Książki o dojrzewaniu dla dzieci
Dojrzewanie przestaje być tematem tabu w literaturze dziecięcej. I dobrze! Bądź co bądź okres dojrzewania wcześniej czy później przechodzi każde dziecka, a książki dla wielu dzieci i rodziców są źródłem rzetelnej wiedzy. Jednocześnie temat dojrzewania był w nich dotychczas pomijany. Dlaczego? Dla wielu rodziców rozmowa z dzieckiem o cielesności, ważnym elemencie dojrzewania, stanowiła problem. Te obawy widocznie udzielały się autorom i wydawcom książek. Jak poruszyć temat ważny, intymny, a jednocześnie powszechny? Jak napisać o tym, jak się zmienia ciało, aby nikogo nie urazić? Ile z dojrzewania przedstawić w książce, a co pozostawić do omówienia z rodzicami? Na szczęście wielu autorów i wydawców sięgnęło po ten temat i robią to dobrze.
Książki o dojrzewaniu dla dziewczynek i dla chłopców
To, co od razu zauważymy poszukując książek o dojrzewaniu dla dzieci, to podział na publikacje skierowane do dziewcząt i osobno skierowane do chłopców. To nie dziwi, bo choć wiele aspektów dojrzewania dla obu płci jest wspólnych, to jednak jest też bardzo dużo różnic. Taki podział pozwala na personalizację komunikatu i lepsze dopasowanie treści do odbiorcy.
Ciało-śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu
Ciało-śmiało! było pierwszą książką o dojrzewaniu na jaką trafiłam. Zgodnie z przedstawioną wyżej konwencją mamy do dyspozycji wariant książki dla dziewczynki oraz dla chłopca. Treść jest dopasowana do dzieci w wieku od 10 lat.
Ciało-śmiało! dla dziewczynek
Autorką książki Ciało-śmiało! dla dziewczynek jest Sonya Renee Taylor - założycielka i prezeska portalu edukacyjnego thebodyisnotanapology.com promującego samoakceptację i pozytywne podejście do ciała jako sposobu na osiągnięcie sprawiedliwości społecznej i drogę do globalnych przemian. Sonia jest także nagradzaną poetką, performerką, aktywistką, mówczynią i liderką, a jej działalność światowy zasięg. Spis treści:
Ciało-śmiało! dla chłopców
Autorem książki Ciało-śmiało! dla chłopców jest Scott Todnem - nauczyciel wychowania zdrowotnego, uznany w całych Stanach Zjednoczonych prelegent zajmujący się propagowaniem programów edukacyjnych na temat zdrowia, prowadzi stronę lifeisthefuture.com gdzie możecie dowiedzieć się więcej o nim i jego działalności. Spis treści:
Polskie wydania obu książek były dodatkowo konsultowane merytorycznie z Aleksandrą Dulas - edukatorką seksualną i terapeutką, autorką programu edukacji seksualnej młodzieży oraz Anną Jurek - edukatorką seksualną i filozofką, autorką projektu wzmacniającego dla dziewczynek Mamy Moc! z fundacji Nowoczesna Edukacja SPUNK.
Twoje ciałopozytywne dojrzewanie.
Twoje ciałopozytywne dojrzewanie to kolejna para książek o dojrzewaniu dla dzieci na jakie trafiłam. Tutaj podobnie mamy 2 warianty:
Moonka dla dziewczynki - Przewodnik po zmianach w ciele, pierwszej miesiączce i ciałopozytywności
Moonka dla chłopca - Przewodnik po zmianach w ciele, emocjach i ciałopozytywności
Książki polskiego wydawnictwa Moonka autorstwa Barbary Pietruszczak - dziennikarki specjalizującej się w tematyce obrazu ciała, seksualności, miesiączki, tabu i stereotypów związanych z cielesnością. W mediach społecznościowych prowadzi projekt dedykowany edukacji menstruacyjnej – Pani Miesiączka. Książki przewidziane są dla dzieci od 8 lat. Po spis treści zajrzyj na stronę poszczególnych tytułów.
Moonka Dorastanie Gra o dojrzewaniu dla chłopców i dziewczynek
Ciekawą propozycją do tych książek może być utrzymana w podobnym tonie rodzinna gra edukacyjna o dojrzewaniu. Dzięki niej, jako rodzice będziemy mogli wyjaśnić wątpliwości naszych dojrzewających latorośli, a dzieci będą mogły oswoić się z rozmową o dojrzewaniu. Dodatkowo, jeśli posiadamy dzieci różnych płci będzie nam i im łatwiej poznać i zrozumieć różnice, jakie występują między chłopcami i dziewczynkami w okresie dojrzewania. Instrukcję do gry znajdziesz na stronie produktu.
Książki o dojrzewaniu dla dzieci wydawnictwa Debit
Na koniec propozycje książek, które poleciła mi klientka.
Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki
Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającego chłopca
Książki o dorastaniu wydawnictwa Debit chociaż także występują w wariantach dla dziewczynek i dla chłopców różnią się od wcześniejszych propozycji. Ich treść jest bardziej zwięzła oraz zobrazowana większą ilością ilustracji. Te dwa czynniki mogą sprawić, że zdecydują się na ich wybór rodzice młodszych dzieci 8-10 lat. Tu pojawia się pytanie kiedy w ogóle powinniśmy sięgnąć z dziećmi po książki o dojrzewaniu? I właśnie tu chciałabym podkreślić, że poza odpowiednim momentem jest ważne również to, abyśmy jako rodzice także zapoznali się z wybraną pozycją.
Książki o dojrzewaniu dla dzieci - kiedy jest na nie dobry moment?
Skoro zakładam, że zanim przekażemy książkę dziecku, sami się z nią zapoznamy, to właściwie każdy moment jest dobry, bo musi także uwzględniać nasz czas na lekturę, a wiadomo, że w rodzicielstwie tego czasu zawsze brakuje ;) Jeśli uznamy, że forma albo treść książki jest jeszcze za poważna, zawsze możemy ją odłożyć na później, bo w końcu przyjdzie TEN moment. Jeśli jednak naszą intuicję chcemy wesprzeć konkretną informacją, to możemy zajrzeć na bloga mamaginekolog.pl, gdzie dowiemy się, że:
Moment rozpoczęcia dojrzewania jest w pewnym stopniu uwarunkowany genetycznie. W Polsce przeciętny wiek pojawienia się pierwszych jego objawów to:
- między 10. a 11. rokiem życia u dziewcząt,
- u chłopców między 11,5. a 12,5. rokiem życia.
Niemniej za fizjologiczne, uznaje się rozpoczęcie dojrzewania między 8. a 13. rokiem życia u dziewcząt oraz między 9. a 14,5. rokiem życia u chłopców.
Źródło: https://mamaginekolog.pl/dziecko/rozwoj-dziecka/dojrzewanie-plciowe/
Z rozmów z klientkami zauważam, że dobry moment jest raczej bliżej tego 10 roku życia w przypadku dziewczynek, ale finalna decyzja zawsze pozostaje w rękach rodzica. Ważne jednak, żeby gdy dzieci pytają nie pozostawić ich samych sobie i jeśli sami nie czujemy się komfortowo rozmawiając na niektóre tematy, to może właśnie sprawdzona książka jest najlepszym wyjściem.
Temat dojrzewania a Internet
Bo jak nie książka, to co? Jeśli pozostawimy dzieci z ich pytaniami same, to i tak znajdą na nie odpowiedź - wśród rówieśników czy w bezmiarze Internetu. Tak zdobyta wiedza może nie mieć zbyt dużej wartości, a wręcz być szkodliwa. To jednak nie oznacza, że w Internecie nie trafimy na wartościowe materiały o dojrzewaniu. Np. na stronie organizacji Ponton został zamieszczony adekwatny poradnik o przewrotnym tytule "Jak dojrzewać i nie zwariować:
Takie publikacje rodzic na szybko można zweryfikować sprawdzając, czy jest podany autor i kto nim jest. Jeśli autor bał się podpisać pod jakimś tekstem, to raczej nie ma on większej wartości. Dla nastolatka wartościowy, zweryfikowany artykuł w Internecie może być równie dobrym rozwiązaniem, co książka.