Darmowa dostawa od 250,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Lektury dla klas 1-3 szkoły podstawowej

2021-03-12
Lektury dla klas 1-3 szkoły podstawowej

Jakie książki czytają dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej i dlaczego właśnie te? Sprawdź listę lektur dla klas 1-3 szkoły podstawowej do wspólnego i indywidualnego czytania zgodną z podstawą programową aktualną od 2017 r.:

Hans Christian Andersen, Baśnie

Hans Christian Andersen, Baśnie

29 najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena po raz pierwszy w przekładzie z oryginału na język polski, za którym stoi dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury, absolwentka filologii duńskiej i znawczyni duńskiej kultury. 

„Baśnie” Hansa Christiana Andersena zostały zilustrowane pięknymi akwarelami znakomitego duńskiego grafika, Flemminga B. Jeppesena.

Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" otrzymały tytuł Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy oraz nominację do Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY!

Niezwykle śmieszne bajki o skarpetkach napisała Justyna Bednarek, a książkę zilustrował Daniel de Latour.

Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom

Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciomWyjątkowa wydanie wszystkich wierszy dla dzieci Jana Brzechwy z ilustracjami Artura Gulewicza. Książka w twardej oprawie, dużego formatu. Do przeczytania jako lektura i na pamiątkę do postawienia na półce.

Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda

Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda

"Zaczarowana zagroda" autorstwa Aliny i Czesława Centkiewiczów w nowym wydaniu Naszej Księgarni z atrakcyjnymi dla dzieci ilustracjami Agnieszki Żelewskiej.

Nasze propozycje zabaw do tej lektury znajdziesz tutaj.

Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!

Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!

W 2007 roku do rodziny Waldemara Cichonia trafił kot - Cukierek i wywrócił ich życie do góry nogami. Rozrabiając na całego stał się jednak równocześnie inspiracją i spowodował powstanie swojego książkowego alter ego. Cukierek jest pełnoprawnym członkiem rodziny i jej oczkiem w głowie. Książkowego Cukierka, którego zilustrował Dariusz Wanat możecie zabrać do swojego domu, żeby również trochę namieszał :)

Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą

Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą

"Rany Julek!" to napisana z pazurem przez Agnieszkę Frączek historia dzieciństwa Juliana Tuwima, do której ilustracje stworzyła znakomita ilustratorka Joanna Rusinek. Taki duet gwarantował, że to będzie książka bestseller. Znajdziecie tu wiele historii z jego życia poprzeplatanych wierszami i żartami, które spodobają się za równo młodemu, jak i dorosłemu czytelnikowi.

Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia

Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia

Powieść dla dzieci autorstwa Miry Jaworczakowej z ilustracjami Hanny Czajkowskiej opowiada o emocjach, jakie towarzyszą Kasi po narodzinach młodszej siostry.

Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka

Grzegorz Kasdepke, Detektyw PozytywkaDetektyw Pozytywka - bohater stworzony przez Grzegorza Kasdepkę jednego z najbardziej popularnych współczesnych autorów książek dla dzieci. Ożywieniem postaci i nadaniem jej koloru zajął się Piotr Rychel. Ta książka to zbiór zagadek detektywistycznych, na które dzieci razem z Detektywem Pozytywką szukają odpowiedzi.

Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?

Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?

"Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" to bajka, którą profesor Leszek Kołakowski w latach 60. napisał dla swojej kilkuletniej córki Agnieszki. Ówczesna władza komunistyczna i cenzura nie dopuściły jej wówczas do druku. Trudno pojąć motywy cenzury, jako że jest to zabawna opowieść o nosorożcu, który uparcie ponawia próby fruwania. Korepetycji udziela mu przyjaciel - wróbel.

Słuchaj, mój maleńki – mówi wróbel do swojego niezdarnego przyjaciela – mnie się zdaje, że ty nie masz skrzydełek.

W istocie, nosorożec przeoczył ten istotny brak. My zatem nie przeoczmy, aby sięgnąć po tę książkę. Gdyż po latach udało się ją wydać oficjalnie z urodziwymi ilustracjami Doroty Łoskot-Cichockiej, a jej wdzięk i humor oparł się upływowi czasu.

Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku

Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku

"Dziewczynka z parku" to powieść wielokrotnie nagradzanej Barbary Kosmowskiej, która porusza trudny temat śmierci. Opowieść o wspomnieniach, które bolą, ale też są tym, co posiadamy najcenniejszego. Autorka mówi o śmierci i stracie w sposób prosty, a jednocześnie pełen szacunku dla swoich bohaterów i czytelników. Dodatkowo książka została opatrzona ilustracjami jednej z najbardziej rozpoznawalnych obecnie ilustratorek Emilii Dziubak.

Maria Krüger, Karolcia

Maria Krüger, Karolcia

Maria Krüger z wykształcenia ekonomistka, z zawodu pisarka... I to jaka! Powieść "Karolcia" to jedna z najbardziej rozpoznawalnych książek dla dzieci.

Książka opowiada o przygodach ośmioletniej Karolci i jej rówieśnika i przyjaciela Piotrusia. Karolcia znajduje cudowny koralik, który ma tę czarodziejską właściwość, że spełnia każde życzenie dziewczynki. Kiedy Karolcia i Piotr odkrywają magiczne działanie zaczarowanego koralika, decydują, że wykorzystają ją by pomagać innym, uczynić świat lepszym, a także… żeby spełnić swoje najśmielsze marzenia.

Emocjonujące, często zabawne przygody Karolci i Piotra dostarczą dzieciom nie tylko rozrywki. Dla bohaterów powieści – a także dla czytelników, perypetie z czarodziejskim koralikiem stają się prawdziwą lekcją życia; uczą ich odpowiedzialności za decyzje i czyny, a także sztuki planowania i przewidywania skutków własnych działań.

Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn

Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn

Wyjątkowe wydanie najpopularniejszej książki Astrid Lindgren z zachwycającymi kolorowymi ilustracjami Magdaleny Kozieł-Nowak, w dużym formacie to rozwiązanie nie tylko obowiązkowa lektura, ale również piękny element domowej biblioteczki.

Opowieści o dzieciach z Bullerbyn to ukochana lektura z dzieciństwa kilku pokoleń czytelników.

Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta

 "Doktor Dolittle i jego zwierzęta" autorstwa Hugh Loftinga to klasyka literatury dziecięcej. Tutaj w wydaniu z dużą czcionką i kolorowymi ilustracjami, które sprawiają, że się ją po prostu przyjemnie czyta.

Marcin Pałasz, Sposób na Elfa

Rok pierwszego wydania: 2012

Marcin Pałasz, Sposób na Elfa

 "Sposób na Elfa" Marcina Pałasza został wyróżniony za tekst literacki w Konkursie Książka Roku 2012 polskiej sekcji IBBY (ang. International Board on Books for Young People, Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych) oraz w 2013 otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. W 2017 książka została wydana w nowej szacie graficznej z ilustracjami Kasi Kołodziej.

Joanna Papuzińska, Asiunia

Rok pierwszego wydania: 2011

Joanna Papuzińska, Asiunia

 "Asiunia" Joanny Papuzińskiej to po "Dziewczynce z parku" kolejna pozycja na liście lektur obowiązkowych, która porusza kolejny bardzo trudny temat, czyli obraz wojny. Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych z ilustracjami Macieja Szymanowicza wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony

Rok pierwszego wydania: 2009

Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony

 "Kapelusz Pani Wrony" Danuty Parlak to dowcipne i mądre opowiadania, których akcja dzieje się w lesie, ogrodzie i na łące. Opowiadania wzbogaciła ilustracjami Iwona Cała.

Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją

Rok pierwszego wydania: 1980

Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją

"O psie, który jeździł koleją" w tym wydaniu zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, a jego atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. 

W latach 50. ubiegłego wieku żył we Włoszech wyjątkowy pies. Lampo, kundelek o niebywałych umiejętnościach - potrafił samodzielnie podróżować koleją. Zawsze trafiał tam, gdzie chciał. Ta prawdziwa historia stała się kanwą opowieści, którą napisał Roman Pisarski.

"O psie, który jeździł koleją" to książka opowiadająca o losach Lampo i ludzi, których spotykał na swej drodze. Historia przyjaźni miedzy człowiekiem i zwierzęciem, przywiązania, tęsknoty i prawdziwego oddania.

Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska

Rok pierwszego wydania: 1967

Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska

 "Pamiętnik Czarnego Noska" Janiny Porazińskiej po raz pierwszy wydany w 1967 do dziś bawi młodych czytelników. Tutaj w wydaniu z pięknymi ilustracjami we współczesnej szacie graficznej.

Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba

Rok pierwszego wydania: 1975

Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba

 "Drzewo do samego nieba" Marii Terlikowskiej to piękna, pełna poezji opowieść o wydźwięku ekologicznym. Tekst wzbogacają bardzo pomysłowe, przemyślane ilustracje z pierwszego wydania autorstwa Teresy Wilbik.

Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci

Rok pierwszego wydania: 1935 (Bambo) - 1938 (Rzepka, Lokomotywa)

Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci

 Wiersze Juliana Tuwima doczekały się wielu zbiorów i wydań. Tutaj z ilustracjami Lilii Serafin we współczesnej szacie graficznej przy czym nadal z ponadczasowym humorem.

Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie

Rok pierwszego wydania: 2005?

Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie

"O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie" zawiera 34 legendy o wszystkich polskich miastach wojewódzkich i kilku mniejszych ośrodkach. Wybór uwzględnia legendy dotyczące etymologii nazw i ważne wydarzenia historyczne. Każde hasło opatrzone jest herbem, na wyklejce jest mapa Polski z zaznaczonymi opisywanymi miastami. Książkę zamyka słowniczek i bibliografia. Barbara Tylicka spisała, a polskie baśnie i legendy zilustrowała Aneta Krella-Moch.

Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze

Rok pierwszego wydania: 2010?

Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze

 Zbiór najpopularniejszych wierszy Danuty Wawiłow w tym "Zapach czekolady" - wiersz, który został wykorzystany jako tekst piosenki.

Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika

Rok pierwszego wydania: 2017

Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika

Na liście lektur obowiązkowych dla klas 1-3 znalazły się aż dwie książki autorstwa Łukasza Wierzbickiego. Afryka Kazika została napisana na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Dodatkowym atutem książki są bardzo przyjemne dla oka ilustracje, za które odpowiada aż trzech panów. Wydanie zawiera plakat z trasą Kazimierza Nowaka przez Czarny ląd.

Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek

Rok pierwszego wydania: 2009

Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek

 "Dziadek i niedźwiadek" to z kolei niezwykle ciekawie i zabawnie opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego.

Aktualna lista lektur dla klas 1-3 szkoły podstawowej

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji i Nauki z sierpnia 2021 r. zmianie uległa lista lektur obowiązkowych dla dzieci z klas 1-2 szkoły podstawowej.  Z listy lektur usunięto 4 pozycje:

  1. Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda (braku tej pozycji wśród lektur żałuję najbardziej :( i jednocześnie liczę, że brak przymusu nie zniechęci Was do jej lektury :)
  2. Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia
  3. Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? (przyznam, że sama nie byłam przekonana co do konieczności umieszczania tej pozycji na liście ;)
  4. Marcin Pałasz, Sposób na Elfa

W ich miejsce dodano nowe lektury:

1. Dorota Gellner, Wścibscy

Osobiście uwielbiam rymowane opowieści Doroty Gellner oraz ilustracje Beaty Zdęba, toteż bardzo się cieszę, że ich wspólne dzieło trafiło na listę lektur. Pomimo że jest to książka dla młodszych dzieci, rozbawi każdego.

2. Julita Grodek, Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie

Wartościowych książek dla dzieci o życiu Marii Skłodowskiej-Curie jest kilka i to dobry ruch, że jedna z nich trafiła na listę lektur szkolnych.

3. Tom Justyniarski, Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca

4. Piotr Kordyasz, Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły (fragmenty)

5. Zofia Kossak-Szczucka, Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata

6. Åsa Lind, Piaskowy Wilk

Książka doceniana przez wielu rodziców i dzieci składa się z kilkunastu autonomicznych rozdziałów i świetnie nadaje się do głośnego czytania, na przykład jako bajka na dobranoc.

7. Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych

Aleksandra i Daniel Mizielińscy są mistrzami przekazywania wiedzy w przystępny i atrakcyjny sposób. W którędy do Yellowstone? zawarli ogrom informacji o dzikiej przyrodzie różnych kontynentów w formie dowcipnego i wciągającego komiksu, który płynnie przenika się z efektownymi planszami edukacyjnymi.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Zaczarowana zagroda Centkiewiczowie

Zaczarowana zagroda Centkiewiczowie

16,99 zł brutto/1szt.169.90 pkt.
Pamiętnik Czarnego Noska wyd. Greg

Pamiętnik Czarnego Noska wyd. Greg

19,49 zł brutto/1szt.194.90 pkt.
Afryka Kazika Łukasz Wierzbicki wyd. BIS

Afryka Kazika Łukasz Wierzbicki wyd. BIS

44,90 zł brutto/1szt.449 pkt.
Detektyw Pozytywka Grzegorz Kasdepke

Detektyw Pozytywka Grzegorz Kasdepke

36,99 zł brutto/1szt.369.90 pkt.
Piaskowy wilk Asa Lind wyd. Zakamarki

Piaskowy wilk Asa Lind wyd. Zakamarki

27,90 zł brutto/1szt.279 pkt.
Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych

Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych

60,00 zł brutto/1szt.600 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 56,00 zł/1szt.Cena regularna 74,90 zł brutto/1szt.
Asiunia wyd. Literatura

Asiunia wyd. Literatura

26,90 zł brutto/1szt.269 pkt.
Dzieci z Bullerbyn

Dzieci z Bullerbyn

68,00 zł brutto/1szt.680 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 52,00 zł/1szt.Cena regularna 84,99 zł brutto/1szt.
Karolcia

Karolcia

25,00 zł brutto/1szt.250 pkt.
Baśnie H.Ch. Andersen

Baśnie H.Ch. Andersen

69,90 zł brutto/1szt.699 pkt.
Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Doktor Dolittle i jego zwierzęta

29,90 zł brutto/1szt.299 pkt.
Najpiękniejsze wiersze. Zapach czekolady

Najpiękniejsze wiersze. Zapach czekolady

16,00 zł brutto/1szt.160 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 19,95 zł/1szt.Cena regularna 19,95 zł brutto/1szt.
Kapelusz Pani Wrony

Kapelusz Pani Wrony

34,90 zł brutto/1szt.349 pkt.
Sposób na Elfa

Sposób na Elfa

29,90 zł brutto/1szt.299 pkt.
Dziewczynka z parku

Dziewczynka z parku

24,99 zł brutto/1szt.249.90 pkt.
Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?

Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?

29,00 zł brutto/1szt.290 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 36,00 zł/1szt.Cena regularna 36,00 zł brutto/1szt.
Oto jest Kasia

Oto jest Kasia

21,90 zł brutto/1szt.219 pkt.
Dziadek i niedźwiadek

Dziadek i niedźwiadek

42,00 zł brutto/1szt.420 pkt.
Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie

Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie

37,00 zł brutto/1szt.370 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 37,00 zł/1szt.Cena regularna 46,20 zł brutto/1szt.
Cukierku, Ty łobuzie!

Cukierku, Ty łobuzie!

31,99 zł brutto/1szt.319.90 pkt.
O psie, który jeździł koleją

O psie, który jeździł koleją

24,99 zł brutto/1szt.249.90 pkt.
Wścibscy Dorota Gellner Beata Zdęba

Wścibscy Dorota Gellner Beata Zdęba

29,90 zł brutto/1szt.299 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 357 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-02
Dobry kontakt. Szybka dostawa
2024-03-26
Wszystko ok
pixel