Darmowa dostawa od 250,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Pomysły na zabawy do książki Gruffalo

2021-01-21
Pomysły na zabawy do książki Gruffalo

Gruffalo autorstwa Julii Donaldson z ilustracjami, które przygotował Axel Scheffler to jedna z naszych ulubionych książek. Jest z nami od dawna i nie straciła na atrakcyjności ani trochę. Nawet ja – ta, która nie lubi czytać tych samych książek po kilka razy, wyjątkowo Gruffalo mogę czytać dwa razy z rzędu ;)

Pomysły na zabawy do książki Gruffalo

W przypadku książek, które trafią w nasze gusta, staramy się nie ograniczać jedynie do lektury. Szukamy różnych pomysłów na zabawy, które nawiązują do książki.

Kolorowanka z Gruffalo

Najczęściej w pierwszej kolejności sięgamy po kolorowanki z postaciami z książki. W przypadku Gruffalo nie było to trudne, ponieważ na oficjalnej stronie książki Gruffalo jest dużo materiałów do pobrania. Skorzystaliśmy więc z jednego z nich:

Gruffalo - Kolorowanka

Układanie bohaterów w kolejności

Właściwie to nie chciałam poprzestać na kolorowaniu. Myślałam, że pokolorujemy postacie, potem je wytniemy i wykorzystamy do układania w kolejności pojawienia się w książce. Kolorowanka została jednak uzupełniona z takim sercem, że zdecydowałyśmy się nie wycinać postaci, a z czasem ułożenie postaci w kolejności stało się zadaniem zbyt łatwym i za mało atrakcyjnym, żeby do niego wracać. Myślę, że aby je zrealizować należałoby mieć wcześniej przygotowane postacie i nie czekać z tą zabawą do entej lektury książki.

Stwórz własnego potwora

Na stronie książki jest też gra, w której można m.in. stworzyć własnego potwora, a następnie go wydrukować, pokolorować i nadać mu imię.

Gruffalo - Gra

Film o Gruffalo

Na podstawie książki o Gruffalo powstał film animowany. Niestety w Polsce nie jest do kupienia, ale na YouTube są dostępne na oficjalnym kanale fragmenty, które wydaje mi się wystarczą:

Gruffalo marionetka

Na oficjalnej stronie wśród pomysłów na zabawy do książki Gruffalo dostępny jest również szablon do stworzenia ruchomej marionetki Gruffalo wraz z instrukcją wykonania. Pokusiliśmy się i o tę zabawę, choć przyznaję, że tutaj całe wykonanie było na mnie.

Gruffalo - Marionetka

Teatrzyk cieni

Na koniec nasz ostatni “projekt”. Zainspirowana tym wpisem stworzyłam nasz teatrzyk cieni z Gruffalo i Małą Myszą w rolach głównych.

Ja wydrukowałam kartkę z wszystkimi bohaterami bez zmieniania proporcji (lepsze jednak byłyby większe postacie) i odrysowałam ich za pomocą kalki kopiowej na czarnym papierze, a następnie wycięłam.

Obudowę wykonałam z pudełka po klockach. Tam, gdzie można popełnić jakiś błąd, to właśnie zrobiłam, ale ostatecznie obudowała spełniła swoją rolę. Teraz jednak próbowałabym ją uprościć. Nie wycinałabym na pewno w dolnej podstawie otworu na kukiełki, bo ich wkładanie i wyjmowanie jest dość trudne dla dorosłego, a tym bardziej dla dziecka. Myślę, że w ogóle można zrezygnować z obudowy na rzecz odpowiednio zaaranżowanego krzesła ze źródłem światła z tyłu.

Pomysły na zabawy do książki Gruffalo - Teatrzyk cieni

BTW Wypasione nie jest bynajmniej sponsorem tego wpisu :P Mleko posłużyło mi do przytrzymania konstrukcji podczas klejenia.

Rytm w książce Gruffalo – dlaczego to jest tak ważne?

Na koniec tylko dodam, że książka o Gruffalo poza tym, że ma fantastyczną, przewrotną fabułę, sympatyczne ilustracje i pozostawia duże pole do przeprowadzenia zabaw z związanych z książką, to jeszcze wspiera rozwój naszego dziecka poprzez zastosowanie rytmu. O tym dlaczego rytm jest taki ważny pisze Ewa Gruszczyk-Kulczyńska:

Wspieranie maluchów w rozwoju intelektualnym trzeba zacząć od rytmów. Jest to jeden z wcześniej dostępnych im sposobów przewidywania tego, co się zdarzy. Reguluje też proces uczenia się przez całe życie człowieka, od chwili narodzin, a nawet jeszcze wcześniej.

“Dwulatki i trzylatki w przedszkolu i w domu” E. Gruszczyk-Kolczyńska, E. Zielińska, s. 152

Rytm podobny, jak w Gruffalo, znajdziemy także w książkach Erica Carla Czy chcesz być moim przyjacielem, Pajączek, Bardzo głodna gąsienica oraz w książeczkach do nauki angielskiego z serii Moje pierwsze angielskie czytanki Danuty Zawadzkiej. Do każdej książki z tej serii dołączona jest płyta CD z tekstem książeczki i wybranymi frazami, które czyta Kevin Aiston znany z popularnego programu Europa da się lubić.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Polecane

Bardzo głodna gąsienica Wydawnictwo Tatarak

Bardzo głodna gąsienica Wydawnictwo Tatarak

28,00 zł brutto/1szt.280 pkt.
Cathy the Mouse is Sad at Night

Cathy the Mouse is Sad at Night

11,90 zł brutto/1szt.119 pkt.
Benjamin the Bear Bakes a Cake

Benjamin the Bear Bakes a Cake

11,90 zł brutto/1szt.119 pkt.
George the Kitten Goes on Holiday

George the Kitten Goes on Holiday

11,90 zł brutto/1szt.119 pkt.
Gruffalo Julia Donaldson Axel Scheffler wyd. Tekturka

Gruffalo Julia Donaldson Axel Scheffler wyd. Tekturka

32,00 zł brutto/1szt.320 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 22,00 zł/1szt.Cena regularna 39,99 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 343 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-02
Dobry kontakt. Szybka dostawa
2024-03-10
Szybko i profesjonalnie
pixel