Darmowa dostawa od 250,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Nauka tabliczki mnożenia przez zabawę

2021-02-03
Nauka tabliczki mnożenia przez zabawę

Podobno tabliczka mnożenia znana była setki lat przed naszą erą. Jej opracowanie przypisuje się niekiedy Pitagorasowi, stąd w niektórych językach nazywana jest tablicą Pitagorasa. Niezależnie od tego, kiedy i kto dokładnie ją opracował, pewne jest to, że tabliczkę mnożenia warto znać. Jak więc zachęcić dziecko do nauki tabliczki mnożenia? Pozwól, że przedstawię Ci moje sposoby :)

Nauka tabliczki mnożenia przez zabawę

Nauka tabliczki mnożenia na realnych przykładach

Zanim przejdziemy do tabliczki mnożenia zapisanej na papierze, warto na realnym przykładzie i przedmiotach wytłumaczyć dziecku zasadę. Na przykład podczas szykowania kolacji wyjąć talerze dla każdego domownika i razem z dzieckiem zastanowić się, ile kanapek trzeba zrobić, jeśli każdemu chcemy dać po 2 kanapki. Lub też przygotować kilka miseczek i szklane kulki (dzieci je uwielbiają :). Następnie wspólnie poszukać wyników mnożenia wkładając odpowiednią ilość szklanych kulek do odpowiedniej ilości miseczek.

Nauka tabliczki mnożenia przez "osmozę" ;)

Gdy już dziecko "poczuje" zasadę i ideę mnożenia, tabliczkę mnożenia można wywiesić na drzwiach lodówki czy drzwiach dziecięcego pokoju. Z dużym prawdopodobieństwem mały matematyk zacznie się jej przyglądać, szukać wyników, które zna, czy też sprawdzać te działania, których jeszcze nie liczył.

Tabliczka mnożenia do druku

Tabliczkę mnożenia do druku

Tabliczkę mnożenia do druku przygotowaną przeze mnie możesz połączyć w jedną dużą lub wykorzystując to, że jest na osobnych arkuszach wprowadzać stopniowo

Tabliczka mnożenia do uzupełnienia

Tabliczka mnożenia do uzupełnienia

Tabliczka mnożenia do uzupełnienia

Po jakimś czasie możemy dziecku zaproponować pustą tabliczkę mnożenia do wypełnienia. Tutaj także możemy albo od razu uzupełnić całą, albo podzielić uzupełnianie na etapy. Wydruki można zalaminować, dzięki czemu tabliczkę mnożenia będzie można uzupełniać wielokrotnie. Nie straszna Wam także będzie pomyłka, bo wystarczy źle wpisany wynik zetrzeć i wpisać właściwy.

Tabliczka mnożenia z błędem

Tabliczka mnożenia bez błędu

Jeśli z kolei pisanie nie należny do ulubionych zajęć Twojego dziecka, to tabliczkę z wynikami także możecie zalaminować, a następnie powycinać z niej same wyniki. Te z kolei możecie układać na pustej tabliczce lub wykorzystując rzep samoprzylepny na taśmie zrobić pomoc bardziej trwałą.

Tabliczka mnożenia do uzupełnienia

Tabliczka mnożenia - gry matematyczne

Bingo

Wykorzystując wydruk z wybraną pustą tabliczką możesz poprosić dziecko, żeby uzupełniło wynik dla wybranych 4 par liczb. Ty dla siebie przygotuj drugi wydruk. Następnie część z wcześniej wyciętych wyników mnożenia (oczywiście tych odpowiadających Waszym tabliczkom) wrzućcie do woreczka i kolejno losujcie. Wygrywa ten, kto jako pierwszy wylosuje wszystkie wyniki wybranych przez siebie działań. Oczywiście nie zapomnijcie wówczas krzyknąć BINGO :)

Możecie także skorzystać z planszy do gry w bingo dołączonej do zestawu plików z tabliczką mnożenia.

Dodatkowo, aby urozmaicić zabawę, zamiast losowania wyników, możecie użyć kostek lub kart do gry. Rzut dwiema kostkami czy też losowanie dwóch kart z przedziału 2 do 10 będzie także okazją do ćwiczenia mnożenia.

Memory

Tutaj potrzebne będą karty do gry i wyniki.

Tabliczka mnożenia - karty do gry w memory i wojnę

Karty do gry w memory i wojnę

Wybierzcie 25 kart i 25 odpowiadających im wyników. Karty ułóżcie z prawej strony tak, żeby nie było widać co jest na nich napisane, a wyniki z drugiej. Następnie kolejno odkrywajcie po parze karta + wynik. Kto zbierze więcej par, ten wygrywa.

Opcjonalnie możecie wybrać takie karty, aby zilustrować przemienność mnożenia, np. 4x10 oraz 10x4, i to takich par wyszukiwać.

Wojna

Tabliczka mnożenia - karty do gry

W tej grze potrzebne będą tylko karty. Zasady są takie jak w karcianej grze w wojnę z tym, że zamiast króla, damy czy jopka mamy karty z mnożeniem. Żeby wiedzieć kto zabiera kartę, trzeba policzyć i powiedzieć wynik dla swojej karty oraz porównać go z wynikiem mnożenia na karcie drugiego gracza.

Domino

W zestawie Tabliczka mnożenia dla dzieci do druku przygotowałam także kafelki do gry w domino, które zawierają działania mnożenia przez 2, 3, 4, 5 i 6. Z jednej strony kafelka mamy działanie mnożenia, z drugiej iloczyn innego działania. Jeden kafelek zawiera tzw. "mydło", które można położyć w dowolnym miejscu. Gra przewidziana jest dla 2 do 6 graczy. Każdemu z graczy rozdajemy po tyle samo kafelków, a jeden zostawiamy na środku. Wygrywa ten, kto jako pierwszy w prawidłowy sposób wyłoży wszystkie swoje kafelki.

Jaką liczbą jestem?

Do przeprowadzenia zabawy będą nam potrzebne klasyczne karty go gry, z których wybieramy karty od 2 do 10 w dwóch kolorach.

W tej zabawie najlepiej jeśli biorą udział 3 osoby. Dwie z nich siadają plecami do siebie. Każda z nich w rękach ma do dyspozycji karty od 2 do 10 w jednym kolorze. Dzieci wybierają jedną kartę i kładą na wierzch talii w taki sposób, aby druga osoba jej nie widziała. Trzecia osoba w myślach mnoży wybrane przez kolegów liczby i podaje tylko wynik mnożenia. Zadaniem osób z kartami jest zgadnąć, znając wynik mnożenia oraz wybraną przez siebie liczbę, jaką kartę wybrała druga osoba.

Moje pole większe

Prosta gra matematyczna, która pomaga utrwalić tabliczkę mnożenia i pojęcie pola powierzchni.

Gra dla 2-4 graczy.

Potrzebne materiały:

  • plansza 20x20, w której pojedyncze pola to kwadraty (do pobrania i wydrukowania stąd),
  • kolorowe mazaki (dla każdego gracza inny kolor),
  • dwie kostki do gry.

Kostki mogą być klasyczne 6-ścienne, ale np. 10-ścienne urozmaicą zabawę i pozwolą trenować tabliczkę mnożenia w większym zakresie. Jednocześnie używając kostek z większą ilością ścianek plansza szybciej sięzapełni więc może zagrać mniejsza liczba graczy - najlepiej dwóch.

Celem gry jest zapełnienie jak największego pola planszy. Gracze kolejno rzucają dwiema kostkami i zakolorowują prostokąty o wskazanych wymiarach oraz podają wynik mnożenia.

Gra kończy się po określonej ilości czasu lub gdy na planszy nie będzie można już dostawić kolejnego prostokąta o wylosowanych wymiarach.

Cztery w rzędzie / Kółko i krzyżyk

Większość dzieci kojarzy grę w kółko i krzyżyk. W wariancie z tabliczką mnożenia zamiast kółka czy krzyżyka, aby zaznaczyć pole wpisujemy wynik mnożenia. Pola planszy mogą być opisane, jak to ma miejsce w przykładzie gry kółko i krzyżyk z tabliczką mnożenia z bloga Dzieciaki z potencjałem:

Kółko i krzyżyk z tabliczką mnożenia

Ewentualnie dzieci mogą rzucić dwiema kostkami i wynikiem mnożeania oznaczyć wybrane pole.

Gra cztery w rzędzie jest podoba. Zadaniem gracza jest oznaczyć swoim kolorem na planszy cztery pola (lub trzy w prostszej wersji) w pionie, poziomie lub po skosie. Aby utrwalać tabliczkę mnożenia przez zabawę klasyczną planszę zastępujemy:

Tabliczka mnożenia przez zabawęGracze powinni używać długopisów w różnych kolorach. Aby oznaczyć wybrane pole, muszą wpisać właściwy wynik mnożenia.

Tabliczka mnożenia z klasą lub na świetlicy

Inaczej pracuje się z dzieckiem indywidualnie, w domu, a inaczej z grupą dzieci w szkole, czy na świetlicy. Realizując temat tabliczki mnożenia z większą grupą dzieci dodatkowo możemy wprowadzić dwie zabawy:

1/ Siedząc w kole kolejno odliczamy z tym, że liczby podzielne np. przez 3 wymawiamy na głos, a pozostałe zastępujemy klaśnięciem.

2/ Siedząc w kole rzucamy do siebie miękką piłeczką a kolejne osoby mówią liczbę np. o dwa lub o pięć wiekszą.

Większe grupy dzieci można podzielić na 3 osobowe zespoły i dalej działać na zasadzie stacji. Każda stacja to inna gra z tabliczką mnożenia. Przed zabawą należy wytłumaczyć zasady każdej z gier. Każdy zespół ma określony czas, jaki spędza przy danej grze/zabawie. Potem jest czas na uporządkowanie stacji, a następnie zespoły w tym samym momencie zmieniają stację.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

Karty do gry XL Buiten Speel

Karty do gry XL Buiten Speel

110,20 zł brutto/1szt.1102 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 115,99 zł/1szt.Cena regularna 115,99 zł brutto/1szt.
Puzzle Matematyczne - Mnożenie i Dodawanie

Puzzle Matematyczne - Mnożenie i Dodawanie

39,00 zł brutto/1szt.390 pkt.
Drewniana tabliczka mnożenia

Drewniana tabliczka mnożenia

99,00 zł brutto/1szt.990 pkt.
Tabliczka mnożenia - wałki

Tabliczka mnożenia - wałki

55,90 zł brutto/1szt.559 pkt.
Zestaw do nauki tabliczki mnożenia

Zestaw do nauki tabliczki mnożenia

25,90 zł brutto/1szt.259 pkt.
Tabliczka mnożenia kolorowa do 100

Tabliczka mnożenia kolorowa do 100

39,90 zł brutto/1szt.399 pkt.
Mnożenie na palcach powyżej 5 - chłopczyk

Mnożenie na palcach powyżej 5 - chłopczyk

39,00 zł brutto/1szt.390 pkt.
Mnożenie na palcach powyżej 5 - dziewczynka

Mnożenie na palcach powyżej 5 - dziewczynka

39,00 zł brutto/1szt.390 pkt.
BS Toys, Gra matematyczna Modny Krokodyl

BS Toys, Gra matematyczna Modny Krokodyl

114,00 zł brutto/1szt.1140 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 119,99 zł/1szt.Cena regularna 119,99 zł brutto/1szt.
Tabliczka mnożenia dla dzieci do druku

Tabliczka mnożenia dla dzieci do druku

9,90 zł brutto/1szt.99 pkt.
Gra edukacyjna Multiplications - Tabliczka Mnożenia | Londji®

Gra edukacyjna Multiplications - Tabliczka Mnożenia | Londji®

95,00 zł brutto/1szt.950 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 95,00 zł/1szt.Cena regularna 105,00 zł brutto/1szt.
Gra Mnożenie dzielenie. Nauka Liczenia

Gra Mnożenie dzielenie. Nauka Liczenia

54,99 zł brutto/1szt.549.90 pkt.
Stempel Tabliczka mnożenia do 100

Stempel Tabliczka mnożenia do 100

55,00 zł brutto/1szt.550 pkt.
Stempel Tabliczka mnożenia do 36

Stempel Tabliczka mnożenia do 36

55,00 zł brutto/1szt.550 pkt.
Gra Mnożenie jest zabawne MULTIGRA

Gra Mnożenie jest zabawne MULTIGRA

45,00 zł brutto/1szt.450 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 343 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-26
Wszystko ok
2024-03-10
Szybko i profesjonalnie
pixel