Darmowa dostawa od 250,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Przybliżamy kosmos – czyli jak ciekawie i zrozumiale zapoznać dzieci z tajnikami przestrzeni kosmicznej

2018-11-01
Przybliżamy kosmos – czyli jak ciekawie i zrozumiale zapoznać dzieci z tajnikami przestrzeni kosmicznejKosmiczne puzzle i książka dla dzieci "Poznaję Układ Słoneczny"
  • Czy kosmos może być interesujący dla przedszkolaków?
  • Czy przedszkolaki zrozumieją, co to jest Układ Słoneczny, planety, meteoryty?
  • Czy wreszcie jest sens rozpoczynać naukę o czymś, co na tym etapie jest dla dzieci czystą abstrakcją?
Oczywiście, że tak!

Pory roku, dni tygodnia czy czas również są dla najmłodszych pojęciami abstrakcyjnymi. Mimo, że nie są oni jeszcze w stanie rozumieć niektórych pojęć, uczymy ich o tym od najmłodszych lat, ponieważ to element otaczającego ich świata. Tak samo, jak kosmos. Gdzie bowiem znajduje się Ziemia, planeta, na której żyjemy? Jesteśmy częścią Układu Słonecznego i im szybciej zaczniemy opowiadać o tym naszym dzieciom, tym łatwiej będzie im przyswoić bardziej szczegółową wiedzę, na etapie nauki szkolnej.

Dzieci pragną wiedzy

Dzieci w wieku przedszkolnym cechuje ogromna ciekawość świata. Tysiące pytań „a dlaczego?”, „a po co?”, „a czemu tak?”, „a jak to działa?”, to wszystko jest wynikiem żądzy wiedzy, jaka drzemie w kilkulatkach. Wraz ze zdobywaniem nowych umiejętności społecznych i poznawczych, dzieci zaczynają interesować się otaczającym ich światem. Chcą znać odpowiedzi na nurtujące je pytania, mimo że wielu rzeczy jeszcze nie są w stanie zrozumieć. Nie możemy jednak zakładać, że opowiadanie nawet o tych trudnych zagadnieniach nie ma sensu. Raz zasiane ziarenko wiedzy, w końcu wykiełkuje, pod warunkiem, że będziemy je pielęgnować i podlewać.

Kosmos oczami przedszkolaka

Kosmos to nie jest prosty temat. Dzieciaki w wieku przedszkolnym nie posiadają jeszcze umiejętności abstrakcyjnego myślenia i nie potrafią umiejscowić siebie w szerszej czasoprzestrzeni. Dla nich życie toczy się tu i teraz. Jak zatem zobrazować czym jest Układ Słoneczny i wytłumaczyć, że planeta, na której żyjemy, jest malutką częścią, tej ogromnej kosmicznej przestrzeni?
Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, musimy zacząć myśleć jak przedszkolaki, spróbować spojrzeć na świat ich oczami, to pozwali nam odszukać drogę do przekazania trudnej wiedzy. Obrazki, książki, puzzle, to zabawki – pomoce naukowe, które mogą stać się kluczem do sukcesu. Kilkulatki odbierają świat w sposób bardzo bezpośredni. Wierzą w to, co widzą, dlatego, jeżeli chcemy zapoznać ich z kosmosem, musimy im go pokazać.

Kosmiczna podróż

Podróż w kosmos z przedszkolakiem? Dlaczego nie. Co będzie nam potrzebne? Przede wszystkim, ogromne pokłady wyobraźni i kreatywności, i odrobina wolnego czasu. Jak to zrobić? Możemy zacząć od literatury. Dobra, ilustrowana książka, to doskonały wstęp, do poznawania złożonego tematu, jakim jest kosmos.
Książeczka „Poznaję Układ Słoneczny” to pozycja obowiązkowa dla przyszłych odkrywców kosmosu. Jest ona przeznaczona dla dzieci już od 3 roku życia i w jasny, prosty i atrakcyjny sposób opowiada o kosmosie, planetach i Układzie Słonecznym. Za pomocą rymowanych wierszyków, maluchy mogą poznać cechy charakterystyczne planet. Książeczka będzie dostępna również w wersji dla dzieci od 7 roku życia. Barwne ilustracje, obrazujące Układ Słoneczny doskonale zapoznają dziecko z tematyką kosmosu i staną się idealnym wstępem do dalszej jego ekspansji.

Książka "Poznaję Układ Słoneczny"

Kolejnym krokiem do utrwalenia informacji zdobytych z książki, będą puzzle z tej samej serii. Wielkoformatowe puzzle podłogowe, po ułożeniu będą mieć aż metr długości. Kosmiczne puzzle pomogą lepiej zobrazować Układ Słoneczny, a w przyszłości, wesprą dziecko w nauce nazw planet i ich cech charakterystycznych.

"Tu jesteśmy" Mizielińscy

Jeszcze jedną pozycją, wartą uwagi, jest książka od Wydawnictwa Dwie Siostry. „Tu jesteśmy”, to książeczka edukacyjna, rekomendowana dla dzieci od 6 roku życia. Opowiada ona o gwiazdach, planetach czy stacjach kosmicznych, a także porusza ona tematy badania kosmosu.

Kosmos na wyciągniecie ręki

Jak widać, kosmos wcale nie musi być trudny i odległy. Wszystko zależy od tego, jak podejdziemy do tematu. Jeżeli już uda nam się wdrożyć wstępną wiedzę o Układzie Słonecznym korzystając z książek i puzzli, możemy pójść krok dalej. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym uwielbiają tworzyć, próbować, eksperymentować. Możemy pokusić się o plastyczne zabawy kreatywne i spróbować wspólnie z dzieckiem skonstruować rakietę kosmiczną ze starych kartonów i folii aluminiowej. Ze starszymi dzieciakami warto spróbować stworzyć makietę Układu Słonecznego.

Model Układu Słonecznego

Te wszystkie działania nie tylko pomogą w nauce, w poznawaniu skomplikowanego świata, ale także świetnie wzmocnią nasze relacje z dzieckiem. Wspólne prace plastyczne, gry i zabawy budują silną więź, poczucie bezpieczeństwa oraz zaufanie. Jest to niezbędny element wychowania i budowania stabilnej i trwałej relacji z dziećmi.
Poznawanie kosmosu nie musi być trudne ani nudne, wystarczy odrobina chęci i kilka pomocy naukowych, dostosowanych do wieku dziecka, a już niebawem razem z naszym maluchem będziemy poznawać zakamarki drogi mlecznej.


Wiecej kosmicznych inspiracji dla dzieci znajdziesz we wpisie na FB

KONKURS! Do wygrania 1 z 2 kosmicznych kompletów :D Co trzeba zrobić? 1. Polubić fanpage Pepito.pl - Sklep i klubik...

Opublikowany przez Pepito.pl - Sklep i zajęcia dla dzieci Wtorek, 29 stycznia 2019
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018

Polecane

Tu jesteśmy Wydawnictwo Dwie Siostry

Tu jesteśmy Wydawnictwo Dwie Siostry

39,00 zł brutto/1szt.390 pkt.
! PDF do pobrania scenariusz zajęć "Podróż przez Układ Słoneczny"

! PDF do pobrania scenariusz zajęć "Podróż przez Układ Słoneczny"

10,00 zł brutto/1szt.100 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 10,00 zł/1szt.Cena regularna 15,00 zł brutto/1szt.
Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie

Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie

40,00 zł brutto/1szt.400 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 36,00 zł/1szt.Cena regularna 49,90 zł brutto/1szt.
Niemożliwe

Niemożliwe

29,00 zł brutto/1szt.290 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 27,00 zł/1szt.Cena regularna 36,00 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 354 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Fantastyczny kontakt, przepiękny produkt, pełen profesjonalizm.
2024-04-05
Wszystko 0k.Wysle zdjęcie jak ukończę pracę Pozdrawiam.
pixel