Darmowa dostawa od 250,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Zabawy w ogrodzie - Subiektywny przegląd zabawek ogrodowych dla dzieci

2020-04-27
Zabawy w ogrodzie - Subiektywny przegląd zabawek ogrodowych dla dzieci

Jeśli jesteś szczęśliwcem, który ma dzieci i ogród to prawdopodobnie zastanawiałaś się jakie zabawki ogrodowe dla dzieci będą najlepsze. W związku z tym, że robi się coraz cieplej, częściej mamy możliwość skorzystania z dobrodziejstwa tych dodatkowych metrów kwadratowych na świeżym powietrzu. Poniżej podpowiadam nasze sposoby na radosną, czasami kreatywną, a niekiedy edukacyjną zabawę w ogrodzie.

Zabawy w ogrodzie - Subiektywny przegląd zabawek ogrodowych dla dzieci

Narzędzia ogrodowe dla dzieci

Każdy właściciel ogrodu wie, że utrzymanie ładnego trawnika i opieka nad grządkami i roślinami wiąże się ze sporą ilością pracy. Na szczęście większość małych ogrodników jest chętna do pomocy w pracach ogrodowych. Dzieci mogą korzystać z "dorosłych" narzędzi ogrodowych, jednak niewątpliwie będzie dla nich nobilitujące posiadanie własnych rękawiczek ogrodowych dopasowanych wielkością, poręcznego szpadla czy grabi i koniecznie taczki, która po pracy w ogrodzie może zostać wykorzystana w innych zabawach.

Narzędzia ogrodowe dla dzieci

Piaskownica

Kolejnym klasykiem wśród zabawek ogrodowych dla dzieci jest oczywiście piaskownica. Idealnie, aby miała zadaszenie, dzięki temu w prawdziwie upalne dni nadal będzie można z niej korzystać. Warstwa piasku po zabawie powinna być przykrywana - zwłaszcza, jeśli mamy kota lub nasz ogródek odwiedzają koty sąsiadów. Praktycznym rozwiązaniem jest zatem piaskownica z podnoszonym daszkiem, który po zabawie służy za przykrycie dla piasku.

Piaskownica z podnoszonym daszkiem, kuchenką i miejscem na zabawki

Jeśli nie dysponujemy w ogrodzie wystarczającą ilością miejsca lub z innych powodów nie chcemy mieć klasycznej piaskownicy, możemy rozważyć zakup małego basenika i piasku kinetycznego. Latem będziemy z nich korzystać w ogrodzie, a w chłodniejsze dni, czy zimą dzieci będą mieć możliwość zabawy piaskiem w domu. Taki basenik jest tez dobrym ekwiwalentem piaskownicy na balkonie.

Piasek kinetyczny z piaskownicą

Basenik możemy także wykorzystać standardowo nalewając do niego wody. Taki mały zbiornik wodny w ogrodzie może posłużyć wielu zabawom i eksperymentom. U nas ostatnio najpierw klasycznie pozwolił się nam nieco schłodzić. Potem posłużył czarom z pojawianiem się obrazków i wyrazów. Dzięki temu eksperymentowi empirycznie zbadaliśmy zjawisko nasiąkania wodą.

drewn

Nauka zjawisk kapilarnych w formie zabawy i lekcja fizyki w domowej szkole odhaczona :)

Misa z masy papierowej

Następnie już mocno zabrudzona papierem woda zainspirowała nas do wykonania misy z masy papierowej. Jak widać mały basenik może mieć wiele zastosowań.

Zabawki do wody i piasku

Niezależnie od tego jaką wersję piaskownicy wybierzemy, przydadzą się nam różnego rodzaju zabawki do piasku: wiaderka, łopatki, foremki czy młynek.

Jako że z natury jestem osobą pragmatyczną nasz wybór padł na zabawki silikonowe, które zabieramy także na wyjazdy. Jako, że są zrobione z silikonu, są giętkie i łatwo je złożyć i schować czy zapakować do bagażu.

View this post on Instagram

A post shared by Ania z pepito.pl (@pepito.pl) on

Z kolei młynek i zabawki do wody takie jak podbierak wybrałam mając na uwadze, aby można z nich było korzystać także podczas zabawy w kąpieli.

Zabawki do wody i pasku

Kuchnia ogrodowa

Gdy planujemy aranżację ogrodu dla dzieci i szukamy inspiracji, z pewnością natkniemy się na tzw. kuchnię błotną. Drewniana kuchnia ogrodowa musi być odporna na warunki atmosferyczne i intensywną eksploatację przez dzieci.

Drewniana kuchnia ogrodowa z kranem

Duża drewniana kuchnia ogrodowa z daszkiem to gwarancja dobrej i bezpiecznej zabawy w pełnym słońcu.

CLASSIC WORLD EDU Duża Drewniana Kuchnia z Daszkiem + Akcesoria

Drewniana kuchnia ogrodowa z pompą wodną dodatkowo ułatwi i uatrakcyjni zabawę.

CLASSIC WORLD EDU Drewniana kuchnia ogrodowa z pompą wodną

Dobrym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie dla dzieci może być mobilna kuchnia ogrodowa, którą po zabawie możemy łatwo schować do schowka.

Mobilna kuchnia dla dzieci do zabawy w ogrodzie

Drabinki i huśtawki ogrodowe

Na koniec listy typowych zabawek ogrodowych zostawiłam drabinki i huśtawki. Uważam że jest to fantastyczna forma zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu. Szczególnie drabinki, które genialnie wpływają na rozwój motoryki dużej dzieci. W naszym przypadku niestety nie do zrealizowania w ogrodzie, ponieważ nie mamy żadnego większego drzewa, na którym można by zawiesić drabinki.

Huśtawka prosta ławeczka

Takie drabinki czy huśtawki przy odpowiednim mocowaniu sprawdzą się także w mieszkaniach.

Inne zabawy ogrodowe

Poza opisanymi powyżej w ogrodzie sprawdzi się większość zabaw wymagających w większej przestrzeni oraz gier zręcznościowych.

Gra w piłkę

Jeśli nie ma ryzyka, że piłka wyleci poza ogrodzenie lub jesteście w stanie to ryzyko udźwignąć, a wydeptany trawnik aż tak nie boli, to gra w piłkę na pewno będzie dla dzieci atrakcyjną formą spędzania czasu w ogrodzie. Można rozważyć zakup niewielkiej, składanej bramki, która zapewni lepszą kontrolę nad grą.

Mała bramka Pop up zabudowana

Wyścigi i tory przeszkód

Kolejną zabawę ruchową, którą dzieci uwielbiają, są różnego rodzaju wyścigi i tory przeszkód. Tego rodzaju zabawy można uatrakcyjnić pachołkami, szarfami, woreczkami, linami, workami do skakania, a nawet szczudłami. Takie zabawki będą pomocne już przy jednym czy dwójce dzieci.

Jeśli w domu mamy szczęście chować więcej niż dwoje dzieci, to można także rozważyć różnego rodzaju gry w wyścigi, na przykład:

>> Gra Wyścig: jajko na łyżce Buiten Speel

Gra Wyścig: jajko na łyżce Buiten Speel

>> Gra labirynt kooperacja i koordynacja marki Buiten Speel

Buiten Speel, Gra labirynt koordynacja

Gry XXL

Ciekawym pomysłem na zabawy w ogrodzie są też gry w wersji XXL. Zazwyczaj proponuję je animatorom oraz nauczycielom do szkół i przedszkoli, ale o zakupie takiej gry możemy pomyśleć także do przydomowego ogrodu, na przykład z okazji Dnia Dziecka.

Szachy XL

Golf, krykiet a może krokiet i boule

Przyznaję, mimo że prowadzę sklep z zabawkami dla dzieci przez dość długi czas myślałam, że krokiet to tylko na obiad. Okazuje się jednak, że faktycznie jest taka gra uprawiana głównie w Anglii. Krokiet polega na przetaczaniu kuli za pomocą drewnianego młotka z jednej strony boiska na drugą i z powrotem w jak najkrótszym czasie. Gra odpowiednia już do niewielkiego ogrodu, a nawet mieszkania.

>> Buiten Speel, Krokiet gra dl dzieci - Pieski

Krokiet -Gra dla dzieci

>> Gra dla dzieci Baseball marki Buiten Speel

Gra Baseball Buiten Speel

Krykiet to z kolei coś w rodzaju baseballu tylko że w wersji angielskiej. W krykiecie gracz drewnianym kijem odbija piłkę rzucaną przez zawodnika z jego drużyny, a zawodnicy drużyny przeciwnej próbują ją złapać. Gra odpowiednia do ogrodu wielkości boiska.

>>Mini Golf - gra zręcznościowa dla dzieci Buiten Speel

Mini Golf - gra zręcznościowa dla dzieci Buiten Speel

Golfa raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Przy pomocy drewnianego kija dzieci mają za zadanie wbić piłkę do dziury tocząc ją po ziemi. Ta gra idealnie sprawdzi się w każdym ogrodzie.

>> Zabawa w Boule Kule drewniane Buiten Speel

Zabawa w Boule Kule drewniane Buiten Speel

Boule to z tych czterech moja ulubiona ogrodowa gra dla dzieci. Tutaj zadaniem kolejnych graczy jest rzucić kulą z wyznaczonego miejsca tak, aby upadła, jak najbliżej tzw. świnki. To tradycyjna gra francuska, ale myślę, że z powodzeniem rozgości się także w polskich ogrodach.

Rzucanie czy strzelanie... Byle do celu

Wśród zabaw ogrodowych sprawdzają się u nas różnego rodzaju gry w strzelanie do celu, na przykład z drewnianego pistoletu lub strzałami z łuku dla dzieci.

BS Toys, Łuk i bezpieczne strzały dla dzieci

Zdeklarowanym przeciwnikom broni proponuję strzelanie zastąpić rzucaniem na przykład:

>> Gra rzucanie w puszki Buiten Speel

Gra puszki niebieskie Buiten Speel

>> Rzucanie obręczą na drewniane paliki

Gra zręcznościowa Rzut obręczą do celu Buiten Speel

Ostatecznie celem rzutu może być brat lub siostra ;)

Pośrednio w przypadku, gdy dzieci trzymają tarczę pokrytą rzepem i rzucają do siebie materiałową piłeczką lub nawet żabą albo zwyczajnie piłką:

Rękawice z piłką Buiten Speel

Bezpośrednio, jeśli odważymy się założyć dzieciom specjalne kamizelki z rzepami, aby rzucały w siebie miękkimi piłeczkami:

Kamizelka z rzepami Buiten Speel

Domki dla ptaków

Nie jest to stricte zabawka ogrodowa, jednak domki dla ptaków i budki lęgowe są częstym elementem wielu ogrodów. Możemy wybrać gotowy domek w formie dekoracji lub, co moim zdaniem jest lepszym pomysłem, zdecydować się na karmnik, który dzieci same zbudują i ozdobią.

Gdy domek dla ptaków będzie gotowy małych miłośników przyrody może ucieszyć lornetka, która pozwoli im obserwować nowych ptasich domowników.

Zestaw małego odkrywcy w walizce | Egmont Toys®

Młodych przyrodników może także zainteresować obserwacja mikroświata robaków, pająków czy owadów przy użyciu lupy.

Akrobacje w ogrodzie

W ogrodowej skrzyni z zabawkami dla dzieci warto, aby znalazły się także akcesoria do podwórkowych akrobacji, takie jak wstążki, guma do skakania, czy tradycyjna skakanka koniecznie z drewnianymi rączkami. Animatorom do zabaw w plenerze polecam także długą skakankę :)

Mega długa skakanka

Do skrzyni wkładamy jeszcze bańki mydlane małe lub duże, do których przydadzą się specjalne kijki ze sznurkami do puszczania baniek w wersji XL.

Malowanie farbami

Na koniec propozycja zabawy ogrodowej dla najmłodszych która niezmiennie cieszy także starsze dzieci. Korzystając z pogody możemy naszego malucha ubranego w pieluchę posadzić na dużym brystolu i uzbroić go farby do malowania palcami, wałki, stemple, pędzle, a nawet w soczyste owoce takie jak porzeczki, żeby mały artysta stworzył swoje pierwsze arcydzieło. Tym samym nie musimy się martwić o pobrudzoną podłogę czy ściany, bo po zabawie maluch trafi bezpośrednio do kąpieli, a farby i brudne przybory do malowania zostawimy w ogrodzie do czasu, gdy będzie można je na spokojnie posprzątać.

Z mojej strony to by było na tyle :) Jeśli zebrane przeze mnie propozycje zabaw ogrodowych okazały się dla Was przydatne, to będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz je dalej.

A skoro udało Ci się dotrzeć aż tutaj, to mam dobrą wiadomość. Większość produktów wspomnianych we wpisie jest obecnie w promocji.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020

Polecane

Gra zręcznościowa Złap żabkę

Gra zręcznościowa Złap żabkę

35,90 zł brutto/1szt.359 pkt.
Goki Skakanka

Goki Skakanka

14,90 zł brutto/1komplet149 pkt.
Wstążka gimnastyczna - szarfa do ćwiczeń

Wstążka gimnastyczna - szarfa do ćwiczeń

11,90 zł brutto/1komplet119 pkt.
Guma do skakania Peggy Diggledey

Guma do skakania Peggy Diggledey

14,19 zł brutto/1szt.141.90 pkt.
Drewniany mini golf - duży zestaw, Plan Toys®

Drewniany mini golf - duży zestaw, Plan Toys®

194,00 zł brutto/1szt.1940 pkt.
Szarfa gimnastyczna - wstążka do ćwiczeń

Szarfa gimnastyczna - wstążka do ćwiczeń

12,90 zł brutto/1szt.129 pkt.
Taczka dla dzieci metalowa

Taczka dla dzieci metalowa

199,90 zł brutto/1szt.1999 pkt.
Łopatka Scrunch - Jasny Fioletowy

Łopatka Scrunch - Jasny Fioletowy

19,00 zł brutto/1szt.190 pkt.
Buiten Speel, Krokiet gra dl dzieci - Pieski

Buiten Speel, Krokiet gra dl dzieci - Pieski

199,99 zł brutto/1szt.1999.90 pkt.
Gra zręcznościowa Drabina Buiten Speel

Gra zręcznościowa Drabina Buiten Speel

264,99 zł brutto/1szt.2649.90 pkt.
Drewniana strzelnica dla dzieci Buiten Speel

Drewniana strzelnica dla dzieci Buiten Speel

123,00 zł brutto/1szt.1230 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 108,00 zł/1szt.Cena regularna 136,99 zł brutto/1szt.
Buiten Speel, Gra labirynt koordynacja

Buiten Speel, Gra labirynt koordynacja

369,99 zł brutto/1szt.3699.90 pkt.
Drewniane szachy XL Buiten Speel

Drewniane szachy XL Buiten Speel

329,99 zł brutto/1szt.3299.90 pkt.
Gra Wyścig: jajko na łyżce Buiten Speel

Gra Wyścig: jajko na łyżce Buiten Speel

104,99 zł brutto/1szt.1049.90 pkt.
Guma do skakania Buiten Speel

Guma do skakania Buiten Speel

49,99 zł brutto/1szt.499.90 pkt.
Lupa Maped Ergologic 50 mm

Lupa Maped Ergologic 50 mm

29,00 zł brutto/1szt.290 pkt.
Lupa Maped Ergologic 75 mm

Lupa Maped Ergologic 75 mm

39,00 zł brutto/1szt.390 pkt.
Pachołki 24 cm Cyfry 10 szt

Pachołki 24 cm Cyfry 10 szt

49,90 zł brutto/1szt.499 pkt.
Mała bramka Pop up zabudowana

Mała bramka Pop up zabudowana

99,00 zł brutto/1szt.990 pkt.
Paletki Rzepy z piłeczką

Paletki Rzepy z piłeczką

19,90 zł brutto/1szt.199 pkt.
Szczudła dla dzieci kubełkowe - Niebieskie

Szczudła dla dzieci kubełkowe - Niebieskie

29,00 zł brutto/1szt.290 pkt.
Huśtawka prosta ławeczka do 50kg z CE

Huśtawka prosta ławeczka do 50kg z CE

44,90 zł brutto/1szt.449 pkt.
Taczka dla dzieci metalowa

Taczka dla dzieci metalowa

109,90 zł brutto/1szt.1099 pkt.
Narzędzie ogrodowe dla dziecka - Szpadel

Narzędzie ogrodowe dla dziecka - Szpadel

20,90 zł brutto/1szt.209 pkt.
Narzędzie ogrodowe dla dziecka - Grabie

Narzędzie ogrodowe dla dziecka - Grabie

20,90 zł brutto/1szt.209 pkt.
Narzędzie ogrodowe dla dziecka - Motyka

Narzędzie ogrodowe dla dziecka - Motyka

20,90 zł brutto/1szt.209 pkt.
Narzędzie ogrodowe dla dziecka - Łopata

Narzędzie ogrodowe dla dziecka - Łopata

20,90 zł brutto/1szt.209 pkt.
Huśtawka materiałowa dla młodszych dzieci

Huśtawka materiałowa dla młodszych dzieci

106,90 zł brutto/1szt.1069 pkt.
Zrób to sam - Drewniany karmnik dla ptaków

Zrób to sam - Drewniany karmnik dla ptaków

66,90 zł brutto/1szt.669 pkt.
BS Toys, Łuk i strzały dla dzieci

BS Toys, Łuk i strzały dla dzieci

132,99 zł brutto/1szt.1329.90 pkt.
Wieża sznurkowa - drabinka do wspinania

Wieża sznurkowa - drabinka do wspinania

107,90 zł brutto/1szt.1079 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 357 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-04
Jestem zadowolona zarówno z zakupu jak i z realizacji zamówienia. Nienaganny kontakt, eleganckie opakowanie, szybka dostawa i miłe zainteresowanie Sprzedawcy klientem - to mocne wyróżniki tego sklepu.
2024-04-02
Dobry kontakt. Szybka dostawa
pixel