Polska - zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
11 listopada to wyjątkowy dzień w historii naszego kraju, jak i całej Europy czy wręcz świata. Tego dnia w 1918 roku zakończyła się I Wojna Światowa, a Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość.
3 maja to znacząca data w kalendarzu każdego Polaka, stanowiąca kluczowy moment w historii naszego narodu, jak i w kontekście europejskim. Tego dnia w 1791 roku uchwalona została Konstytucja 3 Maja, pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna ustawa zasadnicza. Konstytucja ta miała na celu wzmocnienie struktur państwowych i ugruntowanie zasad demokratycznych w Polsce po latach rozbicia i zależności od innych mocarstw.
Są to doskonałe okazje, by edukować nasze dzieci, nawet te najmłodsze, o znaczeniu świąt narodowych oraz o bogatej historii Polski. Poniżej znajdziesz kilka moich propozycji, jak można przekazać dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wiedzę o tych ważnych wydarzeniach, o polskich symbolach narodowych, ważnych miejscach na mapie Polski, polskich zwierzętach, strojach, potrawach i legendach.
Godło i flaga Polski
Wspólne wykonanie flagi i/lub orła to połączenie dobrej zabawy, korzyści ze wspólnie spędzonego czasu, ćwiczenie motoryki małej oraz utrwalanie informacji o kraju, w którym żyjemy.
Do przygotowania flagi z dziećmi potrzebne będą:
- patyczek np. od szaszłyka lub balona,
- kartka białego papieru z bloku rysunkowego,
- kartka z kolorowego bloku wycinankowego,
- klej.
Młodsze dzieci mogą czerwoną część flagi wykonać po prostu przyklejając duży prostokąt na dół białej kartki. Przedszkolaki mogą ją wykonać poprzez wydzieranie kawałków czerwonego papieru wycinankowego.
Do wykonania orła potrzebne będą:
- szablon orła, który pochodzi z bloga http://zosiamosia.blogspot.com/,
- farby czerwona (tło) i żółta (korona) oraz przybory do malowania farbami lub kredki, flamastry,
- pióra białe (orzeł),
- klej uniwersalny do przyklejenia piór.
Jeśli zdecydujecie się na wykonanie orła farbami i piórami, to trzeba mieć na względzie, że będzie to praca etapowa. Najpierw Maluch pomaluje czerwoną farbą tło, a żółtą koronę. Następnie obrazem trzeba odłożyć do wyschnięcia. Gdy farba wyschnie, nastąpi etap przyklejania piór.
W oczekiwaniu aż farba wyschnie możecie wspólnie z dzieckiem obejrzeć przygotowany pod kątem dzieci film o symbolach narodowych Polski.
Mapa / Flaga Polski
Ciekawym pomyslem na wykonanie flagi Polski z dziecmi jest tez wykorzystanie jako bazy konturu mapy i uzupelnienie dowolnymi materialami, oczywiscie w kolorach bialym i czerwonym. U nas padlo na wstazki, slomki i wloczke, ale moze to byc takze filc czy pianka kreatywna.
Przy okazji rozmowy o Polsce mozna sie takze pokusic o rozmowe o tym, co jest nasza "mala ojczyzna". Dla mnie jest to warszawski Ursynow. Probowalam za pomoca pudelek roznej wielkosci z ilustracjami symbolizujacymi Polske, Warszawe i nasz Ursynow, wytlumaczyc dzieciom roznice miedzy krajem, miastem a osiedlem.
Ważne miejsca na mapie Polski
Spróbujcie razem z dzieckiem znaleźć i zaznaczyć na mapie Polski ważne miejsca wspomniane w piosence. Możecie do tego wykorzystać przygotowane przeze mnie
obrazki (przygotowane do wydrukowania na papierze naklejkowym, ale równie dobrze można je wydrukować na zwykłej kartce i przykleić klejem do papieru).
Możecie oczywiście wskazać inne ważne miejsca, jak Poznań, Lublin, Szczecin.
Dodatkowo możecie porozmawiać o głównych polskich rzekach i na przykład Wisłę i Odrę wykleić kuleczkami z krepiny lub plasteliny.
Można również przygotować małe flagi Polski i naszych sąsiadów, używając do tego kolorowych papierów, wykałaczek i plasteliny. Przygotowane flagi można następnie ustawić w odpowiednich miejscach na mapie.
Mapę oraz obrazki dla miast i krajów sąsiednich możecie zalaminować. Przyklejając w odpowiednich miejscach na mapie i obrazkach ?rzep ?wspólnie stworzycie edukacyjną zabawkę, którą z czasem można poszerzać o kolejne elementy.
Polskie potrawy
Aby lepiej poznać polskie potrawy, proponuję, abyście razem z dzieckiem ułożyli w kolejności wystąpienia w piosence obrazki przedstawiające rosół, pierogi i bigos.
Przygotowane obrazki można także wykorzystać do budowania sekwencji dwuelementowych (np. rosół, pierogi; rosół, pierogi...) i trzyelementowych (np. rosół, pierogi, bigos; rosół, pierogi, bigos).
Sekwencję należy rozumieć jako ciąg powtarzających się znaków w tym przypadku obrazków potraw, które ułożone są według określonej reguły, a więc miejsce kolejnego znaku w sekwencji wynika z tej przyjętej arbitralnie reguły. Tak tworzone sekwencje odzwierciedlają porządek znaków językowych ? mówionych i pisanych, dlatego ćwiczenia układania sekwencji pomogą dzieciom w przyszłości w nauce czytania i pisania.
Polskie stroje ludowe
Z kolei aby lepiej poznać polskie stroje ludowe, można zacząć od kolorowanki połączonej z rozmową o polskim stroju ludowym z wybranego regionu: http://strojeludowe.net/ ?
Można także skorzystać z opisu elementów stroju ze strony http://polalech.pl/ (niech Was nie zniechęci wygląd strony) na przykład dla stroju łowickiego (region Mazowsza) opis znajdziecie tu: http://www.polalech.pl/lowickiopis.htm
Czy to zwierzę mieszka w Polsce?
Nasz kraj, to także wspaniałe zwierzęta. Mam więc dla Was propozycję zabawy, w której Maluch określa, czy dane zwierzę mieszka w Polsce na wolności, czy nie, a żeby było ciekawiej, dodamy do tego trochę ruchu.
Dajemy dziecku do jednej ręki kartkę czerwoną, a do drugiej zieloną. Ewentualnie przyklejamy naklejki w tych kolorach na stopy. Pytamy dziecko o różne zwierzęta. Jeśli zwierzę mieszka w Polsce dziecko podnosi rękę lub nogę z kartką/naklejką zieloną. Jeśli dane zwierzę można spotkać w Polsce tylko w zoo lub cyrku, lub wcale, to dziecko podnosi rękę lub nogę z naklejką/kartką czerwoną.
Potrzebne będą:
- zielona i czerwona kartka lub naklejka.
Polskie legendy
Na koniec zachęcam Was także do wspólnego czytania legend, np. Legendy o Lechu, Czechu i Rusie i początkach państwa polskiego, legendy o warszawskiej syrence, czy też o krakowskim smoku oraz wielu innych ze strony http://www.bajkowyzakatek.eu/.
Słuchowisko o historii Polski
Moze Was takze zainteresowac bardzo dobrze i ciekawie zrealizowane sluchowisko dla dzieci o historii Polski - http://historiadladzieci.pl/bajki.html.
Książki o historii Polski
Starszym dzieciom (powyżej klasy 4 szkoły podstawowej) polecam książki z serii Ale historia ora z serii Zdarzyło się w Polsce.
Opis 3 maja znajdziemy w książkach:
- Ale historia... Mamy niepodległość!
- Husarskie skrzydła. 10 opowiadań z czasów Rzeczpospolitej Szlacheckiej
11 listopada został opisany w książkach: