Darmowa dostawa od 250,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Wyprawka przedszkolna

2015-08-02

Tzw. wyprawka przedszkolaka są to rzeczy, w które należy wyposażyć naszego Malucha, gdy ten zaczyna swoją przygodę z przedszkolem. Większość przedszkoli zarówno publicznych jak i prywatnych o takiej wyprawce mówi podczas pierwszych zebrań z rodzicami, na dniach otwartych i adaptacyjnych, a także zamieszcza informacje na stronie internetowej.

Chociaż to, co wchodzi w skład wyprawki przedszkolaka może się nieco różnic w zależności od przedszkola to jednak większość rzeczy jest taka sama.

W co zaopatrzyć przedszkolaka?

Ubranka

Wygodne, dobrze dopasowane obuwie na zmianę ze sztywną podeszwą (tak, aby maluszek mógł je sam założyć), najlepiej na rzepy to podstawowy element ubioru dobrze przygotowanego przedszkolaka.

Maluszka do przedszkola warto ubrać w wygodne, luźne ubranie, które nie będzie krępowało jego ruchów podczas zabawy, nie sprawi mu dodatkowych trudności podczas korzystania z toalety, a także podczas wychodzenia i powrotu z placu zabaw czy spaceru.

Ubranko Przedszkolaka powinno być łatwe do przebrania w piżamkę na czas leżakowania, czy też zmiany na nowe, czyste ubranie, jeśli dziecko np. zaleje się podczas obiadu. Nawet jeśli nasz Maluch sprawnie posługuje się sztućcami i kubeczkiem, i raczej nie zdarza mu się pobrudzić podczas obiadu (czy to w ogóle możliwe? ;), to wkoło są inne dzieci, które mogą przez przypadek Malucha popchnąć. Właśnie ze względu na takie i inne prawdopodobne "wpadki" ubranie, w które ubieramy Maluszka do przedszkola, nie powinno być ubraniem z rodzaju tych, których nie chcemy bardzo zniszczyć. Wręcz przeciwnie, warto się nastawić, że ubranka przedszkolne będą miały za sobą burzliwą historię.

Jeśli chodzi o łatwość ubierania/przebierania, na pewno warto unikać spodni z paskiem, szelek, bluzeczek czy sweterków zapinanych na guziki.

Ubranko, w którym Maluch przychodzi do przedszkola, to nie jedyne ubranko, w które Maluch powinien być wyposażony. W przedszkolu Rodzic zostawia dodatkowe ubranie na zmianę. Warto przygotować ze dwa kompletne zestawy ubranek. Ubrania na zmianę zostawia się w miejscu wyznaczonym przez przedszkole często w tekstylnym, podpisanym worku. Naszym sposobem na oddzielenie czystych ubranek od tych, ktore nalezy juz zabrac do domu i wyprac sa dwa worki odpowiednio podpisane. To proste rozwiazanie znacznie ulatwia sortowanie ubranek dziecka w przedszkolu.

Wyprawka Przedszkolaka - Worki na ubrania przedszkolaka

Worki i ubranka warto podpisac. Do tego zadania idealnie nadaje sie bialy elastyczny plaster samoprzylepny, ktory mozecie kupic w aptece oraz flamaster do plyt. Plaster dzieki temu, ze jest elastyczny, bardzo dobrze przykleja sie i trzyma tkanin.

W przypadku dzieci leżakujących w przedszkolach (choć nie wszystkich) proszą o przyniesienie piżamki - wygodnej i podpisanej. Zdarza się, że w przedszkolach dzieci do leżakowania się nie przebierają, a w starszych grupach zamiast leżakowania zorganizowany jest odpoczynek w innej formie. Więcej o leżakowaniu.

Rodzice dzieci, ktore lazakuja w przedszkolu czesto sa takze proszeni o przyniesienie poduszki i kolderki, kocyka lub spiworka.

Rodzice mogą także zostać poproszeni o przyniesienie stroju do gimnastyki. Najczęściej będzie to bluzeczka z krótkim rękawem i krótkie spodenki.

Inne

Rozstanie z mamą, nowe miejsce i koledzy, inny rytm dnia to wszystko są dla Malucha wyzwania, które pomoże mu przezwyciężyć przytulanka lub inny ważny dla niego, ulubiony przedmiot. Taki przedmiot Przedszkolak może ze sobą zabrać do przedszkola po to także, aby łatwiej zasnąć na leżakowaniu. Ważne, aby przedmioty, które Maluch przynosi do przedszkola były bezpieczne i przyjazne dla innych dzieci. Do przedszkola lepiej nie przynosić ciężkich, metalowych zabawek, pistoletów, mieczy, monet, zabawek, które mogą powodować strach u innych dzieci – węże, pająki.

Po posiłkach Przedszkolaki myją zęby, dlatego naszego Malucha trzeba także wyposażyć w szczoteczkę, pastę i kubeczek. Czasami potrzebny także będzie ręczniczek oraz inne przybory higieniczne jak np. ręczniki papierowe, chusteczki suche i mokre.

Wyprawka plastyczna dla przedszkolaka

Malowanie, rysowanie, klejenie, wycinanie i inne zabawy plastyczne to przedszkolna codzienność. W zależności od przedszkola przybory plastyczne rodzice kupują sami lub zajmuje się tym przedszkole za pieniądze z Rady Rodziców.

Wyprawka plastyczna przedszkolaka

Niezależnie od tego, kto ostatecznie kupuje jej zawartość, wyprawka plastyczna będzie zawierała:

 • Różnego rodzaju bloki (białe i kolorowe bloki a4 rysunkowe i techniczne),
 • Zeszyt papierów kolorowych wycinankowych - różni się on od bloku papieru kolorowego tym, że jest to papier błyszczący, może być dodatkowo samoprzylepny,
 • Kolorowe krepiny,
 • Wszystkim dobrze znane kredki Bambino,
 • Kredki ołówkowe,
 • Flamastry,
 • Plastelina (często przez przedszkola preferowana jest polska marka Astra),
 • Pastele suche (tutaj przedszkola najczęściej preferują markę Pentel),
 • Farby plakatowe i akwarelowe,
 • Pędzelki,
 • Klej do papieru,
 • Nożyczki "bezpieczne" tj. z zaokrąglonymi końcami,
 • Gumka do ścierania,
 • Teczka na prace plastyczne dziecka - najlepiej jak jest z gumką tak, żeby Maluch mógł ją samodzielnie łatwo otworzyć i zamknąć; nie musi być bardzo gruba, ponieważ Panie z przedszkola w ciągu roku oddają część prac Rodzicom.

Jeśli to Rodzice zostali poproszeni o zakup wyprawki plastycznej, każdy z przyborów należy podpisać imieniem i nazwiskiem dziecka. Mogą w tym pomóc naklejki do podpisywania, które powinny być wytrzymałe i ewentualnie wodoodporne.

Rodzic powinien także zwrócić uwagę na to, aby przybory plastyczne były dopasowane do możliwości dzieci, np. klej powinien mieć łatwo zdejmowalną skuwkę, żeby Panie w przedszkolu nie musiały zdejmować jej każdemu z 25 osobowej (a niekiedy większej) gromadki.

Taką wyprawkę dobrze, aby Maluch miał także w domu, żeby i tu sam czy też razem z Rodzicami, mógł przygotowywać proste prace plastyczne.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2015
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 338 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-05
Wszystko 0k.Wysle zdjęcie jak ukończę pracę Pozdrawiam.
2024-03-10
Szybko i profesjonalnie
pixel