdziemy w książkach:

11 listopada został opisany w książkach:

Newsletter
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2015

Polecane

Klej do papieru w sztyfcie 22g Amos

Klej do papieru w sztyfcie 22g Amos

7,60 zł brutto/1szt.76 pkt.
Puzzle Historyczne Początki państwa polskiego Qbum

Puzzle Historyczne Początki państwa polskiego Qbum

48,00 zł brutto/1szt.480 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 48,00 zł/1szt.Cena regularna 59,99 zł brutto/1szt.
Tu powstała Polska. Na dworze króla

Tu powstała Polska. Na dworze króla

10,90 zł brutto/1szt.109 pkt.
Mapa Polski dla dzieci Plakat

Mapa Polski dla dzieci Plakat

59,00 zł brutto/1szt.590 pkt.
Polska to lubię!

Polska to lubię!

50,00 zł brutto/1szt.500 pkt.
Ale historia... Mamy niepodległość! Audiobook

Ale historia... Mamy niepodległość! Audiobook

27,95 zł brutto/1szt.279.50 pkt.
A to historia! Opowiadania z dziejów Polski

A to historia! Opowiadania z dziejów Polski

26,00 zł brutto/1szt.260 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 22,00 zł/1szt.Cena regularna 32,90 zł brutto/1szt.
Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku

Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku

28,00 zł brutto/1szt.280 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 34,90 zł/1szt.Cena regularna 34,90 zł brutto/1szt.
Ale historia... Stasiu, co ty robisz?

Ale historia... Stasiu, co ty robisz?

34,99 zł brutto/1szt.349.90 pkt.
Drewniana mapa Polski województwa

Drewniana mapa Polski województwa

44,90 zł brutto/1szt.449 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 346 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-04
Jestem zadowolona zarówno z zakupu jak i z realizacji zamówienia. Nienaganny kontakt, eleganckie opakowanie, szybka dostawa i miłe zainteresowanie Sprzedawcy klientem - to mocne wyróżniki tego sklepu.
2024-04-05
Wszystko 0k.Wysle zdjęcie jak ukończę pracę Pozdrawiam.
pixel