Darmowa dostawa od 250,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Klasyka literatury dziecięcej

2020-11-05
Klasyka literatury dziecięcej

Żyjemy w czasach, w których trudno nadążyć za ilością bajek, powieści czy wierszy skierowanych do dzieci. Czy potrafimy jednak znaleźć nadal miejsca na naszych półkach na stare, klasyczne baśnie? Niech (nomen omen) między bajki umieszczona zostanie myśl, że historie znane nam od dziecka, nie porwą dzisiejszych kilkulatków. Wszyscy pamiętamy z dzieciństwa bajki o Kopciuszku czy Czerwonym Kapturku. Z pewnością z rozrzewnieniem przypominamy sobie historię fantastycznej gromadki dzieci z Bullerbyn oraz niesamowity świat Akademii Pana Kleksa.

Klasyka literatury dziecięcej

Dla wszystkich tych, którzy chcieliby wyruszyć z nami w świat klasycznych książek dla dzieci prezentujemy listę klasyków dla młodszych i nieco starszych czytelników.

Klasyczne bajki i wiersze dla dzieci

Bajki Ezopa

Sięgając po klasykę nie można nie wspomnieć o Ezopie. Żył w starożytnej Grecji i był jednym z pierwszych bajkopisarzy. Bohaterami jego bajek są głównie zwierzęta, którym nadaje ludzkie przywary.

Bajki Ezopa

Bajki de la Fontaine'a

Ze starożytnej Grecji przenieśmy się teraz do XVII-wiecznej Francji, aby sięgnąć po zbiór wierszobajek Jeana de La Fontaine'a. Podobnie jak u Ezopa, w bajkach de La Fontaine'a głównymi bohaterami są głównie zwierzęta za pośrednictwem, których na światło dzienne wychodzą różne typowo ludzkie wady i zachowania.

Bajki La Fontainea i ich bohaterowie w wersji origami

Bajki Jeana de La Fontaine’a należą do kanonu literatury światowej. Poeta napisał ich blisko 250. W proponowanym wydaniu zaprezentowano kilkanaście najbardziej znanych jego utworów w znakomitych przekładach polskich poetów z różnych epok – Franciszka Dionizego Kniaźnina, Stanisława Trembeckiego, Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza – oraz tłumaczeniach Władysława Noskowskiego.

Bajki La Fontainea i ich bohaterowie w wersji origami

Utwory francuskiego mistrza pióra pięknie zilustrowała włoska artystka Sara Gianassi, a wykreowani przez niego bohaterowie mogą dzięki Wam ożyć, jeśli skorzystacie z dołączonych do książki pięknych kolorowych papierów i instrukcji origami.

Bracia Grimm - Czerwony kapturek i inne

Nie tak dużo później w Niemczech żyli bracia Grimm, których bajki były dość... przerażające, ale na tyle interesujące, że w wersji "lite" doczekały się wielu adaptacji i do dzisiaj są znane i lubiane.

Do domowej biblioteczki warto rozważyć 2-tomowy zbiór, który bazuje na oryginalnej wersji bajek braci Grimm z 1857 roku. Autorką przekładu oraz posłowia do książki jest Eliza Pieciul-Karmińska, tłumaczka i teoretyk przekładu. Dzięki jej tłumaczeniu zachowującemu równowagę między wiernością oryginałowi i tradycją (związaną z poprzednimi wydaniami) możemy po raz pierwszy zapoznać się z baśniami wolnymi od nachalnego dydaktyzmu i odartymi z patyny czasu.

Baśnie dla dzieci i dla domu Bracia Grimm

Autorem rycin do zbioru "Baśni dla dzieci i dla domu" jest Otto Ubbelohde. Niemiecki artysta żyjący na przełomie XIX i XX wieku zaliczał się do kręgu artystów secesji i znany był jako autor pejzaży i martwych natur.

Do czytania małym dzieciom lepsza może być seria bajek braci Grimm wydawnictwa Skrzat.

Baśnie braci Grimm

H. Ch. Andersen - Baśnie

Przenieśmy się teraz nie tyle w czasie, co w przestrzeni. Gdy w Niemczech bracia Grimm wymyślali swoje bajki, w Danii żył i tworzył Hans Christian Andersen. Nawiasem mówiąc pisarze znali się osobiście.

Baśnie H.Ch. Andersen

Twórczości dla dzieci początkowo nie traktował poważnie, raczej jako zajęcie na marginesie pisarstwa dla dorosłych. Choć zastrzegał, iż jego baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza. Bardzo nie lubił, gdy jego baśnie od początku uznano za dzieła dla dzieci, bez głębszego sensu. Jednak właśnie baśnie przyniosły mu wielki rozgłos i sławę.

Beatrix Potter - Króliczek Piotruś

Nieco później, w Anglii żyła Helen Beatrix Potter - angielska ilustratorka oraz autorka powiastek i wierszy dla dzieci. Nie bez powodu wcześniej na liście pojawiali się głównie pisarze, a nie pisarki. W czasach Beatrix Potter i wcześniej kobiety miały ograniczone możliwości debiutowania w obszarach takich jak pisarstwo czy nauka. Beatrix Potter już jako mała dziewczynka interesowała się botaniką. Nie mając 30 lat odkryła nowy gatunek grzyba, jednak publikacja i uznanie w tej dziedzinie przyszły dopiero pośmiertnie.

Historyjki Beatrix Potter

Swoją pierwszą książkę z Króliczkiem Piotrusiem w roli głównej wydała własnym sumptem za 11 funtów i sprzedała 250 egzemplarzy książki wśród znajomych i rodziny. Dopiero wówczas wydawnictwo, które wcześniej odmawiało jej publikacji, zgodziło się wydać książkę na szeroką skalę. Publikacja okazała się bestsellerem (sprzedano 28 tys. egzemplarzy).

Historyjki Beatrix Potter

 

Będąc niezależna finansowo wykupywała farmy w okolicy jej rodzinnych terenów, aby zachować ich naturalne piękno i chronić przed planowaną zabudową terenu. W chwili śmierci była właścicielką 1618 hektarów  ziemi w Krainie Jezior, które przekazała organizacji pożytku publicznego.

Króliczek Piotruś

Scenerią dla jej książek były znane jej rodzinne farmy, a bohaterami zwierzęta, która jako dziecko często obserwowała.

Julian Tuwim - Rzepka i Lokomotywa

W tych samych latach w Polsce rzeczywistość wyglądała mniej sielankowo. I i II wojna światowa oraz okres międzywojenny to jednak czas kiedy powstało wiele znakomitych wierszy i bajek dla dzieci.

Rzepka i Lokomotywa to jedne z najbardziej znanych wierszy Juliana Tuwima. Miłośnicy klasycznych ilustracji mogą sięgnąć po wydanie z ilustracjami Jana Marcina Szancera.

Lokomotywa i inne wesołe wierszyki dla dzieci

Zwolenników eklektyzmu mogą zainteresować te klasyczne wiersze dla dzieci w nowej oprawie graficznej znanych, współczesnych ilustratorek.

Lokomotywa Julian Tuwim ilustr. Katarzyna Bogucka

 

To wydanie lokomotywy dodatkowo można dostępnie jest w zestawie z puzzlami. Dzięki czemu czytając Maluch może jednocześnie ćwiczyć rozumienie tektu i układać wagoniki pociągu zgodnie z treścią wiersza.

 

Rzepka Julian Tuwim ilustr.Emilia Dziubak

 

Rzepka to idealna baza pod krótkie przedstawienie, do czego nawiązała ilustratorka tego wydania. Przedstawienie mogą dać przedszkolaki, ale równie dobrze może to być przedstawienie wystawione przez rodziców dla ich dzieci.

Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą

Z kolei gdy dzieci podrosną razem możecie sięgnąć po książkę Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą.

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki

Jakiś czas temu na rynku wydawniczym pojawiła się wyjątkowa seria. Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki – to tom otwierający ten niepowtarzalny cykl, w którym zebrane zostało wszystko, co wyszło spod pióra najpopularniejszego polskiego twórcy bajek dla dzieci. Wspaniałe ilustracje Joli Richter-Magnuszewskiej, twarda oprawa, duży format – tego wydania nie może zabraknąć na półce z książkami!

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Wiersze

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Wiersze

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Wiersze – to drugi tom niepowtarzalnego cyklu, w którym zebrane zostały wszystkie wiersze dla dzieci Jana Brzechwy. Znajdziecie w nim zarówno dobrze znane i dostępne utwory („Na wyspach Bergamutach”, „Na straganie”, „Pali się!”), jak i te trochę zapomniane, od lat niewznawiane, ale na pewno warte przypomnienia („Tydzień”, „Tańcowała igła z nitką”, „Lecą muchy”).

Klasyka książki dla dzieci - książki fabularne dla dzieci szkolnych

Jan Brzechwa - Akademia Pana Kleksa

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks – to trzeci tom cyklu, Tutaj znajdziemy wszystkie przygody Pana Kleksa: Akademię pana Kleksa, Podróże pana Kleksa oraz Tryumf pana Kleksa.

Jeśli interesuje Was jedynie najpopularniejsza książka z przygodami Pana Kleksa, można sięgnąć po współczesne wydanie Akademii Pana Kleksa z dużą ilością ilustracji.

Akademia Pana Kleksa

Jej kolejnym atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka, dzięki czemu dzieciom szkolnym będzie łatwiej przeczytać lekturę samodzielnie.

Charles Dickens - Opowieść Wigilijna

Teraz na chwilę ponownie cofniemy się do czasów braci Grimm i Andersena, aby wspomnieć Opowieść Wigilijną Charlesa Dickensa. Nota bene wymienieni autorzy mimo pochodzenia z różnych krajów przyjaźnili się ze sobą :)

Opowieść wigilijna

Wracając jednak do meritum. Opowieść Wigilijna to klasyk, który warto mieć w swojej domowej biblioteczce, bo co roku zimową porą można do niego wracać i przypominać sobie zawarte w niej ważne lekcje życia.

Lewis Carroll - Alicja w Krainie Czarów

Do Krainy Czarów możecie za to razem z Alicją zaglądać niezależnie od aury za oknem.

Alicja w Krainie Czarów

 

Niezapomniana, klasyczna powieść na pograniczu snu i jawy. Magiczna podróż małej dziewczynki do fantastycznej krainy, w której wszystko może się zdarzyć. Tę powieść Lewisa Carrolla, wybitnego matematyka i profesora Oxfordu, uznano za arcydzieło literatury światowej. 

A.A. Milne - Kubuś Puchatek i Chatka Puchatka

Powolutku przechodzimy z XIX do XX wieku. To właśnie wtedy w Wielkiej Brytanii urodził się Alan Alexander Milne, który w 1920 r. po narodzinach swojego synka Krzysia, zaczął pisać dla niego wiersze i bajki.

Kubuś Puchatek. Chatka Puchatka

14 października 1926 wydany został w Londynie Kubuś Puchatek, który przyniósł pisarzowi międzynarodową sławę. Dwa lata później, w 1928 ukazała się drukiem kontynuacja przygód misia – Chatka Puchatka.

Oby nie, ale gdyby spacery do lasu ponownie zostały zabronione, do Stumilowego Lasu możecie się wybrać zawsze, gdzie najsłynniejszy miś na świecie przeżywa fascynujące przygody ze swoimi przyjaciółmi. Obdarzone ludzkimi cechami charakteru zwierzątka śmieszą i bawią z jednej strony naiwnością, z drugiej – filozoficznym podejściem do życia. Niezwykłe ilustracje Ernesta H. Sheparda oraz doskonały przekład Ireny Tuwim sprawiają, że od wielu lat książki o Krzysiu, Puchatku, Kłapouchym i Prosiaczku należą do ulubionych lektur dzieci i młodzieży.

Astrid Lindgren - Pippi Pończoszanka

Pippi Pończoszanka to jedna z pierwszych książek wydanych przez można już powiedzieć wybitną, a na pewno bardzo znaną szwedzką autorkę książek dla dzieci Astrid Lindgren.

Pippi Pończoszanka

Pippi Pończoszanka, w Polsce znana też jako Fizia Pończoszanka od kiedy jej ojciec został królem Południowego Pacyfiku, mieszka w Willi Śmiesznotce w towarzystwie konia oraz małpki i robi tylko to, co chce. Nie chodzi do szkoły, jest wielką kłamczuchą i stanowczo lepiej sobie radzi ze złodziejami niż na proszonym podwieczorku – ale za to ma bardzo dobre serce!

Astrid Lindgren - Dzieci z Bullerbyn

Wkrótce po książce z przygodami Pippi wydana została książka z przygodami Lasseego, Bosseego, Lisy, Ollego, Britty i Anny, którzy mieszkają w Bullerbyn. To maleńka wioska, ale wcale nie jest tam nudno. Każdy dzień, z pozoru zwyczajny, staje się świetną przygodą. Można łowić raki, spać w stogu siana, szukać skarbów, założyć spółdzielnię wiśniową oraz przesyłać wiadomości sznurkową pocztą. A najważniejsze, że przyjaciele i rodzina zawsze są blisko.

Dzieci z Bullerbyn

Dzieci z Bullerbyn swoją popularnością dorównuje jak nie przewyższa wcześniejszej książki Astrid Lindgren.

Tove Jansson - Muminki

Zima Muminków

Kolejna szwedzka pisarka i malarka Tove Jansson podobno nie stworzyła Muminków dla dzieci. W ich perypetiach poukrywanych jest dużo elementów z życia autorki w tym te związane z wojną czy życiem prywatnym. Osobiście nigdy nie byłam ogromną fanką tych nietypowych trolli, jednak mają oni rzesze fanów i z pewnością przygody Muminków można zaliczyć do kanonu książek dla dzieci.

Maria Kownacka - Plastusiowy pamiętnik

Wróćmy jeszcze na nasze rodzime podwórko. Na półce wśród klasycznej literatury dla dzieci szkolnych warto z pewnością umieścić Plastusiowy pamiętnik Marii Kownackiej.

Plastusiowy pamiętnik

Plastuś doczekał się tylu wydań, że nie sposób ich zliczyć. Ale żadne nie było tak eleganckie i wyjątkowe jak to w „Serii limitowanej”. Jeden z najważniejszych utworów o ulubionym bohaterze polskich dzieci – Plastusiowy pamiętnik – został wydany w tym wyrafinowanym tomiku, oprawionym w twardą oprawę z płóciennym grzbietem i opatrzonym subtelnymi ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego. 

Maria Kruger - Karolcia

Choć nazwisko niemieckie autorka Karolci Maria Kruger urodziła się i tworzyła w Warszawie. Debiutowała w 1928 na łamach czasopisma dla dzieci „Płomyczek”.

Karolcia

Książka opowiada o przygodach ośmioletniej Karolci i jej rówieśnika i przyjaciela Piotrusia. Karolcia znajduje cudowny koralik, który ma tę czarodziejską właściwość, że spełnia każde życzenie dziewczynki. Kiedy Karolcia i Piotr odkrywają magiczne działanie zaczarowanego koralika, decydują, że wykorzystają ją by pomagać innym, uczynić świat lepszym, a także… żeby spełnić swoje najśmielsze marzenia. Ale rzeczywistość szybko ich zaskoczy. Pochopnie wypowiadając nieprzemyślane do końca życzenia, Karolcia prowokuje liczne kłopotliwe sytuacje – a to komiczne, a to niebezpieczne, takie, z których bardzo trudno wybrnąć. Na dodatek czarowny koralik przyciąga niebezpiecznego intruza – podstępną i pomysłową czarownicę Filomenę. Dzieciom nie będzie łatwo poradzić sobie z jej zasadzkami.

Emocjonujące, często zabawne przygody Karolci i Piotra dostarczą dzieciom nie tylko rozrywki. Dla bohaterów powieści – a także dla czytelników, perypetie z czarodziejskim koralikiem stają się prawdziwą lekcją życia; uczą ich odpowiedzialności za decyzje i czyny, a także sztuki planowania i przewidywania skutków własnych działań.

To moja lista klasycznych bajek, wierszy i książek fabularnych dla dzieci wczesnoszkolnych. A jaka jest Twoja?

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

Gałgankowy skarb Zbigniew Lengren wyd. Babaryba

Gałgankowy skarb Zbigniew Lengren wyd. Babaryba

18,00 zł brutto/1szt.180 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 22,00 zł/1szt.Cena regularna 22,00 zł brutto/1szt.
Dzieci z Bullerbyn

Dzieci z Bullerbyn

68,00 zł brutto/1szt.680 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 52,00 zł/1szt.Cena regularna 84,99 zł brutto/1szt.
Kubuś Puchatek. Chatka Puchatka

Kubuś Puchatek. Chatka Puchatka

72,00 zł brutto/1szt.720 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 89,90 zł/1szt.Cena regularna 89,90 zł brutto/1szt.
Karolcia

Karolcia

25,00 zł brutto/1szt.250 pkt.
Pippi Pończoszanka

Pippi Pończoszanka

26,00 zł brutto/1szt.260 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 31,90 zł/1szt.Cena regularna 31,90 zł brutto/1szt.
Dzieci z Bullerbyn Audiobook

Dzieci z Bullerbyn Audiobook

39,99 zł brutto/1szt.399.90 pkt.
Pippi Pończoszanka Audiobook

Pippi Pończoszanka Audiobook

34,99 zł brutto/1szt.349.90 pkt.
Bajki Ezopa

Bajki Ezopa

39,00 zł brutto/1szt.390 pkt.
Baśnie dla dzieci i dla domu Bracia Grimm

Baśnie dla dzieci i dla domu Bracia Grimm

79,00 zł brutto/1szt.790 pkt.
Baśnie braci Grimm. Czerwony Kapturek i inne

Baśnie braci Grimm. Czerwony Kapturek i inne

15,90 zł brutto/1szt.159 pkt.
Baśnie braci Grimm. Kopciuszek i inne

Baśnie braci Grimm. Kopciuszek i inne

15,90 zł brutto/1szt.159 pkt.
Baśnie H.Ch. Andersen

Baśnie H.Ch. Andersen

69,90 zł brutto/1szt.699 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 354 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-04
Jestem zadowolona zarówno z zakupu jak i z realizacji zamówienia. Nienaganny kontakt, eleganckie opakowanie, szybka dostawa i miłe zainteresowanie Sprzedawcy klientem - to mocne wyróżniki tego sklepu.
2024-03-10
Szybko i profesjonalnie
pixel