Darmowa dostawa od 250,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Zabawy wyciszające dla dzieci

2020-05-12
Zabawy wyciszające dla dzieci

Po dniu gwarnej zabawy w ogrodzie, na dworze lub w domu większość rodziców marzy o spokojnym wieczorze. Latem słońce zachodzi później, ale zasoby energii wyczerpują się w podobnym tempie. Wieczorne zabawy wyciszające są o tyle przydatne, że dużo dzieci nie okazuje zmęczenia, czasami wręcz dostaje tzw. wieczornej głupawki, a bywa nawet, że wpadają w histerię.

Zanim nastąpi kryzys warto rozważyć zaproponowanie dzieciom spokojniejszych zabaw, które pozwolą im się wyciszyć przed wieczornym kakao i kąpielą.

Zabawy wyciszające dla dzieci

Audiobooki dla dzieci

Książki czytane przez lektorów to dobra alternatywa dla czytania przez rodziców, jeśli mamy do wykonania jeszcze jakieś domowe obowiązki lub zadania do pracy. Audiobook nie zastąpi czytania przed snem, ale z pewnością wieczorem lub w podróży wyciszy małych miłośników "głośnego" czytania.

Zabawy wyciszające - Audiobooki

Dodatkowo wybór książek czytanych jest na tyle szeroki, że z pewnością znajdziemy taką, która tematyką odpowiada aktualnym zainteresowaniom naszego dziecka. Bardzo często w formie audiobooków możemy także znaleźć lektury szkolne. Dzięki temu dzieci, które przeczytały lekturę, mogą ją sobie przypomnieć. Dzieci niechętne do samodzielnego czytania mogą posłuchać treści lektury w ciekawej aranżacji.

Więcej o audiobookach pisałam już na blogu > tutaj :)

Układanie puzzli

Kolejnym zajęciem, które potrafi wyciszyć dzieci jest układanie puzzli. Potrafi, ale nie zawsze się sprawdza, ponieważ nie wszystkie dzieci wczesnoszkolne lubią tę formę odpoczynku. Dużo zależy od tego, czy my sami lubimy układać puzzle. Jeśli rodzic nie darzy sympatią puzzli, to bardzo możliwe, że dzieci też nie zapałają do nich miłością. Ostatecznie nic na siłę. Warto jednak od czasu do czasu zaproponować dzieciom i taką zabawę, bo a nóż się przekonają :) Tym najbardziej opornym zamiast tradycyjnych puzzli można zaproponować samodzielne przygotowanie ilustracji na puzzlach lub układanki logiczne.

Zabawy wyciszające - Puzzle

W przypadku młodszych dzieci sytuacja wygląda trochę inaczej, bo te w większości za puzzlami przepadają. Być może dlatego wybór puzzli dla dzieci w wieku przedszkolnym jest taki szeroki i różnorodny. W kategorii puzzli do 50/60 elementów znajdziemy, np. puzzle sensoryczne - ze wstawkami z różnymi fakturami i materiałami, czy też puzzle świecące w ciemności:

https://pepito.pl/pol_pl_Mudpuppy-Puzzle-swiecace-w-ciemnosci-Kosmos-100-elementow-5-25315_1.jpg

W przypadku puzzli, podobnie jak z audiobookami, ilustracje do układania możemy dobrać pod kątem zainteresowań dziecka lub materiału aktualnie realizowanego w szkole.

Puzzle obserwacyjne XPLORE TEAM - Ciało człowieka

Kluczowe jest to, aby ilość elementów układanki dobrać w taki sposób, żeby ułożenie ilustracji stanowiło wezwanie, a jednocześnie nie było zbyt trudne.

Więcej o układanka i puzzlach dla dzieci przeczytasz na moim blogu we wpisie > tutaj :)

Niebrudzące zabawy plastyczne i manualne

Gdy dziecko potrzebuje wyciszenia i lubi prace plastyczne, mamy spore pole do manewru – byle taka zabawa nie wiązała się z dużą ilością sprzątania, które mogłoby zaburzyć wieczorną rutynę.

Wyklejanki i kolorowanki

Zabawy wyciszające - Wyklejanki

Gdy dzieci były małe, jako zabawa wyciszająca, sprawdzały nam się wyklejanki. Z wielu dostępnych na rynku nasz wybór padł na serię "Znajdź i wklej", naklejki wielokrotnego użytku Melissa & Doug oraz wszelkie naklejki tematyczne kupowane "luzem".

Z czasem przerzuciliśmy się na kolorowanki i swobodne rysowanie. Najbardziej polubiliśmy te z serii "Maluję i opowiadam", w których do ilustracji do pokolorowania dołączone jest krótkie, powiązane tematycznie opowiadanie. Duże powierzchnie są już uzupełnione kolorem, więc łatwiej jest całą kolorowankę wypełnić kredkami i nie trzeba uruchamiać farb.

Z kolei wśród klientów sklepu dużym zainteresowaniem cieszą się kolorowanki na rolce, wielkoformatowe i samoprzylepne.

Wśród nich też mam swoje ulubione, np. kolorowankę w rolce Coloresca z ilustracją przedstawiającą polskie miasta:

Kolorowanka w rolce Wisłą przez Polskę Coloresca

Młodszym dzieciom tak na wyciszenie, jak i na zabicie nudy w podróży, możemy zaproponować kolorowanki wodne.

Wydrapywanki

Wydrapywanka to obrazek pokryty jednolitym, przeważnie czarnym kolorem, na którym przy użyciu patyczka możemy żłobić różnego rodzaju wzory, a spod czarnej warstwy wyłonią się różnorodne kolory.

Najprościej własną wydrapywankę zrobić pokrywając pastelami olejnymi w całości dość sztywny papier z bloku technicznego. Dla lepszego efektu najlepiej namalować dużo mniejszych kształtów w różnych kolorach. Następnie tak przygotowaną bazę zamalowujemy czarną lub granatową farbą plakatową i czekamy aż wyschnie. Po wyschnięciu przy użyciu patyczka lub wykałaczki możemy zdrapać część czarnej farby, dzięki czemu wyłonią się ukryte pod nim kolory, a całość stworzy ciekawy efekt.

W naszym domu wydrapywanki już tradycyjnie robimy sami w ostatni dzień roku, ponieważ następnego dnia powstają z nich piękne wspomnienia z sylwestrowego nieba.

Dzieci przepadają za tą zabawą, więc jeśli nie chcemy uruchamiać całego procesu z pastelami i czarną farbą, możemy skorzystać z gotowych wydrapywanek.

Wydrapywanka, zdrapywanka z szablonami | Egmont Toys®

Kolorowanki welwetowe

Od czasu do czasu, żeby urozmaicić te wieczorne zabawy plastyczne, sięgamy po kolorowanki welwetowe.

Kolorowanki welwetowe

Wyróżnia je to, że kontury obrazka są pokryte welwetowy materiałem, bardzo przyjemny w dotyku. W przypadku kolorowanek welwetowych trudniej o wyjście za linię, ponieważ kontur obrazka jest lekko wypukły. Kolorowanki welwetowe mają piękne wzory także w formie mandali, które słyną ze swoich wyciszający właściwości.

Kolorowanki welwetowe

Taka zabawa może przypaść do gustu także dorosłym. Możemy pokolorować obrazek, segregator, a nawet pudełko.

Origami

Kolejną wyciszająca i wyjątkowo czystą zabawą jest origami - sztuka składania papieru, w której w podejściu tradycyjnym nie należy używać nożyczek, kleju, ani dodatkowych ozdobników. Pomimo tego z origami można wyczarować prawdziwe cuda. Przy tej zabawie możemy skorzystać z kolorowych papierów, które mamy już w domu, zakupić specjalny, wzorzysty papier lub dedykowany zestaw origami dla dzieci:

Scenka na Safari Origami

Nasza przygoda z origami rozpoczęła się od książki Bajki La Fontainea i ich bohaterowie w wersji origami. Wyjątkowo piękne wydanie, w którym do każdej bajki dołączony jest instruktaż jak przy użyciu papieru ożywić głównego bohatera. Do książki dołączony jest komplet papierów origami, więc nic, jak tylko zaczynać aktywne czytanie.

Bajki La Fontainea i ich bohaterowie w wersji origami

Bywało i tak, że składane z papieru figury inspirowały nas to dalszych eksperymentów. Tak było, gdy po złożeniem papierowej łódki, zabraliśmy się za eksperyment w zatapianie łódki bez jej moczenia. W końcu woda się wylała i było co sprzątać. Dzieci się rozbawiły, więc z wieczornego wyciszenia wyszły nici. Jak to przy dzieciach, plan sobie, a życie sobie. W każdym razie warto mieć w zanadrzu kilka sprawdzonych zabaw wyciszających, po które sięgniemy w razie potrzeby.

Uważność i spokój żabki...

Książka Uważność i spokój żabkiPoszukując sposobu na wsparcie dzieci w wyciszeniu przed snem, czy podczas intensywnych emocji, warto także sięgnąć po książki o uważności żabki. Najpierw dla samej siebie, a potem dla dziecka. Książka ta może sprawić, że wyjdziesz z siebie i staniesz obok. W pozytywnym sensie, bo spojrzysz na siebie z dystansu. Ze spokojem i uwagą. Na swoje myśli, uczucia i odczucia fizyczne.

Uważność i spokój żabki” to książka dla rodziców, którzy chcą wnieść w życie swoich dzieci i swoje trochę więcej spokoju. To książka dla tych, którzy chcą się nauczyć bycia tu i teraz. I dla tych, którzy chcą nauczyć siebie i swoje dzieci jak zapanować nad myślami i silnymi emocjami.

Co mi się spodobało w książce “Uważność i spokój żabki” najbardziej?

  • Obrazowy język, którym autorka w przystępny sposób wyjaśnia co zrobić, żeby zapanować nad gonitwą nieprzyjemnych myśli i silnymi emocjami. Język ten będzie zrozumiały dla dorosłego, ale i dla dziecka.
  • Oddzielenie tego, co czujemy, od tego kim jesteśmy. Uczucia smutku, złości, strachu są okej, ale gdy w złości kogoś ranimy, to już nie jest okej. Nie możemy zmienić tego, co czujemy, tak jak nie mamy wpływu na pogodę. Mamy jednak wpływ na to co robimy. Zanim zaczniemy więc działać, możemy skupić uwagę na tym, co czujemy. Czasami już samo skupienie uwagi bez oceniania i wartościowania pomoże się uspokoić.
  • Proste sposoby, które pomagają dzieciom zrozumieć, co czują a nawet poradzić sobie z dręczącymi ich troskami, strachami. Przez regularne ćwiczenia dzieci mają możliwość lepiej poznać reakcje swojego ciała, np. na złość czy zmęczenie. Proponowane zajęcia uczą też dzieci życzliwości wobec innych i siebie samego.
    Ta życzliwość i ćwiczenie w obdarowywaniu się komplementami przywodzi mi namyśl “Pozytywną dyscyplinę” Jane Nelsen, w której również wzajemne mówienie sobie miłych rzeczy autorka opisywała jako proste a niedoceniane zachowanie, które wpływa bardzo pozytywnie na relacje w rodzinie.
  • Płyta dołączona do książki z nagranymi ćwiczeniami, które w bardzo umiejętny sposób prezentuje Agnieszka Marszałek. Ćwiczenia są dobrane do wieku dzieci.

Ćwiczenia “uważności” zaprezentowane na płycie

Ćwiczenia są przewidziane dla dzieci od 5 lat, najwięcej jest takich od 7 lat, ale są też 2 dla dzieci w każdym wieku. To są jakieś ramy, bo moja córa nie ma jeszcze 5 lat, ale ćwiczenia (te od 5 lat) z płyty ją zainteresowały (słuchane na słuchawkach). Myślę, że te 2 ćwiczenia dla każdego wieku mogłyby zainteresować już  i3-latka, ale wiadomo, zależy to od dziecka.

W książce nie ma bezpośrednio opisu wszystkich ćwiczeń. Nagrania są samowyjaśniające. Książka jest rozszerzeniem tematu i właściwie według mnie mogłaby istnieć nawet bez płyty, bo pokazuje pewne podejście, które jeśli przekona rodzica, to będzie on mógł je przekazać dalej dziecku.

Jeszcze w kontekście samych ćwiczeń, to są to przede wszystkim ćwiczenia oddechu, relaksacyjne i polegające na wizualizacji.

Jak wytłumaczyć dziecku, co to są uczucia? na podstawie książki “Uważność i spokój żabki”

Uczucia to reakcja na coś, co właśnie robisz, myślisz albo obserwujesz. Cztery podstawowe uczucia to: złość, smutek, strach i radość. Wszystkie uczucia i emocje czujesz zawsze w swoim ciele. Właśnie dlatego nazywamy je uczuciami.
– “Uważność i spokój żabki” Eline Snel s. 83

To początek rozdziału o radzeniu sobie z trudnymi uczuciami, a jednocześnie bardzo przystępna definicja. Do tego przygotowałam ilustracje, które reprezentują cztery podstawowe uczucia i nawiązują do tytułowej żabki:

Emocje dla dzieci

Podobnie jak kolory, podstawowe emocje tworzą całą paletę innych uczuć. Przy okazji rozmowy o uczuciach można także skorzystać z pomysłu z książki na namalowanie naszej wewnętrznej pogody, żeby zobrazować to, jak się czujemy. Obrazek może powstać rano, a wieczorem można do niego wrócić, żeby zobaczyć, czy przypadkiem pogoda się nie zmieniła.

Myślę, że do tematu dziecięcych emocji i naszych sposobów na nie, powrócę jeszcze w kolejnych wpisach. Tymczasem, jeśli to, czego dowiedziałaś się z tego wpisu, jest dla Ciebie użyteczne, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli udostępnisz post dalej.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020

Polecane

Malowanka wodna Kolorowanka Farma WaterWow

Malowanka wodna Kolorowanka Farma WaterWow

26,90 zł brutto/1szt.269 pkt.
Kolorowanka wodna Malowanka Pojazdy WaterWOW

Kolorowanka wodna Malowanka Pojazdy WaterWOW

26,90 zł brutto/1szt.269 pkt.
Naklejki wielorazowe Krajobrazy

Naklejki wielorazowe Krajobrazy

27,90 zł brutto/1szt.279 pkt.
Naklejki wielokrotne Kreator mody

Naklejki wielokrotne Kreator mody

26,90 zł brutto/1szt.269 pkt.
Maluję i opowiadam Na boisku ADAMADA

Maluję i opowiadam Na boisku ADAMADA

9,90 zł brutto/1szt.99 pkt.
Kolorowanka w rolce Zwierzęta Coloresca

Kolorowanka w rolce Zwierzęta Coloresca

49,00 zł brutto/1szt.490 pkt.
Malowanka wodna Kolorowanka Safari WaterWow

Malowanka wodna Kolorowanka Safari WaterWow

26,90 zł brutto/1szt.269 pkt.
Ja, spokój. Księga uważności

Ja, spokój. Księga uważności

23,92 zł brutto/1szt.239.20 pkt.
Ja, joga

Ja, joga

23,92 zł brutto/1szt.239.20 pkt.
Puzzle dla dzieci, Moje Drzewo | Londji®

Puzzle dla dzieci, Moje Drzewo | Londji®

119,00 zł brutto/1szt.1190 pkt.
Puzzle DESPERTAR, 500 el. | Londji®

Puzzle DESPERTAR, 500 el. | Londji®

119,00 zł brutto/1szt.1190 pkt.
Origami - zestaw do tworzenia

Origami - zestaw do tworzenia

29,90 zł brutto/1szt.299 pkt.
Naklejki Posiłek Melissa & Doug

Naklejki Posiłek Melissa & Doug

27,50 zł brutto/1szt.275 pkt.
Wypukłe naklejki wielorazowe - Piraci

Wypukłe naklejki wielorazowe - Piraci

21,90 zł brutto/1szt.219 pkt.
Wypukłe naklejki wielorazowe - Safari

Wypukłe naklejki wielorazowe - Safari

25,90 zł brutto/1szt.259 pkt.
Kolorowanka Welwetowa 47x35 Motyl

Kolorowanka Welwetowa 47x35 Motyl

59,00 zł brutto/1szt.590 pkt.
Scenka w Lesie Origami

Scenka w Lesie Origami

39,00 zł brutto/1szt.390 pkt.
Scenka na Safari Origami

Scenka na Safari Origami

39,00 zł brutto/1szt.390 pkt.
Puzzle do pomalowania A5 21x15 cm

Puzzle do pomalowania A5 21x15 cm

9,00 zł brutto/1szt.90 pkt.
Puzzle do pomalowania A4 30x21xcm

Puzzle do pomalowania A4 30x21xcm

12,50 zł brutto/1szt.125 pkt.
Naklejki wielokrotne Zabawa w dom

Naklejki wielokrotne Zabawa w dom

27,50 zł brutto/1szt.275 pkt.
Zestaw naklejek dla chłopców - 500 sztuk

Zestaw naklejek dla chłopców - 500 sztuk

26,90 zł brutto/1szt.269 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 357 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-04
Jestem zadowolona zarówno z zakupu jak i z realizacji zamówienia. Nienaganny kontakt, eleganckie opakowanie, szybka dostawa i miłe zainteresowanie Sprzedawcy klientem - to mocne wyróżniki tego sklepu.
2024-04-02
Dobry kontakt. Szybka dostawa
pixel