Darmowa dostawa od 250,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Książki o dojrzewaniu dla dzieci

2022-07-19
Książki o dojrzewaniu dla dzieci

Dojrzewanie przestaje być tematem tabu w literaturze dziecięcej. I dobrze! Bądź co bądź okres dojrzewania wcześniej czy później przechodzi każde dziecka, a książki dla wielu dzieci i rodziców są źródłem rzetelnej wiedzy. Jednocześnie temat dojrzewania był w nich dotychczas pomijany. Dlaczego? Dla wielu rodziców rozmowa z dzieckiem o cielesności, ważnym elemencie dojrzewania, stanowiła problem. Te obawy widocznie udzielały się autorom i wydawcom książek. Jak poruszyć temat ważny, intymny, a jednocześnie powszechny? Jak napisać o tym, jak się zmienia ciało, aby nikogo nie urazić? Ile z dojrzewania przedstawić w książce, a co pozostawić do omówienia z rodzicami? Na szczęście wielu autorów i wydawców sięgnęło po ten temat i robią to dobrze.

Książki o dojrzewaniu dla dziewczynek i dla chłopców

To, co od razu zauważymy poszukując książek o dojrzewaniu dla dzieci, to podział na publikacje skierowane do dziewcząt i osobno skierowane do chłopców. To nie dziwi, bo choć wiele aspektów dojrzewania dla obu płci jest wspólnych, to jednak jest też bardzo dużo różnic. Taki podział pozwala na personalizację komunikatu i lepsze dopasowanie treści do odbiorcy.

Ciało-śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu

Ciało-śmiało! było pierwszą książką o dojrzewaniu na jaką trafiłam. Zgodnie z przedstawioną wyżej konwencją mamy do dyspozycji wariant książki dla dziewczynki oraz dla chłopca. Treść jest dopasowana do dzieci w wieku od 10 lat.

Ciało-śmiało! dla dziewczynek

Ciało – śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu

 

Autorką książki Ciało-śmiało! dla dziewczynek jest Sonya Renee Taylor - założycielka i prezeska portalu edukacyjnego thebodyisnotanapology.com promującego samoakceptację i pozytywne podejście do ciała jako sposobu na osiągnięcie sprawiedliwości społecznej i drogę do globalnych przemian. Sonia jest także nagradzaną poetką, performerką, aktywistką, mówczynią i liderką, a jej działalność światowy zasięg. Spis treści:

Ciało – śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu - Spis treści

 

Ciało-śmiało! dla chłopców

Ciało – śmiało! dla chłopaków. Przewodnik po dojrzewaniu dla chłopaków

Autorem książki Ciało-śmiało! dla chłopców jest Scott Todnem - nauczyciel wychowania zdrowotnego, uznany w całych Stanach Zjednoczonych prelegent zajmujący się propagowaniem programów edukacyjnych na temat zdrowia, prowadzi stronę lifeisthefuture.com gdzie możecie dowiedzieć się więcej o nim i jego działalności. Spis treści:

Ciało – śmiało! dla chłopaków. Przewodnik po dojrzewaniu dla chłopaków - Spis treści

 

Polskie wydania obu książek były dodatkowo konsultowane merytorycznie z Aleksandrą Dulas - edukatorką seksualną i terapeutką, autorką programu edukacji seksualnej młodzieży oraz Anną Jurek - edukatorką seksualną i filozofką, autorką projektu wzmacniającego dla dziewczynek Mamy Moc! z fundacji Nowoczesna Edukacja SPUNK.

Twoje ciałopozytywne dojrzewanie.

Twoje ciałopozytywne dojrzewanie to kolejna para książek o dojrzewaniu dla dzieci na jakie trafiłam. Tutaj podobnie mamy 2 warianty:

Moonka dla dziewczynki - Przewodnik po zmianach w ciele, pierwszej miesiączce i ciałopozytywności

Moonka Twoje ciałopozytywne dojrzewanie dla dziewczynek

Moonka dla chłopca - Przewodnik po zmianach w ciele, emocjach i ciałopozytywności

Moonka Twoje ciałopozytywne dojrzewanie dla chłopców

Książki polskiego wydawnictwa Moonka autorstwa Barbary Pietruszczak - dziennikarki specjalizującej się w tematyce obrazu ciała, seksualności, miesiączki, tabu i stereotypów związanych z cielesnością. W mediach społecznościowych prowadzi projekt dedykowany edukacji menstruacyjnej – Pani Miesiączka. Książki przewidziane są dla dzieci od 8 lat. Po spis treści zajrzyj na stronę poszczególnych tytułów.

Moonka Dorastanie Gra o dojrzewaniu dla chłopców i dziewczynek

Moonka Dorastanie Gra o dojrzewaniu dla chłopców i dziewczynek

Ciekawą propozycją do tych książek może być utrzymana w podobnym tonie rodzinna gra edukacyjna o dojrzewaniu. Dzięki niej, jako rodzice będziemy mogli wyjaśnić wątpliwości naszych dojrzewających latorośli, a dzieci będą mogły oswoić się z rozmową o dojrzewaniu. Dodatkowo, jeśli posiadamy dzieci różnych płci będzie nam i im łatwiej poznać i zrozumieć różnice, jakie występują między chłopcami i dziewczynkami w okresie dojrzewania. Instrukcję do gry znajdziesz na stronie produktu.

Książki o dojrzewaniu dla dzieci wydawnictwa Debit

Na koniec propozycje książek, które poleciła mi klientka.

Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki

Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki

Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającego chłopca

Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającego chłopca

 

Książki o dorastaniu wydawnictwa Debit chociaż także występują w wariantach dla dziewczynek i dla chłopców różnią się od wcześniejszych propozycji. Ich treść jest bardziej zwięzła oraz zobrazowana większą ilością ilustracji. Te dwa czynniki mogą sprawić, że zdecydują się na ich wybór rodzice młodszych dzieci 8-10 lat. Tu pojawia się pytanie kiedy w ogóle powinniśmy sięgnąć z dziećmi po książki o dojrzewaniu? I właśnie tu chciałabym podkreślić, że poza odpowiednim momentem jest ważne również to, abyśmy jako rodzice także zapoznali się z wybraną pozycją.

Książki o dojrzewaniu dla dzieci - kiedy jest na nie dobry moment?

Skoro zakładam, że zanim przekażemy książkę dziecku, sami się z nią zapoznamy, to właściwie każdy moment jest dobry, bo musi także uwzględniać nasz czas na lekturę, a wiadomo, że w rodzicielstwie tego czasu zawsze brakuje ;) Jeśli uznamy, że forma albo treść książki jest jeszcze za poważna, zawsze możemy ją odłożyć na później, bo w końcu przyjdzie TEN moment. Jeśli jednak naszą intuicję chcemy wesprzeć konkretną informacją, to możemy zajrzeć na bloga mamaginekolog.pl, gdzie dowiemy się, że:

Mo­ment roz­po­czę­cia doj­rze­wa­nia jest w pew­nym stop­niu uwa­run­ko­wa­ny ge­ne­tycz­nie. W Pol­sce prze­cięt­ny wiek po­ja­wie­nia się pierw­szych jego ob­ja­wów to:

  • mię­dzy 10. a 11. ro­kiem ży­cia u dziew­cząt,
  • u chłopców mię­dzy 11,5. a 12,5. ro­kiem ży­cia.

Nie­mniej za fi­zjo­lo­gicz­ne, uzna­je się roz­po­czę­cie doj­rze­wa­nia mię­dzy 8. a 13. ro­kiem ży­cia u dziew­cząt oraz  mię­dzy 9. a 14,5. ro­kiem ży­cia u chłop­ców.

Źródło: https://mamaginekolog.pl/dziecko/rozwoj-dziecka/dojrzewanie-plciowe/

Z rozmów z klientkami zauważam, że dobry moment jest raczej bliżej tego 10 roku życia w przypadku dziewczynek, ale finalna decyzja zawsze pozostaje w rękach rodzica. Ważne jednak, żeby gdy dzieci pytają nie pozostawić ich samych sobie i jeśli sami nie czujemy się komfortowo rozmawiając na niektóre tematy, to może właśnie sprawdzona książka jest najlepszym wyjściem.

Temat dojrzewania a Internet

Bo jak nie książka, to co? Jeśli pozostawimy dzieci z ich pytaniami same, to i tak znajdą na nie odpowiedź - wśród rówieśników czy w bezmiarze Internetu. Tak zdobyta wiedza może nie mieć zbyt dużej wartości, a wręcz być szkodliwa. To jednak nie oznacza, że w Internecie nie trafimy na wartościowe materiały o dojrzewaniu. Np. na stronie organizacji Ponton został zamieszczony adekwatny poradnik o przewrotnym tytule "Jak dojrzewać i nie zwariować:

Ponton - Jak dojrzewać i nie zwariować?Takie publikacje rodzic na szybko można zweryfikować sprawdzając, czy jest podany autor i kto nim jest. Jeśli autor bał się podpisać pod jakimś tekstem, to raczej nie ma on większej wartości. Dla nastolatka wartościowy, zweryfikowany artykuł w Internecie może być równie dobrym rozwiązaniem, co książka.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 354 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Fantastyczny kontakt, przepiękny produkt, pełen profesjonalizm.
2024-04-05
Wszystko 0k.Wysle zdjęcie jak ukończę pracę Pozdrawiam.
pixel