Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lektury dla klas 1-3 szkoły podstawowej

2021-03-12
Lektury dla klas 1-3 szkoły podstawowej

Jakie książki czytają dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej i dlaczego właśnie te? Sprawdź listę lektur dla klas 1-3 szkoły podstawowej do wspólnego i indywidualnego czytania zgodną z podstawą programową aktualną od 2017 r.:

Hans Christian Andersen, Baśnie

Hans Christian Andersen, Baśnie

29 najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena po raz pierwszy w przekładzie z oryginału na język polski, za którym stoi dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury, absolwentka filologii duńskiej i znawczyni duńskiej kultury. 

„Baśnie” Hansa Christiana Andersena zostały zilustrowane pięknymi akwarelami znakomitego duńskiego grafika, Flemminga B. Jeppesena.

Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" otrzymały tytuł Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy oraz nominację do Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY!

Niezwykle śmieszne bajki o skarpetkach napisała Justyna Bednarek, a książkę zilustrował Daniel de Latour.

Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom

Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciomWyjątkowa wydanie wszystkich wierszy dla dzieci Jana Brzechwy z ilustracjami Artura Gulewicza. Książka w twardej oprawie, dużego formatu. Do przeczytania jako lektura i na pamiątkę do postawienia na półce.

Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda

Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda

"Zaczarowana zagroda" autorstwa Aliny i Czesława Centkiewiczów w nowym wydaniu Naszej Księgarni z atrakcyjnymi dla dzieci ilustracjami Agnieszki Żelewskiej.

Nasze propozycje zabaw do tej lektury znajdziesz tutaj.

Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!

Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!

W 2007 roku do rodziny Waldemara Cichonia trafił kot - Cukierek i wywrócił ich życie do góry nogami. Rozrabiając na całego stał się jednak równocześnie inspiracją i spowodował powstanie swojego książkowego alter ego. Cukierek jest pełnoprawnym członkiem rodziny i jej oczkiem w głowie. Książkowego Cukierka, którego zilustrował Dariusz Wanat możecie zabrać do swojego domu, żeby również trochę namieszał :)

Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą

Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą

"Rany Julek!" to napisana z pazurem przez Agnieszkę Frączek historia dzieciństwa Juliana Tuwima, do której ilustracje stworzyła znakomita ilustratorka Joanna Rusinek. Taki duet gwarantował, że to będzie książka bestseller. Znajdziecie tu wiele historii z jego życia poprzeplatanych wierszami i żartami, które spodobają się za równo młodemu, jak i dorosłemu czytelnikowi.

Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia

Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia

Powieść dla dzieci autorstwa Miry Jaworczakowej z ilustracjami Hanny Czajkowskiej opowiada o emocjach, jakie towarzyszą Kasi po narodzinach młodszej siostry.

Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka

Grzegorz Kasdepke, Detektyw PozytywkaDetektyw Pozytywka - bohater stworzony przez Grzegorza Kasdepkę jednego z najbardziej popularnych współczesnych autorów książek dla dzieci. Ożywieniem postaci i nadaniem jej koloru zajął się Piotr Rychel. Ta książka to zbiór zagadek detektywistycznych, na które dzieci razem z Detektywem Pozytywką szukają odpowiedzi.

Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?

Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?

"Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" to bajka, którą profesor Leszek Kołakowski w latach 60. napisał dla swojej kilkuletniej córki Agnieszki. Ówczesna władza komunistyczna i cenzura nie dopuściły jej wówczas do druku. Trudno pojąć motywy cenzury, jako że jest to zabawna opowieść o nosorożcu, który uparcie ponawia próby fruwania. Korepetycji udziela mu przyjaciel - wróbel.

Słuchaj, mój maleńki – mówi wróbel do swojego niezdarnego przyjaciela – mnie się zdaje, że ty nie masz skrzydełek.

W istocie, nosorożec przeoczył ten istotny brak. My zatem nie przeoczmy, aby sięgnąć po tę książkę. Gdyż po latach udało się ją wydać oficjalnie z urodziwymi ilustracjami Doroty Łoskot-Cichockiej, a jej wdzięk i humor oparł się upływowi czasu.

Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku

Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku

"Dziewczynka z parku" to powieść wielokrotnie nagradzanej Barbary Kosmowskiej, która porusza trudny temat śmierci. Opowieść o wspomnieniach, które bolą, ale też są tym, co posiadamy najcenniejszego. Autorka mówi o śmierci i stracie w sposób prosty, a jednocześnie pełen szacunku dla swoich bohaterów i czytelników. Dodatkowo książka została opatrzona ilustracjami jednej z najbardziej rozpoznawalnych obecnie ilustratorek Emilii Dziubak.

Maria Krüger, Karolcia

Maria Krüger, Karolcia

Maria Krüger z wykształcenia ekonomistka, z zawodu pisarka... I to jaka! Powieść "Karolcia" to jedna z najbardziej rozpoznawalnych książek dla dzieci.

Książka opowiada o przygodach ośmioletniej Karolci i jej rówieśnika i przyjaciela Piotrusia. Karolcia znajduje cudowny koralik, który ma tę czarodziejską właściwość, że spełnia każde życzenie dziewczynki. Kiedy Karolcia i Piotr odkrywają magiczne działanie zaczarowanego koralika, decydują, że wykorzystają ją by pomagać innym, uczynić świat lepszym, a także… żeby spełnić swoje najśmielsze marzenia.

Emocjonujące, często zabawne przygody Karolci i Piotra dostarczą dzieciom nie tylko rozrywki. Dla bohaterów powieści – a także dla czytelników, perypetie z czarodziejskim koralikiem stają się prawdziwą lekcją życia; uczą ich odpowiedzialności za decyzje i czyny, a także sztuki planowania i przewidywania skutków własnych działań.

Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn

Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn

Wyjątkowe wydanie najpopularniejszej książki Astrid Lindgren z zachwycającymi kolorowymi ilustracjami Magdaleny Kozieł-Nowak, w dużym formacie to rozwiązanie nie tylko obowiązkowa lektura, ale również piękny element domowej biblioteczki.

Opowieści o dzieciach z Bullerbyn to ukochana lektura z dzieciństwa kilku pokoleń czytelników.

Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta

 "Doktor Dolittle i jego zwierzęta" autorstwa Hugh Loftinga to klasyka literatury dziecięcej. Tutaj w wydaniu z dużą czcionką i kolorowymi ilustracjami, które sprawiają, że się ją po prostu przyjemnie czyta.

Marcin Pałasz, Sposób na Elfa

Rok pierwszego wydania: 2012

Marcin Pałasz, Sposób na Elfa

 "Sposób na Elfa" Marcina Pałasza został wyróżniony za tekst literacki w Konkursie Książka Roku 2012 polskiej sekcji IBBY (ang. International Board on Books for Young People, Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych) oraz w 2013 otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. W 2017 książka została wydana w nowej szacie graficznej z ilustracjami Kasi Kołodziej.

Joanna Papuzińska, Asiunia

Rok pierwszego wydania: 2011

Joanna Papuzińska, Asiunia

 "Asiunia" Joanny Papuzińskiej to po "Dziewczynce z parku" kolejna pozycja na liście lektur obowiązkowych, która porusza kolejny bardzo trudny temat, czyli obraz wojny. Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych z ilustracjami Macieja Szymanowicza wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony

Rok pierwszego wydania: 2009

Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony

 "Kapelusz Pani Wrony" Danuty Parlak to dowcipne i mądre opowiadania, których akcja dzieje się w lesie, ogrodzie i na łące. Opowiadania wzbogaciła ilustracjami Iwona Cała.

Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją

Rok pierwszego wydania: 1980

Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją

"O psie, który jeździł koleją" w tym wydaniu zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, a jego atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. 

W latach 50. ubiegłego wieku żył we Włoszech wyjątkowy pies. Lampo, kundelek o niebywałych umiejętnościach - potrafił samodzielnie podróżować koleją. Zawsze trafiał tam, gdzie chciał. Ta prawdziwa historia stała się kanwą opowieści, którą napisał Roman Pisarski.

"O psie, który jeździł koleją" to książka opowiadająca o losach Lampo i ludzi, których spotykał na swej drodze. Historia przyjaźni miedzy człowiekiem i zwierzęciem, przywiązania, tęsknoty i prawdziwego oddania.

Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska

Rok pierwszego wydania: 1967

Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska

 "Pamiętnik Czarnego Noska" Janiny Porazińskiej po raz pierwszy wydany w 1967 do dziś bawi młodych czytelników. Tutaj w wydaniu z pięknymi ilustracjami we współczesnej szacie graficznej.

Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba

Rok pierwszego wydania: 1975

Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba

 "Drzewo do samego nieba" Marii Terlikowskiej to piękna, pełna poezji opowieść o wydźwięku ekologicznym. Tekst wzbogacają bardzo pomysłowe, przemyślane ilustracje z pierwszego wydania autorstwa Teresy Wilbik.

Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci

Rok pierwszego wydania: 1935 (Bambo) - 1938 (Rzepka, Lokomotywa)

Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci

 Wiersze Juliana Tuwima doczekały się wielu zbiorów i wydań. Tutaj z ilustracjami Lilii Serafin we współczesnej szacie graficznej przy czym nadal z ponadczasowym humorem.

Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie

Rok pierwszego wydania: 2005?

Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie

"O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie" zawiera 34 legendy o wszystkich polskich miastach wojewódzkich i kilku mniejszych ośrodkach. Wybór uwzględnia legendy dotyczące etymologii nazw i ważne wydarzenia historyczne. Każde hasło opatrzone jest herbem, na wyklejce jest mapa Polski z zaznaczonymi opisywanymi miastami. Książkę zamyka słowniczek i bibliografia. Barbara Tylicka spisała, a polskie baśnie i legendy zilustrowała Aneta Krella-Moch.

Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze

Rok pierwszego wydania: 2010?

Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze

 Zbiór najpopularniejszych wierszy Danuty Wawiłow w tym "Zapach czekolady" - wiersz, który został wykorzystany jako tekst piosenki.

Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika

Rok pierwszego wydania: 2017

Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika

Na liście lektur obowiązkowych dla klas 1-3 znalazły się aż dwie książki autorstwa Łukasza Wierzbickiego. Afryka Kazika została napisana na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Dodatkowym atutem książki są bardzo przyjemne dla oka ilustracje, za które odpowiada aż trzech panów. Wydanie zawiera plakat z trasą Kazimierza Nowaka przez Czarny ląd.

Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek

Rok pierwszego wydania: 2009

Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek

 "Dziadek i niedźwiadek" to z kolei niezwykle ciekawie i zabawnie opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 196 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-04-03
Wszystko w porządku. Trochę długi okres oczekiwania na przesyłkę. Miło zaskoczył mnie telefon od Pani z Pepito, czy przesyłka już dotarła. Polecam.
2021-04-13
profesjonalna
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel