Zabawa w detektywa - książki, gry i zestawy kreatywne dla dzieci
Książki detektywistyczne dla dzieci
Detektywi z Tajemniczej 5
Detektywi z Tajemniczej 5 zostali wymyśleni na wyraźne życzenie dzieci Marty Guzowskiej – dotąd autorki powieści kryminalnych dla dorosłych. Seria książek o śledztwach Anki i Piotrka łączy przygodową fabułę, elementy wiedzy o nauce i sztuce oraz interaktywną formę, gdyż każdy tom wymaga od czytelnika logicznego myślenia i rozwiązywania zagadek. W serii dostępnych jest 5 tomów:
Detektyw Pozytywka
Jednym z najbardziej znanych wśród dzieci detektywów jest Detektyw Pozytywka. Postać stworzona przez Grzegorza Kasdepkę budzi sympatię i dzieci chętnie pomagają mu w rozwikłaniu kolejnych zagadek. O przygodach detektywa z agencji detektywistycznej Różowe Okulary powstało już kilka książek:
Gry detektywistyczne dla dzieci
Detektyw Pozytywka na tropie
Dla małych miłośników detektywa Pozytywki powstała również gra, w której gracze pomagają detektywowi odnaleźć ukryte przedmioty, a jednocześnie muszą unikać pana Mietka, który przegoni każdego, kto napatoczy mu się pod miotłę! Aby wybrać trzeba będzie wykazać się dobrą pamięcią i umiejętnością podejmowania ryzyka.
Mali detektywi - gra kooperatywna dla dzieci
Mali detektywi to połączenie gry detektywistycznej z mechaniką zapamiętywania. Gracze nie tylko muszą odnajdywać pary przedmiotów, ale także wydedukować, których brakuje. Mają coraz mniej czasu na wykonanie zadanie, co generuje wielkie emocje. W grze nie występuje rywalizacja między graczami, ponieważ wszyscy mają wspólny cel. Rodzice będą mieli frajdę z pomagania swoim podopiecznym, a dzieci będą ćwiczyć pamięć i logiczne myślenie. Elementy manualne, takie jak przekręcanie wskazówki zegara, czy wrzucanie żetonów do specjalnego otworu w planszy, są dodatkową atrakcją dla maluchów.
Detektyw Lupka - Wielki przekręt
Gra Detektyw Lupka - Wielki przekręt rozwija umiejętność dedukcji i logicznego myślenia. Dwie opcje gry oraz zmienna mechanika, pozwala na nowo cieszyć się kolejną rozgrywką.
Klub Detektywów
W Klubie detektywów każdy zagrywa pięknie zilustrowane karty, które muszą pasować do zadanego tematu o którym agent nic nie wie. Dlatego musi obserwować karty pozostałych graczy, wtopić się w otoczenie i nie dać się złapać polującym na niego detektywom!
Sherlock
Gra detektywistyczna dla dzieci od 10 roku życia zawiera dwa warianty gry - dla początkujących i bardziej doświadczonych detektywów. W Sherlocku gracze ścigają się, kto jako pierwszy rozwiąże zagadkę i prawidłowo wskaże przestępcę.
Gra w Mafię
Być może pamiętacie ze swoich lat młodości towarzyską grę w mafię. Jeśli tak, to za sprawą wydawnictwa Granna możecie do niej łatwo powrócić, o ile uzbiera się co najmniej 7 chętnych do gry.
M/S Batory
To miał być kolejny spokojny rejs przez ocean na pokładzie statku M/S Batory. Podróż z Dworca Morskiego w Gdyni do Nowego Jorku po raz kolejny przyciągnęła na pokład znamienite towarzystwo. Nikt jednak nie spodziewał się, że na transatlantyku rozegrają się tym razem sceny rodem z najpoczytniejszych powieści kryminalnych. Zuchwała kradzież bezcennych klejnotów hrabiny Pawlickiej wstrząsnęła pasażerami i członkami załogi. Jednak to właśnie wśród nich ukrywa się złodziej.
Gracze (dzieci w wieku 12+) wcielają się w detektywów, a ich zadaniem będzie jak najszybsze wytypowanie złodzieja.
Komiksy paragrafowe z przygodami Sherlocka Holmesa
Komiks paragrafowy to taki, w którym to czytelnik decyduje, co się zdarzy w następnej kolejności. Można go spokojnie ustawić na półce gdzieś pomiędzy książkami, a grami. Dodatkowo tematyka detektywistyczna z Sherlockiem Holmesem w roli głównej to zdecydowanie dobry materiał właśnie na tego rodzaju zabawę z czytelnikiem. Do dyspozycji mamy trzy tytuły:
Sherlock Wąs - Zabawa i nauka w jednym
Razem z sympatycznym Sherlockiem Wąsem możemy zaproponować dzieciom naukę dodawania czy mnożenia w formie zabaw detektywistycznych.
Audiobooki dla dzieci z przygodami małych detektywów
Jeśli polubiliście książki i gry detektywistyczne, być może zechcecie kontynuować zabawę w detektywów także w podróży. Wówczas sprawdzą się książki w formie audiobooków. Na stronie audiobooka koniecznie odsłuchajcie fragment książki :)
Księżniczka Detektyw. Góra Czarnoksiężnika Assa Tarassa
Zuchwała jak Pippi Pończoszanka, pomysłowa jak Szewczyk Dratewka – Księżniczka Detektyw jest miniaturowym super-hero (tyle, że zamiast obciachowego trykotu nosi kraciastą czapkę w kształcie kabaczka). Jej bezczelna mina sprawia, że miękną kolana złoczyńców, a spryt i determinacja tej nie-księżniczkowatej Księżniczki budzi „szacun” u czytelnika. Chętnie podążamy za nią, ściskając kciuki w potrzebie i chichocząc podczas lektury.
Niemożliwi detektywi
Dołączcie do Bernarda, Blanki i Bajorka i razem z niemożliwymi detektywami wyruszcie w poszukiwaniu rozwiązania zagadek.
Zabawa w detektywa - zabawki i zestawy kreatywne
Zanim ruszycie na poszukiwanie zagadek i ich rozwiązań, sprawdźcie koniecznie propozycje rekwizytów oraz zestawów kreatywnych, które jeszcze łatwiej pozwolą Wam wcielić się w role detektywów.
Zestaw małego detektywa, Plan Toys
Zestaw małego detektywa Plan Toys jest w retro stylu. Bez elektronicznych gadżetów pomoże odszukać zaginionego kotka za pomocą specjalistycznej podczerwonej soczewki, która uwidoczni kocie ślady na gazecie. Okulary, aparat fotograficzny, krótkofalówka i nawet podręczny peryskop pozwolą zajrzeć w każdą szczelinę i zbadać każdy ślad. Na szczęście jest specjalna torba na taką ilość sprzętu detektywistycznego.
Zestaw do robienia eksperymentów The Purple Cow - Młody detektyw
W zestawie Młody detektyw wykorzystuje się odciski palców. Dzieci mają szansę zbadać odciski własnych palców. Uczą się jak uzyskać widoczne odciski używając proszku, talku, plastra lub pędzla – jak w prawdziwym dochodzeniu. Końcowy eksperyment to odtworzenie palca w 3D, przy użyciu tynku i kwasu alginowego w proszku.
Wykrywacz kłamstw, Zrób-To-Sam, Rex Lodnon
Zestaw dla dzieci 8+ do samodzielnego wykonania mini wykrywacza kłamstw :D
Moje drzewo rodzinne
Na koniec dość nietypowa propozycja w kontekście zabawy w detektywa, ale tylko pozornie, bo wcielając się w detektywa można przecież rozwiązać zagadkę nie tylko kryminalną, ale także rodzinną i wspólnie z bohaterką książki stworzyć drzewo genealogiczne :)
Okulary szpiegowskie - Zrób to sam
Pomysł na okulary szpiegowskie DIY znaleźliśmy w magazynie Kosmos dla dziewczynek w numerze Lustro. Do ich wykonania potrzebne są okulary przeciwsłoneczne i lusterko. My zamiast lusterka wykorzystaliśmy papier lustrzany, z którego wycięliśmy kawałek wielkości około 1/3 szkła okularów. Potem wystarczyło ten kawałek przykleić w kąciku oprawki i już możemy zobaczyć, czy przypadkiem, ktoś nas z tyłu nie śledzi :D
Tajny kod dla tajnych agentów
Podstawowym narzędziem pracy tajnych agentów jest szyfr. Dzieci mogą stworzyć własny kod lub skorzystać z tych, które są znane np. harcerzom. Dzięki temu poćwiczą myślenie dedukcyjne i pisanie :D A gdyby dzieci chciały trochę poeksperymentować mogę spróbować same zrobić atrament sympatyczny. Inspirujący tekst o szyfrach dla dzieci i przepisy na atrament sympatyczny znajdziesz tutaj. A do kodowania liczb możecie także skorzystać ze sposobu wymyślonego przez Cystersów: