Nauka tabliczki mnożenia przez zabawę

Podobno tabliczka mnożenia znana była setki lat przed naszą erą. Jej opracowanie przypisuje się niekiedy Pitagorasowi, stąd w niektórych językach nazywana jest tablicą Pitagorasa. Niezależnie od tego, kiedy i kto dokładnie ją opracował, pewne jest to, że tabliczkę mnożenia warto znać. Jak więc zachęcić dziecko do nauki tabliczki mnożenia? Pozwól, że przedstawię Ci moje sposoby :)
Nauka tabliczki mnożenia na realnych przykładach
Zanim przejdziemy do tabliczki mnożenia zapisanej na papierze, warto na realnym przykładzie i przedmiotach wytłumaczyć dziecku zasadę. Na przykład podczas szykowania kolacji wyjąć talerze dla każdego domownika i razem z dzieckiem zastanowić się, ile kanapek trzeba zrobić, jeśli każdemu chcemy dać po 2 kanapki. Lub też przygotować kilka miseczek i szklane kulki (dzieci je uwielbiają :). Następnie wspólnie poszukać wyników mnożenia wkładając odpowiednią ilość szklanych kulek do odpowiedniej ilości miseczek.
Nauka tabliczki mnożenia przez "osmozę" ;)
Gdy już dziecko "poczuje" zasadę i ideę mnożenia, tabliczkę mnożenia można wywiesić na drzwiach lodówki czy drzwiach dziecięcego pokoju. Z dużym prawdopodobieństwem mały matematyk zacznie się jej przyglądać, szukać wyników, które zna, czy też sprawdzać te działania, których jeszcze nie liczył.
Tabliczkę mnożenia do druku przygotowaną przeze mnie możesz połączyć w jedną dużą lub wykorzystując to, że jest na osobnych arkuszach wprowadzać stopniowo
Tabliczka mnożenia do uzupełnienia
Tabliczka mnożenia do uzupełnienia
Po jakimś czasie możemy dziecku zaproponować pustą tabliczkę mnożenia do wypełnienia. Tutaj także możemy albo od razu uzupełnić całą, albo podzielić uzupełnianie na etapy. Wydruki można zalaminować, dzięki czemu tabliczkę mnożenia będzie można uzupełniać wielokrotnie. Nie straszna Wam także będzie pomyłka, bo wystarczy źle wpisany wynik zetrzeć i wpisać właściwy.
Jeśli z kolei pisanie nie należny do ulubionych zajęć Twojego dziecka, to tabliczkę z wynikami także możecie zalaminować, a następnie powycinać z niej same wyniki. Te z kolei możecie układać na pustej tabliczce lub wykorzystując rzep samoprzylepny na taśmie zrobić pomoc bardziej trwałą.
Tabliczka mnożenia - gry matematyczne
Bingo
Wykorzystując wydruk z wybraną pustą tabliczką możesz poprosić dziecko, żeby uzupełniło wynik dla wybranych 4 par liczb. Ty dla siebie przygotuj drugi wydruk. Następnie część z wcześniej wyciętych wyników mnożenia (oczywiście tych odpowiadających Waszym tabliczkom) wrzućcie do woreczka i kolejno losujcie. Wygrywa ten, kto jako pierwszy wylosuje wszystkie wyniki wybranych przez siebie działań. Oczywiście nie zapomnijcie wówczas krzyknąć BINGO :)
Memory
Tutaj potrzebne będą karty do gry i wyniki.
Wybierzcie 25 kart i 25 odpowiadających im wyników. Karty ułóżcie z prawej strony tak, żeby nie było widać co jest na nich napisane, a wyniki z drugiej. Następnie kolejno odkrywajcie po parze karta + wynik. Kto zbierze więcej par, ten wygrywa.
Wojna
W tej grze potrzebne będą tylko karty. Zasady są takie jak w karcianej grze w wojnę z tym, że zamiast króla, damy czy jopka mamy karty z mnożeniem. Żeby wiedzieć kto zabiera kartę, trzeba policzyć i powiedzieć wynik dla swojej karty oraz porównać go z wynikiem mnożenia na karcie drugiego gracza.
Więcej gir z tabliczką mnożenia?
Na blogu Dzieciaki z potencjałem znajdziecie kolejne dwa bardzo fajne pomysły na naukę tabliczki mnożenia przez zabawę: kółko i krzyżyk z tabliczką mnożenia lub trzy w rzędzie - gra z mnożeniem. Polecam :)