Darmowa dostawa od 250,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Szorstkie literki DIY + karty do pracy

2016-10-28
Szorstkie literki DIY + karty do pracy

Do samodzielnego wykonania szorstkich literek potrzebne będą (linki do produktów i szablonów pod wpisem):

  • drewniane podkładki 9,5x9,5 cm w ilości odpowiadającej ilości szorstkich literek, które chcemy "wyprodukować",
  • papier ścierny o gramaturze 80 g/m2 - jeden arkusz wystarcza na około 8/10 literek
  • kalka kopiowa,
  • długopis,
  • szablony literek w odbiciu lustrzanym,
  • nożyczki lub nożyk,
  • klej Wikol lub Magic.

Koszt: przy 30 tabliczkach to około 30/35zł Czas wykonania: około 3/4h

szorstkie litery DIY

Pomoc dydaktyczna - szorstkie litery pochodzi z metodyki Marii Montessori. Dzięki temu, że literki są szorstkie, można je nie tylko zobaczyć, ale także poczuć.

Samodzielne przygotowanie szorstkich literek zaczynamy od wydrukowania szablonów literek w odbiciu lustrzanym. U nas szablony póki co zawierają jedynie literki "drukowane", ale wkrótce uzupełnię je o literki "pisane". O tym dlaczego tak pokrótce napisałam niżej.

Następnie na papierze ściernym (na stronie nieszorstkiej) kładziemy kalkę (stroną z tuszem do papieru ściernego), a na tym szablon. Długopisem odrysowujemy kontury liter.

Szorstkie litery DIY

Gdy wszystkie litery mamy odrysowane, wycinamy je i za pomocą kleju introligatorskiego (Magic lub Wikol) przyklejamy do drewnianych podkładek. Ewentualnie zanim przykleimy literki, możemy tabliczki pomalować farbą akrylową. Tabliczki z szorstkimi literkami odkładamy do wyschnięcia (najlepiej na całą noc) i szorstkie literki mamy gotowe.

Szorstkie litery DIY

Litery drukowane są elementem nauki czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną Jagody Cieszyńskiej. Podobnie jak w tej metodzie my pracę z szorstkimi literkami rozpoczęłyśmy od samogłosek i liter T (aby stworzyć wyraz TATA), M (aby stworzyć wyraz MAMA), B (aby stworzyć wyraz BABA), L (aby stworzyć wyraz ALA - przedszkolak, na którym "testuję" pomoce :) oraz K. Z tymi literami stworzyłam dwa zestawy kart do układania wyrazów.

Szorstkie litery DIY

Jeden z wyrazami: LALA, MATA, KOT, BUTY, OKO z rzeczywistymi zdjęciami przedmiotów (zestaw dostępny do pobrania, link pod wpisem) oraz drugi z wyrazami: MAMA, TATA, BABA, ALA, do których dołączyłam nasze zdjęcia. Ostatnio dodałam zestaw z różnymi wersjami imion Ali i moich bez zdjęć. Karty z wyrazami to jeden z pomysłów, jak można pracować z szorstkimi literami. Wybieramy wyraz i układamy go z szorstkich literek.

Szorstkie litery DIY

Drugi pomysł to loteryjka inspirowana metodą odimiennej nauki czytania Ireny Majchrzak. Mamy przygotowane karty z imieniem dziecka i swoim. Losujemy szorstkie literki i jeśli posiadamy wylosowaną literę w imieniu, zaznaczamy ją kuleczką z plasteliny na karcie. Wygrywa ten, kto jako pierwszy zaznaczy wszystkie literki.

Kolejna zabawa to śledzenie kształtu litery na tabliczce, a następnie rysowanie jej palcem po tacy z cukrem lub mąką.

Jeśli znacie inne pomysły na zabawy z szorstkimi literami koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2016

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 357 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Zadowolona 100%
2024-05-04
Jestem zadowolona zarówno z zakupu jak i z realizacji zamówienia. Nienaganny kontakt, eleganckie opakowanie, szybka dostawa i miłe zainteresowanie Sprzedawcy klientem - to mocne wyróżniki tego sklepu.
pixel